folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder 2021 İş Fikirleri Sektör İncelemeleri Beyin Fırtınası

2021 İş Fikirleri Sektör İncelemeleri Beyin Fırtınası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

selamlar müridcanlar.

kendi kendime bir işe atılsam ne yaparım diye düşünürken hangi sektörlere yönelebileceğimi tespit etmeye çalışıyorum. beyin fırtınası yaptığımdan zaman, para, emek, zorluk gibi kısıtlamaları göz ardı ediyorum. çünkü beyin fırtınası yaparken bunlar düşünülmez. kararın son aşamasında elenir.

örneğin böyle bir param ve gücüm olmadığı hâlde, covid sebebiyle gıdaya yönelim çok arttığı için 100 şubeli supermarket zinciri açmayı düşleyebilirim. önemli olan fikri temele oturtmak. sonraki aşamalarda ise bu kadar maddi imkânım olmadığından ve ben 100 şubeli market açana kadar covid biteceğinden dolayı bu fikri eleyeceğim. 

böyle bir bakış açısıyla şunu düşündüm; eğer bugün covidden çok etkilenip zor durumda olan sektörleri tespit edip yatırım yapabilirsem, pandemi sonrası iyi yapabilirim.

örnek; kafeler, lokantalar kapalı olduğundan bir çok işletme zor durumda. ancak pandemi sonrası işlerin patlama yapacağı aşikâr. yani bugün zor durumdaki bir kafeyi batmak üzere olduğu için ucuza satın alıp 1 sene yüzdürebilirsem seneye paraya yeni isim vermem gerekebilir. 

işte bunun gibi fikirleri düşünüyorum. bu konuda sizlerin de fikirlerini ve tavsiyelerini bekliyorum. mantıklı mantıksız her düşünceyi paylaşmanız bence olumlu olacak. 

kendimce dikkat edilmesi gereken meseleleri şu şekilde sıraladım, bunlara da eklemelerde bulunabilrisiniz.

- pandemi sonrası da canlanmayacak bir sektör olmamalı. meselâ inşaat, zor durumda ancak sebebi pandemi olmadığından covid sonrası kendine geleceği meçhul. belki de geleceği parlaktır bunu da tartışmak gerek. düşünceleri kalıba sokmamak gerek.

- ilk yıl olmasa bile sonraki yıllar için enflasyon üstü bir getiri sağlanmalı. diyelim ki bir kafe aldım, masraf yaptım. toplamda 500bin tl harcadım. 500bin tlyi bugün bankaya faize yatırsam 100bi tl yattığım yerden getirir. o zaman tüm vergiler ve masraflar çıktıktan sonra bana yılda 100bin tl kazandıramayacak (sanırım bunun için yıllık cirosu 1 milyona yakın olmalı) bir işletme tamamen faydasızdır. faizler %3-5e düşerse denenebilir ama bugün mantıksızdır. böyle olmamalı. yine 500bin liraya bir daire alsam bunu zar zor 2bin liraya kiraya verebilirim ki o da yıllık faize göre oldukça büyük eksi yazar. satmak için alsam, bugün 500e aldığın evi seneye 600e satabilir misin? zor. 

- çok çalışanlı, çok prosedürlü bir yer olmamalı. fazla çalışan fazla dert, fazla vergi, fazla masraf demektir. veya bir kasap açmak için tüm dükkanı fayans döşemek gibi kanunen zorunlu masraflar vardır ki bu da ciddi masraftır. 

- yerel şartlara bağlı olmamalı. kasap örneğinden gidersek veya bakkal gibi esnaflara bakarsak mahallede çok tanınan biri değilsen insanlar seni değil diğer bakkalı tercih edebilir. kendim de yakındaki 2 bakkalı geçip daha uzak olan 3. bakkala alışverişe gitmekteyim. üstelik mahallemde bakkal tutmazssa bunu kolayca satıp başka bir mahalleye geçmek hiç kolay değil. yani yatırım likit değil. bu risklerden arınmış olmalı. 

sizler neler düşünürsünüz? gerek bugün ucuza kapatılıp pandemi sonrası iyi yapacak fikirler, gerekse uzun yıllar bitmeden ekmek kapısı olacak fikirler nelerdir? 

Prometheus tarafından 14/Nis/21 16:39 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

rezerve

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Türkiyede 2 temel unsur var. pandemi- kriz

keşke sadece pandemi olsaydı. pandemi geçse bile bütün dünyada. türkiyede  kriz devam edecek.

yani alım gücünde insanların hayatlarında çok ciddi bir değişme olacağını sanmıyorum.

hatta ambargo geleceği ihtimali de var

o yüzden şahsen bende kendim aynı şeyi düşündüm.

mesela kırtasiyeci bir tanış komple bütün mallarını devretmek istiyor.

okul yok resmen battılar. 

değerinin altına alıcı bulamıyorlar

para olsa alacaksın 1 yıl sonra okullar açılınca başka birine devredilir diye düşünmüştüm

ama bu ticaret olmuyor da bir nevi yatırım oluyor

yatırımda kenarda uzun vadede bekleyecek para demek.

yine aynı şekilde hediyelik ve turistik eşyalar

kimse birbirine gitmediği için gezmediği için şuan durgun.

ama pandemi geçince millet çılgınlar gibi tatil yapacak akraba ziyaretleri olacak ve bu alanda bir canlılık olacaktır.

