SQL Server 2008 Database Manuel Yedekleme ve Geri Yükleme

Dökümanın Yardım Konusu Linktedir : http://www.tahribat.com/Forum-Dokuman-Sql-Server-2008-Database-Manuel-Yedekleme-Ve-Geri-Yukleme-139182/

Şimdi de manuel olarak nasıl yedek alırız ve aldığımız yedeği nasıl geri yükliyeceğimize bakalım.

Önce Sql Serverımıza bağlanalım.

Sunucumuza bağlandıktan sonra manuel olarak yedek almak için yedek almak istediğimiz veritabanı üzerinde sağ tuş yapıp Back Up.. Seçeneğine giriyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden tekrar yedek almak istediğimiz veritabanını seçebiliriz ( otomatik olarak ilk seçtiğimiz gelir ) . Yedek adını değiştirebiliriz. Sonrada yedeğimizi nereye alacağımızı belirleyebiliriz. Yedeklerimiz .Bak uzantılı olarak kaydedilir. .bak back up anlamındadır bunlar yedektir. Veritabanımızın aslı .mdf uzantılıdır.

Options Seçeneğinde ise yedek alma ile ilgili diğer ayarlar mevcuttur burdan Overwrite All Exitising Back Up Sets seçeneğini seçersek eğer varsa bir önceki yedeğimizin üzerine yazar.

Relability : Burdanda Verify Back Up When finished seçeneğini seçersek yedek alma işleminden sonra Sql sunucumuz yedek alındıktan sonra yedekleri kontrol edip doğrular. www.tahribat.com

Compression : bu seçenekten yedek sıkıştırma yöntemini seçebiliriz. Compress Bak up seçeneği ile yedeklerimizi sıkıştırıp alırsak ciddi anlamda bir yer tasarrufu sağlayabiliriz. Biz Compression yani sıkıştırılmış olarak alıyoruz.

Ok Butonuna bastığımızda Yedek alma işlemi başlar ve tamamlanır. Varsa hata uyarı ekranı olarak karşınıza çıkar.

Bu şekilde yedeğimizide aldık.  Birde yedeğimizi SQL komutları ile alabiliriz.

BACKUP DATABASE STOK  TO DISK='C:\StokYedekTbT.bak'

WITH FORMAT, NO_COMPRESSION

SQL komutu ile yedeklemeyi Sıkıştırılmış Yapmak için NO_COMPRESSION yazan alanı COMPRESSION olarak değiştirdiğimizde yedekleri sıkıştırılmış olarak alır. www.tahribat.com

Yedeğimizi aldıktan sonra bu yedeğ nasıl restore edebiliriz ona bakalım. BAK uzantılı compression dosyaları ciddi anlamda iş görür yerden tasarruf edersiniz ve yeni bir sql servera bile bu yedeklerle veritabanınızı yedek aldığınız zamandaki gibi kurabilirsiniz.

Sql Server’ımızda yedekleri restore etmek için Databases’a sağ tuş yapıp Restore Database… seçeneğini seçiyoruz.www.tahribat.com

Karşımıza çıkan pencereden;

  1. Yedeğimizi Seçiyoruz.
  2. Seçilen yedek alttaki gride geldiğinde Restore kısmını işaretliyoruz. www.tahribat.com
  3. Restoreye bastıktan sonra açılan listeye veritabanı adımız otomatik olarak ekleniyor ve burdan seçebiliyoruz. İstersek değiştirebiliriz.

Seçenekler alanında restore ayarlarına bakalım .

www.tahribat.com

Burda en sık kullanabileceğimiz alan Overwrite ( üstüne yaz ) seçeneğidir. Bu seçenek işaretlendiğinde restore ettiğimiz database hali hazırda varsa restore edilen veritabanı öncekinin üzerine yazılır. ( bozulan database’in üzerine yedeği kurarak kurtarma gibi )

Tamam dediğimizde yedeğimiz başarılı bir şekilde kurulmuş verilerimiz kurtarılmış olur.

Yazım hatalarım olabilir kusura bakmayın :)

Tarih:
Hit: 6733
Yazar: SharpYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.