Spam Nedir, Nasıl Korunulur?

Bu çok önemli bir konudur her gelen maili kafamıza göre  iletmemeliyiz bu duruma en çokta hataya işte şu maili şu kadar kişiye göndermezsen kötü kedi döver sever bilmem ne gibi gelen mesajları forward larken yapıyoruz mail göndermek dünyanın en basit işidir ne olacak denir ama bu hususlara dikkat etmez sek istemeden hem kendimizi hem de başkarını tehlikeye sokarız spamcı bakar gönderilen kısmında bir sürü mail var kolay lokma hoop hemen kopyalar ve bir kenara koyar bu mailleri aslına bakarsanız şu kadar kişiye şu maili yolla şu kadar kişiye yolamazsan bu olur gibi söylem ve maillerin çıkış noktaları aslında spamcılardır. Sizin listenizdeki mailleri toplarlar ve kendi işine bakar .

Diğer bir şekilde kendinizi nasıl spamlardan korursunuz sisteminizin süzgeci yetmiyor ve spamdan başınızı kaldıramıyorsunuz sanalda yaptığınız işleri şöyle bir gözden geçirin ben hangi sitelere mail adresimi verdim nerelere mail adresimi yazdım her daim bir siteye üye olurken mail adresiniz gizli olsun forumlarda aleni mail adresinizi paylaşmayın çünkü spamcıların  sırf bu sağa, sola yazılan mailleri toplamak amacıyla yazdıkları spam botları vardır bunlar toplarlar sizin mail adreslerinizi biriktirip spam mail göndeririler.

Spam mailler kim tarafından gönderiliyorsa  ve bu spamlar ısrarcıysa gelen mailin kaynağını inceleyerek oradan alacağınız ip adresini http://whois.domaintools.com da sorgulatarak hangi sonucudan gelmişse o sunucunun abuse departmanına detaylı birşekilde olayı belirtip şikayet edebilirsiniz Türkiyedeki spamcıyı  abuse@ttnet.net.tr ye bildirseniz sizi kale almayabilir ama yabancılar inanın bu işe çok önem veriyor. Ya da mailin üstünde olan spam olarak bildir kısmını işaretleyebilirsiniz.

Mail kaynağı nasıl bulunur 2 büyük servis sağlayıcısının mail kaynağının görüntülenmesini size görüntülü şekilde anlatacağım. Öncelikle Gamile bakalım;

Bana Gelen bir spam Mailden Örnek vereyim dedim J evet mailin yanıtla kısmındaki o işaretine tıkladığımızda iletinin kaynağı görüntülenecektir.

Hotmaile Bakalım;

Şimdi Maillerin kaynağını inceleyelim ;

Tarih:
Hit: 4493
Yazar: SeRDaR

Taglar: nasıl korunulur? spam nedir


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.