buna bağlı seyahat ürünlerinde bir patlama olacağını düşünüyorum valiz gibi logistik gibi

benzer konu açmıştım ama konu farklı evrilmişti :)

https://www.tahribat.com/forum/yeni-dunya-duzeni---pandemi-ve-sonrasi-ekonomik-de-248730

son olarak çok araştırdım dünya tarihindeki bütün salgınları ve sonunda gelişen durumları okudum

hepsinde ortak olarak insanların deliler gibi gezdiklerini ve büyük çoğunluğunun giyim alışkanlıklarının da değiştiğini yazmıştı bir makalede

ve insanların daha bencilleştiğini tesbit etmişler

bu covidden sonrada olacaklar muhtemelen öyle

bence

2. el eşya / yenileme sektörünün dahada gelişeceğini düşünüyorum.

bebek ve düğün organizsyonları 

seyahat

logistik

makyaj malzemeleri 

giyim-ayakkabı

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı

2. el eşya / yenileme sektörünün dahada gelişeceğini düşünüyorum.

bebek ve düğün organizsyonları 

seyahat

logistik

makyaj malzemeleri 

giyim-ayakkabı

değerli bilgiler teşekkür ederim 

Prometheus tarafından 14/Nis/21 23:18 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

plastik granül geri dönüşüm merkezi. 

bidon filan topluyorsun eritiyorsun. boncuk oluyorlar. her plastik fabrikası kullanıyor. bi bak kaça açılır kosgeb filan destekle gir hocam. deli para var. fabrikalar artık kendi geri dönüşüm tesislerini açıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

Tatlici aç moruk dua edersin 😀

Ignorance is bliss.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Mart 1 itibari ile eşime fotoğraf stüdyosu actik. Esim normalde grafik tasarım ve fotoğraf mezunu. Bir tanede hocamız var. İşlerimiz ve portfolio muz cok geniş cok iyi. Eski işlerden referans çok. Gel gelelim 2 aydır billboard a mi cikmadik sosyal medyaya mi para dokmedik es dost derken kapi kapi mi gezmedik. Ne yaptıysak yapalim doğru dürüst is alamadık. Neden çünkü insanlarda para yok. Turkiyenin neresine istersen oraya sabahtan başlayıp hava karardiktan sonra gece çekimi dahil olmak üzere video klip 2 adet ve fotoğraf çekimi. En büyük albümler canvaslar vsler dahil 2.5 k fiyat veriyoruz sonuc hüsran bebek çekimleri 300 sonuc yine yok. Neden para yok gecen seneden insanlar düğünleri erteledi is patlaması olması lazım ama bu seferde para yok ki. 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Mart 1 itibari ile eşime fotoğraf stüdyosu actik. Esim normalde grafik tasarım ve fotoğraf mezunu. Bir tanede hocamız var. İşlerimiz ve portfolio muz cok geniş cok iyi. Eski işlerden referans çok. Gel gelelim 2 aydır billboard a mi cikmadik sosyal medyaya mi para dokmedik es dost derken kapi kapi mi gezmedik. Ne yaptıysak yapalim doğru dürüst is alamadık. Neden çünkü insanlarda para yok. Turkiyenin neresine istersen oraya sabahtan başlayıp hava karardiktan sonra gece çekimi dahil olmak üzere video klip 2 adet ve fotoğraf çekimi. En büyük albümler canvaslar vsler dahil 2.5 k fiyat veriyoruz sonuc hüsran bebek çekimleri 300 sonuc yine yok. Neden para yok gecen seneden insanlar düğünleri erteledi is patlaması olması lazım ama bu seferde para yok ki. 

o zaman fiyatı 500 tl ye çek. 

gelsin, işi de mükemmel yap. onlar zamanla 10 kişiye söyler. normalde 2.5k ama yeni açıldığımız için kampanya de. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

bidon filan topluyorsun eritiyorsun. boncuk oluyorlar. her plastik fabrikası kullanıyor. bi bak kaça açılır kosgeb filan destekle gir hocam. deli para var. fabrikalar artık kendi geri dönüşüm tesislerini açıyor.

Bu işi yapabilirse çok iyi para var, hammadde fiyatları uçtu gitti. Geçen sene tonunu 850€ dan aldığım malzeme bu sene 1700 leri zorluyor. Piyasada mal yok, talep çok. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

Bu işi yapabilirse çok iyi para var, hammadde fiyatları uçtu gitti. Geçen sene tonunu 850€ dan aldığım malzeme bu sene 1700 leri zorluyor. Piyasada mal yok, talep çok. 

granülcüler fabrikaları tayinlamışlar. 

ihtiyacınız kadar veririz diyorlar. stok basıyorlar. zaten fiyat artıyor global olarak. neden satsın adam. bilerek yok çeken de çok.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DNA-X
    DNA-X's avatar
    Erkek

Banada birtane ortak lazım burger işine girecek. Ekmeğinden tut burger koftesine kadar hepsini kendim ucuza üretiyorum. Küçük bir dükkan küçük bir sermaye ile güzel paralar kazanıldığını gördüm. Pandemide bile paket servis sayesinde güzel yapılıyor. 

Güzel bir marka oluşturup temiz ekmek kazandıracak bir gıda kolu. Kısacası bende ustalık ve bilgi birikimi var ama para yok. 

Hâla çömez.
Toplam Hit: 3324 Toplam Mesaj: 23
para sektör fikir