folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 1,2 Tonluk Arabayla 160Kg Lık Motorsiklet Arasındaki Yakıt Tüketim Farkı.

1,2 Tonluk Arabayla 160Kg Lık Motorsiklet Arasındaki Yakıt Tüketim Farkı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek

S.A.

Uzun zamandır aklımda ama hep unutuyorum konu açmayı. Şu sıralar bir motorsiklet almayı düşünüyordum. Araştırdım ve honda cbr 250 veya kawasaki nin 250cc lik modelleri hoşuma gitti. Bunların yakıt tüketimlerini araştırdım ve ortalama 100km de 4lt olduğunu öğrendim. 1600cc 110bg 1200kg lık bir arabanın  yakıt tüketimi 100km de ~6lt. 160 kg lık 250cc 22bg lik motorsikletin 100km yakıt tüketimi ~4lt. Bu farkın çok daha fazla olması gerekmez mi? Farkın bu kadar az olmasının sebebi nedir?

Sevgiler, saygılar.

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

0-100 km çıkış süresi serilik bunda etkendir tahhminimce üstelik daha da hızlı gidebilir + sürtünme de üstünde insan oldugundan fazla olabilir

bunlar benim fikirlerim tabi ki 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

et kalınlığı ~90mm olan bi teker, yere basma yüzeyi de 20mm olan tekerle, yani toplamda 1800-2000 mm²lik yüzeyle, tek teker alanı 10000mm² mı karşılaştırıyorsun sürtünme için? ayrıca birisi 100 kilo ağırlığındayken öteki 1100 kilo ağırlığındaki aracın mı sürtünmesi aynı?

soruna gelirsek moruk, o büyük ihtimalle motorlarda benzin enjeksiyon sistemi olmadığı için(2 zamanlı motor) biraz fazla yakıyordur. ama yine de az yakar haberin olsun. o aracın tüketimi min seviyesidir o 6 lt olur 10-11 lt merak etme

Çok sıkılıyom
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek

İşin içinde bir çok parametre var. Senin de yazdığın gibi araçlarda ki sürtünme (hava sürtünmesi de dahil) de daha fazla. Bahsettiğim motosikletler den biri çift diğeri tek silindir ve enjeksiyonlu. Motosikletlerin yakıt tüketiminde bu kadar verimsiz olmasını hala anlayamıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek

Hacı sen fabrika verilerine bakma hangi benzinli araba 6 litre tüketiyormuş ? 9*10 litreden aşşağı yakıt tüketim, olan benzinli araç yok.aşşağı yukarı motorla her gün 100 km civarı yol yapan birisiyim.

ayrıva motor tecrüben nedir bilmem ama ninjada 250 cb da alınacak motor değil

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wizard
    Wizard's avatar
    Erkek

250lik kawasaki 1600lük şahini geçebiliyorsa yakıt tüketim oranında cok da mantık aramamak gerek :D

Bazen kalmak da gitmek kadar cesaret istiyor...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

2 zamanlı motorla 4 zamanlı motorların verimi farklıdır

ZzZzZzZ...!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

1. öyle her söylenene bakma 4 lt filan genelde daha çok çıkar.

2. araba da enjeksiyon sistemi var motorlarda ise sadece karbüratör var bu çok etkiler

3. arabalar motorlara göre daha az devirle çalışırr örnek : 125cc HONDA TITAN dak: 12000 devir yapabilir ama bir lada samara en fazla dak: 6000 devir yapar

4. buna benzer bir çok seebepten dolayı bazı motorlar arabalardan çok yakar

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    Daha once motor kullanmadiysan 250 lik racingle baslama. Olebilirsin. Tavsiyem 125 lik al bi tane vur kir ogren biraz sora cc yukseltirsin
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spyware__007
    Spyware__007's avatar
    Erkek

sürtünme yola tutunma ve akıcılık payı bunda bu kadar fark yaratan olay sadece bu normal bir otomobil ile motorun akıcılığı bir değildir motorla bastıgın kadar akarsın ama

otomobille bıraktığındada akarsın mantıken böyle.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    Bahsi geçen motosikletleri örnek olarak verdim. İkisi de dört zamanlı ve enjeksiyonlu. Hadi arabalar 10lt yakıyor diyelim, aradaki fark yine çok fazla bence. @zalimadam ın dediği gibi sebep sanırım devirle alakalı. Bu arada, daha önce 125cc lik 4 zamanlı bir motosikletim oldu. Onun yakıt tüketimi 2.5lt civarıydı.

Toplam Hit: 2515 Toplam Mesaj: 12