Virüsler Bilgisayar Donanımlarını Yakabilirler mi?


Diğer taraftan Motorola işlemcilerde bilinmeyen bir komut mevcut. Bu komut sistemdeki çevre birimleri test etmek amacıyla kullanılıyor.Ve fabrika tarafından montaj esnasında işlemciyi kontrol etmek amacıyla konulmuş bir komut. Ancak bu komut normalde çalıştırıldığında RAM ve BUS'a özel komutlar göndermekte. Bu ise anakartta ısınma ve belli bir sürenin üzerinde kalırsa da bozulmaya yol açmaktadır.
renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.
Şimdide bilgisayarınızın neden bozulmayacağını söyleyelim:

Monitörler eskisi gibi değil. Yani daha akıllı monitörler mevcut. Tarama frekansına bakarak kendini ayarlayan ve görüntünün daima ekranın ortasında kalmasını sağlayan sistemler mevcut. Bu sebeple ekranda görüntüyü tek bir noktada toplamak yeni sistemlerde pek olası değil. Ayrıca MGA ekran kartları tarihe gömüleli çok oluyor.

Şu anda kullanılan diskler daha ilginç mekanizmalara sahip. Kafa mıknatıslı bir sistemle yönlendiriliyor. Kafanın hızla ileri ve geri hareketi sistemi etkilemiyor. Diğer taraftan şu anda kullanılan diskler autopark'lı. Mıknatıslı sistemler olduğundan sistemdeki elektrik kesildiğinde kafa manyetik disklerin üzerinden çekiliyor. Aksi takdirde bunlar üzerinde kalıyor. Bir başka noktada diskler artık eskisi gibi aptal kontrol kartları ile kontrol edilmiyor. Disklerin üzerinde fazla hareketi engellemek amaçlı. RAM'ler (Genelde 64KB ile 256KB SCSI disklerde 512KB'ye kadar) mevcut. Bunlar disk üzerinde çok fazla hareketi engellemek amaçlı ön bellekleme kontrolleri var. Böylece kafa hızla bir ileri bir geri hareket ettirilerek çarptırılamaz. Böylece kafanın zorlanması engellenir.

Diski milyonlarca defa formatlamak konusuna gelince formatlama işi esasında bir yazma ve okumadan ibaret. Bu işlemde bazı disklerde üzerindeki önbellek tarafından engellense de genelde buna dair pek çözüm yok. Ancak bir nokta var ki milyonlarca defa üst üste formatlanarak ancak disk bozulabilir. Bu ise saatler bazında sürecek bir iştir. Çünkü diskin dönüp aynı yere gelmesi milisaniyeler mertebesinde olan bir işlemdir. Yaklaşık 10-20 bin formattan sonra diskte zorlanmalar başlar. Ancak hala okunabilir. Eğer makinenin başında öylece oturup saatlerce bir virüsün makinenizi yemesini seyretmektense genelde resetleme yoluna gidilir. Bu durumda makine korunmuş olur. Bunun dışında win95 ve NT türü işletim sistemleri kendi kontrolleri haricinde bir programın gidip diske doğrudan erişmesini engellediklerinden bu tür bir işlem asla bu işletim sistemlerinde oluşmaz.
renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.
Tarih:
Hit: 3712
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.