folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 1803Den Beri Cözülemeyen Problemi Cözen Izmirli Türk Ögretmen..

1803Den Beri Cözülemeyen Problemi Cözen Izmirli Türk Ögretmen..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IsLaMiC_ForCe
    IsLaMiC_ForCe's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    İzmir"li matematik öğretmeni Mustafa Töngemen, 200 yıl önce hazırlanan fakat günümüze kadar çözümü bulunamayan bir geometri sorusunu 7 yıl uğraştıktan sonra çözdü..Fakat bulduğu çözümün doğruluğunu onaylayacak bir merci bulamadı. 36 yıllık matematik öğretmeni olan Mustafa Töngemen (56), 1993 yılında Matematik Dünyası adlı dergide gördüğü Kuzey İtalya Ferrara Üniversitesi"nde fizik profesörü olarak çalışırken 1803 yılında Gianfrancesco Malfatti tarafından hazırlanan fakat bugüne kadar çözülemeyen geometri sorusu ile ilgilenmeye başladı. Evli ve iki çocuk babası olan Töngemen, sadece pergel ve cetvel kullarak çizilebilirliği ispatlanan Malfatti çemberleri adlı soruyu çözebilmek için 1996 yılında çalışmalara başladı. 7 yıl boyunca soruyu çözebilmek için uğraşan ve binlerce şekil çizen Töngemen, 2,5 ay önce çözüme ulaştı.

CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZI YAZDI
    Bulduğu çözümün doğruluğunu onaylatmak için hemen bazı üniversiteler ile temaslara geçen fakat bir türlü gerekli yardımı göremediğini belirten Töngemen, Cumhurbaşkanlığına bir yazı göndererek durumu bildirdi. Bu sırada Töngemen"in, elektrik ve elektronik mühendisi olan oğlu, internet yolu ile çözümleri yurt dışında bazı ünversitelere ve matematik uzmanlarına gönderdi. Kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığınca bu konu ile ilgili Tübitak"ın görevlendirildiğine dair bir yazı alan Töngemen, hiçbir yetkilinin henüz kendisiyle temasa geçmediğini belirtti.

Adının önünde profesör yazmadığı, sadece matematik öğretmeni yazdığı için kimsenin bu konu ile ilgilenmediğini söyleyen Töngemer, "Florida Atlanta Üniversitesi Matematik Bölümü"ndeki bir profesörden yazı aldım. Fakat bu ilgiyi Türkiye"deki yetkililerden beklerdim" diye konuştu.

http://habervakti.com

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek
    Yazık,be yazık neden bu kadar ilgisiz BU Kadar YEtkililer

Çekil,Önümden Çekil...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RedDragoN
    RedDragoN's avatar
    Erkek
    Bu Türkiyede Bilime ve Bilimadamlarına hiç değer verilmiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    Burası türkiye olm ne sanıyosun sen? Tübitaktakiler naapsakta devletten bu yıl daha fazla ödenek alsak diye çözümler üretiyo.. sen çalıştıklarınımı sanıyosun?

amca oğullarını dayı kızlarını devlet dairelerine sokmaya çalışmaktan vakit bulamıyolarki çalışmaya...

Sen Yenisin Galiba...... ۩ шшш.ŢдћяỉБהּŢ. םכм ۩
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek
    yazık ya walla adama yazık...

su duruma bak, boyle adamlar tabii amerikaya veya yurtdışına çıkar...

sen boyle davranırsan normal yani...

sonrada kimse milliyetci deil deniliyo...neresini sewecen bu memleketin...

helalll walla adama...!

nox...!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marcorodigy
    Marcorodigy's avatar
    Erkek
    eveeett tarih birkere daha tekerüretti erim ben buna klasik Türk tarihi en iyi bilim adamları ve sanatçılar taa osmanlı tarihinde sürgün edilmişlerdi şimdi ise sürgün edilmiyorlar daha iyisi bulundu onlarla kimse ilgilenmiyor

"ÖĞRENİN olm ÖĞRENİN önce okuyun kendinizbilin bu işler aldım yazıyı koydum alın okuyunla dönmez elalemin sikiynen geredeğe girilmez beyler" Düzgün konuşan bir ateist olmayı öğrendiğin zaman bekleriz...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordofdarkness
    swordofdarkness's avatar
    Erkek
    ama ilerleme war dostum hiç deilse vatanları ellerinden alınmıyor......

Kısa Pantolon, Paslı Çakı, Dizde Kabuk Bağlamış Yara, Kısa Çakı, Paslı Pantolon, Yarası Gözde Kalmış Kabuk
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    devilmuhabbet
    devilmuhabbet's avatar
    Erkek
    hersey den once etıket lazım bu ulkede onun ıcın kaybedıyoruz ya
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dangerous
    Dangerous's avatar
    Erkek
    gerçekten çözmüş mü ki bari.Yani istenilen standartta mı çözmüş o da önemli

İmzasız kahraman
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4got10
    4got10's avatar
    Erkek
    1803 te nasıl yaptı 2000 yılı standartında problemi?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cerkez1no
    cerkez1no's avatar
    Erkek
    merhaba

adamlar heryıl daha fazla ödenek albilmek için heryıl bi yerleri yikip tekrar tekrar yaptiriyorlar ben sahidim

sırf daha fazla para gelsin die [

ee böle olunca tabiii sen istersen ainstayn ol fark etmez paran varmı huzurun var bilgin vardir

kolay gelsin
Toplam Hit: 5312 Toplam Mesaj: 13