Spam Nedir, Nasıl Korunulur?

Spam hakkında bilgi verecek olursak kısaca spam insanların istemediği bizzat kendisinin talep etmediği mesajları iletileri bir şekilde zorla gönderilmesine  denir. Spam olarak gelen iletiler genelde ticari reklam tanıtım mesajları ve insanları kandırmaya yönelik pishing içerikli web siteleri hakkında bilgilendirme yapılır. Spamlar web sitelerinin iletişim bölümleri, (forum, ziyaretçi defterleri yorum bölümleri vb.) cep telefonlarına mesaj olarak ve en çok tercih edilen ve en ucuzu olanda E-posta yoluyla yapılanlardır. Gönderilen mesajlar genelde ilgi çekici mesajlardır örneğin cinsel güç haplarının tanıtımı gibi tabi tüm spamlar böyle değildir.Spamın amacı birilerine bir şekilde tanıtım duyu ve bildirme amaçlı maddi çıkar sağlamasıdır.
Spamı kısaca bu şekilde tanımladıktan sonra dahada detaya inerek spamların nasıl yapıldığı ve spamın yapılmasına olanak sağlayan spamcıların işine yarayan şeylerin şeylerin neler olduğunu öğrenmeliyiz, böylece spam hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacağız. Spamcılığı ticaret işine dökmüş insanlar vardır bunlar müşterilerinin reklamlarını binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaştırmayı vaat ederler ve kendileri de bundan bir miktar para kazanırlar  bu kişiler bilinçsiz kişilerin ulu orta paylaştıkları mail adreslerini oluşturdukları botlar sayesinde toplarlar işte yazdığınız bir yazının altına eklediğiniz mail adresi arama motorlarına ifşa olduysa spam dan kurtuluşunuz forumlarda dikkat ettiyseniz mail adresiniz diğerleri tarafından görülsün mü diye seçenek vardır kayıt olurken bunlar hep spamın önlenmesi içindir bunların detayını korunma yollarında anlattığımda spamcıların kaynaklarını da anlayacaksınız  bazı mail serverlerinin korumaları gönderilen iletileri iyi bir süzgeçten geçirerek size ulaştırır belki bir nebze korunursunuz böylece ama sistemlerinde koruma olmayan kendi mail serverini kullanan insanların işleri epey zordur gerçi bu koruma sistemlerinin de spama %100 çözüm ürettiği söylenemez. İşte bu yüzden kendi korumamızı kendimiz sağlayacağız Bu dökümanda aslında birazda size nasıl spamcıların avı olmaktan kurtulacağınızı anlatacağım.

Spamdan Nasıl Korunulur?

Spamdan bir dizi koruma yöntemi vardır ama öncelikle bilinçli bir mail kullanıcısı olacağız Mesela Toplu mail kullanımını ele alalım kaçımız doğru düzgün mail gönderiyoruz arkadaşlarımıza mail gönderir ken toplu mail onları bir konuda bilgilendirmek vb amaçlı veya size göderilen e-posta zincirine kişilistenizdekilerinide dahil edip gönderiyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki eklediğiniz,gönderdiğiniz toplu maillerle spamcıların ekmeğine yağ sürüyorsunuz, ne yapalım toplu mail göndermeyelim mi? Yani diyeceksiniz hayır gönderin fakat belli esasları var şudur, görmüşsünüzdür mail gönder(compose) kısmında to,cc ve bcc kısmı vardır.

To(Kime): kime kısmıdır genelde göndereceğimiz maili buraya yazarız toplu mailde göndersek arlarına virgül koyarak göndeririz gider. İşte bu yanlıştır. Bir çok kişiyi böyle yaparak tehlikeye sokarız bir çoğumuz bcc ve cc nin ne işe yaradığını bile bile bilmeyiz CC(carbon copy) birden fazla kişiye mail göndermenize yarar to: kısmıyla aynı görevi görür bir nevi pek farkı yoktur alıcılar tarafından gönderilen tüm mailler görünüz  BCC: (Blin Carbon Copy) yani gizli alıcı manasındadır. İşte bizim işimize yarayan kısım budur. Çünkü gönderilen toplumailler eğer bcc kısmına yazılıp gönderilirse mail gönderdiğiniz kişiler maili okuduğunda yalnızca maili ona gönderiyorsunuz gibi sadece gönderen kısmında sizin adresinizi gönderilen kısmında da kendi mailini görür böylece spamdan spamcılardan korunmuş oluruz.

Tarih:
Hit: 4851
Yazar: SeRDaR

Taglar: nasıl korunulur? spam nedir


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.