folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 3 Soru Ve Verilen Cevap.

3 Soru Ve Verilen Cevap.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

ulan karışmayayım böyle konulara diyorum ama mümkün mü?. ne cahilsiniz be. biri topraktan saksı mı olurmuş der. biri hoca da ne efsane hocaymış der.

hiç mi toprak saksı göredin hani böyle dönen bi mekanizmanın üstüne koyulan toğrağa şekil verilerek yapılıyor.

bu hikayeye kesinlikle doğru demiyorum. ama bu hikayedeki hoca imam-ı azamdır. imam-ı azamı araştırırsanız olayı anlarsınız zaten. gerçi bunu beklemiyorum ama saçma sapan konuşmayın bari. arkadaş nerden eklediyse imam-ı azam olduğu burda yazmıyor. araştırısanız bulursunuz birçok yerde.

g2k[et]tahribat[dat]com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quarantine
    Quarantine's avatar
    Erkek

HAYVANYASAR bunu yazdı:
    -----------------------------

Ya bu ateistlere laf anlatmaya çalışan arkadaşlar bir hikaye anlatınca, bir benzetme yapınca hemen dine döndüreceklerini sanıyorlar karşıdakini :D

Ayrıca hiçbir derinliği olmayan, süper sığ bir öykü :D

Evet dediğin gibi Peygamber efendimiz de insanları kendilerine hikayeler anlatarak inandırmamıştır dinimize.

...........................
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quarantine
    Quarantine's avatar
    Erkek

Bu tür hikayelerin çoğu insanların ille de somut bişey aramaları, inanmak kelimesinin ne demek olduğunu dahi bilmediklerinden inanılması söz konusu olan birşeyi görme isteğinden dolayı üretilmiş-türetilmiş hikayelerdir. Tabi mantıklı olanlar da azımsanmayacak kadar vardır.

Bu arada bi önceki soruma cevap verecek yok mu?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    be_cool
    be_cool's avatar
    Erkek
    Quarantine bunu yazdı:

Arkadaşlar öncelikle inanmak nedir? Bilmek nedir?.  Biri bu ifadelerin tanımlarına açıklık getirebilir mi. özellikle de Allah'ın varlığını somut birşey arayanlar. Sizden ricam o kadar yazı yazıyorsunuz üşenmeden. en azından bu sorularıma da üşenmeden mantıklı bi cevap verin. Tanımınızı yapın. eminim bu konu o zaman biraz daha açıklığa kavuşacaktır. Sonra da benim ekleyeceğim bişey olursa ben de yazarım. 

Herkes inancında hürdür. Kimsenin kimseyi bişeye zorla inandırmaya  gücü yetmez.

Ayrıca:

İNSANLARI İNANDIKLARINDAN VAZGEÇİRMEK, ONLARI BİR ŞEYE İNANDIRMAKTAN DAHA ZORDUR...

HZ. MUHAMMED (S.A.V.)

inanmak bilmek nedir hımm aşık olmak düşünmek gibi birşeydir  inanmak aklın ve fikrin o şeyin varlıgını kabul etmesi güvenmesi

bilmek abi sorular acayip ama birşeyin varlıgından emin olmak olsa gerek

ama bensana derimki aç bir kuran bütünsorularını onda ara yada gitbir hocaya ya müftülüge sor hepsi aynı şeyi derler zaten eminimki tüm sorularınada cevap bulursun

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

TekBuluT bunu yazdı:

bu sıradan bi hoca değil. hiç mi duymadın bu kıssayı daha önce. burdaki hoca imam-ı azamdır. umarım şimdi anlamışsındır olayı.

Defalarca duydum..Eee,yani?İmam-ı Azam demek,aydınladım şu an,dimağın genleşti..

Yazdığımı okusaydın keşke arkadaşım,bu tip hikayelerin,inançsız arkadaşlar üzerinde olumlu bir etki yapmayacağını söylüyorum..

