2010 ÖSS Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek
    şu mf ygs falan hepsinin açıklaması nedir  yazabilecek olan varmı öneminide tabi ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Type-R bunu yazdı:
    -----------------------------

Arkadaşlar bir konuda kafam karıştı

Şimdi ilk YGS'ye giricez, diyor ki 160 soru toplam.ben EA öğrencisiyim  YGS-5 ve YGS-6 dan her ikisine mi giricem? YGS5 VE YGS6 nın toplam soru sayısı 200 oluyorda o zaman yoksa ya YGS-5 ya da YGS-6 yamı giricem o zamanda YGS-5 te YGS-6 da 100 soru eee toplam 160 soru yazıyordu en başta :S

Tam bilen var mı acaba ya ? :S

bir tane ygs sınavı var. tek oturumluk ordaki testleri çözeceksin. ygs-5 ygs-6 dediklerin puan türü oluyor. Farklı ağırlıklarda

hesaplanmış punaların olacak onlar.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek
    ne güzel ya tahribatta şöyle adam gibi konuların konusulmasını görmek hosuma gidiyo.. biri kedi keser , biri @facebook.com onaylı hesabım var der.. şöyle konulara yogunlasalım gerçekten.. bu konuya 2 satır da olsa bir şey yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum , uzun uzun acıklama yapanlara da cok cok teşekkür ediyorum. konu böyle devam etsin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Arlong bunu yazdı:
    birinci sınavda aldıgın puanın genel nota bi etkisi varmı yoksa birinci sınavı barajı geçicek/(fakulteler için) kadar çalışmak yeterlimi
    Birinci sınavın 4 senelik fakültelri seçerken 2. sınavla beraber etkisi olacak. Ne kadar etkisi olacağı seçeceğin mesleğin puan türünün testlere göre ağırlıklı yüzdelerine bakarak görebilirsin.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AKSU92
    AKSU92's avatar
    Erkek
    konuları detaylarıyla bilen öğrenci istiyorlar bana uymadı bu.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Remus bunu yazdı:
    şu mf ygs falan hepsinin açıklaması nedir  yazabilecek olan varmı öneminide tabi ?

YGS: Yükseköğretime Geçiş Sınavı (Nisan ayında ilk yarısında olacak sınav)

LYS: Lisans Yerleştirme Sınavı (Haziran ayının ilk yarısında olacak sınav)

YGS sonucunda oluşturalacak puan türleri: YGS-1,  YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6

LYS sonucunda oluşturlacak puan türleri: MF-1(Mat-Fen, eskinin sayısalı), MF-2,MF-3,MF-4, TM-1(Türkçe-Mat eskinin eşit

ağırlıklısı), TM-2, TM-3, TS-1(Türkçe-sosyal eskinin sözeli), TS-2,Dil-1,Dil-2

puan türlerinin hangi testlere ağırlık verdiğini öğrenmek için http://osym.gov.tr/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=33968&DOSYAISIM=OSYS2010Sunum.pdf dosyasını indirip bakabilirsiniz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    kuytul hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,son olarak madem eşitlik ana ilke yeni sistemde boşta kalmıyayım diyerek tercih yapmış ama kayıt yapmamış ya da her ikisini de yapmış birisi için ertesi sene sınava girip tercih yaptığında yine eskisi gibi tercih yaptığından ötürü puanı kırılmaya devam edecek mi ? Açık öğretim tercihi yapıp kayıt olmak sonraki sene sınava girip tercih yapınca puan kırılmasına dagil miydi/dahil mi ?

Troubles'll come & they'll pass
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

RootB bunu yazdı:
    yeni sistem hakkında 3-5 söyleyeceği açıklayacagı şeyler olan var mı? zorlaşma kolaylaşma , daha haklı veya daha haksız? bunlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan 2-3 cümle acıklama bekliyorum..

yukarı tükürsem bıyık aşaya tükürsem sakal

iki tarafı boklu deynek

Sıçılacak ağız göte yakın gelir < çalışmayana aynı bok yane çalışan başarır

tedariksiz sıcmaya giden domala domala ta$ arar 

demek istiyorum ki hepsi aynı şey çalısan başarıyor.

"
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı:
    kuytul hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,son olarak madem eşitlik ana ilke yeni sistemde boşta kalmıyayım diyerek tercih yapmış ama kayıt yapmamış ya da her ikisini de yapmış birisi için ertesi sene sınava girip tercih yaptığında yine eskisi gibi tercih yaptığından ötürü puanı kırılmaya devam edecek mi ? Açık öğretim tercihi yapıp kayıt olmak sonraki sene sınava girip tercih yapınca puan kırılmasına dagil miydi/dahil mi ?
    Tercih yapıp tutturmuş, vazgeçtiyse yada kaydolup vazgeçdiyse puan kırılması halen geçerli fakat geçen seneki gibi değil.

Onun için de normalde okul puanı 0.15 ile çarpılarak ham puana eklenirken bu durumdaki kişinin okul puanı 0.075 ile yani
    yarısıyla çarpılıyor. Okul puanı 100-500 arası bi değer alıyor diyelim okul puanı 400 olan bi adayın okuldan 60 puan alması

gerekirken 30 puan alıyor malesef. Bence bu kırılmanın olması yanlış tercihleri önlemeye yönelik olarak kalması güzel

ancak daha da hafifletilebilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    2010'da OSS'ye girecekler merak ettiklerini buradan veya bana ozel mesaj atarak sorabilirler... 

Toplam Hit: 6893 Toplam Mesaj: 48