Server Trafiğinin MRTG İle İzlenmesi, MRTG Kurulumu

MRTG(Multi Router Traffic Grapher), hemen hemen tüm ISP(Internet Service Provider)’ lerin network altyapılarında ve ona bağlı müşterilerinin kullandıkları giriş çıkış bant genişliğini online olarak izlemek için kullandığı yaygın bir yazılımdır. Perl Scripting Dili tabanlı bu yazılım sayesinde ücretsiz olarak isterseniz bir makinenin isterseniz de bütün bir networkün giriş çıkışlarını SNMP(Simple Network Management Protocol) kullanarak izleyebilmeniz mümkün.

MRTG, yapılan ayarları doğrultusunda günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak network istatistiği görüntüleyebiliyor.

Aslında MRTG yalnızca network istatistiği amaçlı değil SNMP ayarları doğru yapıldığı taktirde İşlemci ve Bellek gibi hayati fonksiyonları bulunan donanımlarında işletim sistemlerinin verdiği SNMP hizmetleri doğrultusunda istatistiğini HTML ve grafik tabanlı çıkartabiliyor. Bu sayede herhangi bir web server üzerinden online ortama aktarılabilir.

MRTG, GNU lisansına sahip açık kod bir yazılım, ilk Linux sistemler üzerinde geliştirilmesine rağmen gerekli destekler sağlandığı taktirde herhangi bir Windows işletim sistemi üzerinde de çalıştırılabilir. Yazılım, yukarıda da belirttiğim gibi SNMP arabirimini sorgulayarak sistemler hakkındaki istenen bilgileri getirmekte. Ayrıca Perl Tabanlı bir yazılım olması da ona bu desteği sağlamamız gerektiği anlamına geliyor.

MRTG’ nin en son sürümünü http://www.mrtg.org adresinden temin edebilirsiniz. Ayrıca kurulacak Windows sisteme gerekli programlama desteğini de sağlayabilmek için http://www.activeperl.com adresinden de  yine ücretsiz olan Perl kütüphane ve Scripting Host programcıklarını sağlamamız gerek.Active Perl’ ün en son sağlıklı sürümü ActivePerl 5.6.1 build 638. Bunları temin ettikten sonra da izleme işlemini yapacağımız sunucu sisteme SNMP desteği vermemiz gerekiyor. Son yıllarda Microsoft’ un ürettiği tüm sunucu sistemlerde SNMP desteği sistemle birlikte geliyor. Bize düşen sadece gerekli bileşeni kurup, yapılandırmak. SNMP, adında basit olduğu söylenmesine rağmen, bir çoklarına oldukça karmaşık gelebilir. Sorgulama, sistemlerin her noktası için rakamlarla ifade edildiğiden, sorgulama hatalarıyla sıklıkla karşılaşılıyor. Ancak adım adım takip ederseniz sunucu sisteminizi sorunsuz izleyebilirsiniz.

Öncelikle izlenecek olan sisteme SNMP desteğini yükleyelim. Kurulumu Microsoft son sürüm server işletim sistemi olan Windows Server 2003 üzerinde yapacağız. SNMP desteğini yüklemek için “Start > Control Panel > Program Ekle/Kaldır” aracını çalıştırın. Sol taraftaki menüden “Add/Remove Windows Components” butonuna basın. Yeni bir sihirbaz açılacak,

Oradan “Management And Monitoring Tools” kısmının detaylarına girin. Orada “Simple Network Management Protocol” kısmını seçip, her şeye ok diyip çıkın.

Tarih:
Hit: 5635
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.