Reverse Engineering - .Net Programları

Arkadaşlar bu yazımda .net programları için reverse engineering göstereceğim. .Net programlarının yapısı farklı olduğu için diğer programlar gibi OllyDbg ile açıp Reverse Engineering ortamı sağlayamayız.Çünkü tüm .net uygulamaları derlendiklerinde MSIL  adı verilen ara dile dönüştürülürler.Bu da başka başka platformlara framework yükleyince programlarımızın sorunsuz çalışabilmesi anlamına gelir.MSIL kodlarını incelemek için ILDASM kullanabiliriz.

Günümüzde özellikle .Net dillerinden C# diline yoğun ilgi bulunmaktadır.Bir sürü ticari amaçlı veya bedava dağıtılan programlar vs. Fakat piyasada gördüğüm kadarıyla ticari program satanlar dahil çoğu kişi .Net dilleriyle yazılmış uygulamaları bekleyen tehlikeden habersiz.MSIL isimli ara dilden bahsetmiştim.Bu ara dil avantajlı olabilir.Fakat çok büyük bir zaafı vardır.Eğer yazdığımız program için özel önlemler almadıysak üst seviye dil koduna kadar programımız açılabilir.Önlem alınmazsa programcı için bir felakete dönüşebilir.

Korunmamış bir programın başına neler geldiğini görmeniz hem de bir .net programının üstünde nasıl reverse engineering yapabileceğimizi göstermek için C#’da basit bir program yazdım.Program sabit bir anahtar kod soruyor.Doğruysa devam ediyoruz değilse hata mesajı görüyoruz.

Örnek programı buradan indirebilirsiniz.

Gerekenler

Lutz
Roader's .NET Reflector
IDA Pro Advanced 5.1 (Full sürüm bulun Trial sürümde .Net programları için destek verilmiyor)
Flex HEX yada herhangi bir HEX editör


Programa bir ön bakış atalım.Program unlock code istiyor.Yanlışsa hata mesajını veriyor.Şimdi “Lutz Roader's .NET Reflector” isimli programımızı açalım ve yukarıdaki menüden C#’ı seçtikten sonra File->Open’dan programımızı seçelim.Programımız listenin en altına eklenecek.

Tarih:
Hit: 6175
Yazar: anonim6918524

Taglar: reverse engineering - .net programları


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Muaddib tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ara/20 17:42
Kac sene geçmiş, eline sağlık üstadım
DE5TROY3R tarafından yazıldı. Tarih: 21/Ağu/16 01:03
hala çalışıyor mu acaba