Bu gibi hikayeler hep söylenir,sonra da etkisi büyük olsun diye,ünü olan kişilere atfedilir..Tıpkı belli bir amaca hizmet etmesi için sahih olmayan hadisler,ya da sonradan uydurulmuş fıkraların Nasreddin Hoca'ya atfedilmesi gibi..

Çekil,Önümden Çekil...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

TekBuluT bunu yazdı:

ulan karışmayayım böyle konulara diyorum ama mümkün mü?. ne cahilsiniz be. biri topraktan saksı mı olurmuş der. biri hoca da ne efsane hocaymış der.

hiç mi toprak saksı göredin hani böyle dönen bi mekanizmanın üstüne koyulan toğrağa şekil verilerek yapılıyor.

bu hikayeye kesinlikle doğru demiyorum. ama bu hikayedeki hoca imam-ı azamdır. imam-ı azamı araştırırsanız olayı anlarsınız zaten. gerçi bunu beklemiyorum ama saçma sapan konuşmayın bari. arkadaş nerden eklediyse imam-ı azam olduğu burda yazmıyor. araştırısanız bulursunuz birçok yerde.

konunun imam-ı azam ile alakası yok.

burda olay böyle öykülerin foruma konmasının insanların hoşuna gitmediğidir.

öykülerin anlamlı bulunmadığıdır. 

He is finding himself.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    be_cool
    be_cool's avatar
    Erkek
    öyküde isteyen istedigini bulur nasıl bakarsan öyle görürsün bence güzel bir hikayeydi neyani mucizevi ucuk bir hikayemi bekliyorsunuz :)

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

TekBuluT bunu yazdı:

hikaye dogru olsa ne olur , olmasa ne olur? imam ı azam olsa ne olur bunu yapan , ahmet efendi olsa ne olur? kişisi önemli degil fikri önemli... fikride süper saçma... belki Türkçeye çevirirken mahvetmişlerdir benim sinirli arkadasım... karısma sen böyle konulara , saglıgına zarar gelir

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quarantine
    Quarantine's avatar
    Erkek

be_cool bunu yazdı:
    Quarantine bunu yazdı:

Arkadaşlar öncelikle inanmak nedir? Bilmek nedir?.  Biri bu ifadelerin tanımlarına açıklık getirebilir mi. özellikle de Allah'ın varlığını somut birşey arayanlar. Sizden ricam o kadar yazı yazıyorsunuz üşenmeden. en azından bu sorularıma da üşenmeden mantıklı bi cevap verin. Tanımınızı yapın. eminim bu konu o zaman biraz daha açıklığa kavuşacaktır. Sonra da benim ekleyeceğim bişey olursa ben de yazarım. 

Herkes inancında hürdür. Kimsenin kimseyi bişeye zorla inandırmaya  gücü yetmez.

Ayrıca:

İNSANLARI İNANDIKLARINDAN VAZGEÇİRMEK, ONLARI BİR ŞEYE İNANDIRMAKTAN DAHA ZORDUR...

HZ. MUHAMMED (S.A.V.)

inanmak bilmek nedir hımm aşık olmak düşünmek gibi birşeydir  inanmak aklın ve fikrin o şeyin varlıgını kabul etmesi güvenmesi

bilmek abi sorular acayip ama birşeyin varlıgından emin olmak olsa gerek

ama bensana derimki aç bir kuran bütünsorularını onda ara yada gitbir hocaya ya müftülüge sor hepsi aynı şeyi derler zaten eminimki tüm sorularınada cevap bulursun

Yok hacam bilmediğimden sormadım. inanmak kısmında hemfikiriz. 

Bilmek meselesine gelince kısmen doğru demişsin doğruluğundan emin olmak ama nasıl? 

Duyularımızla algılayabildiğimiz, yani görebildiğimiz, hissedebildiğimiz koklayabildiğimiz vs. şeyler.

din ile ilgili birşeyden bahsederken en çok kullandığımız terimse İNANMAK olduğuna göre böyle saçma sapan "Madem Allah var, Bana Allah'ı göster." ne bileyim "şekli ne?" Ya da kadere somut bişey aramak, öyle tuhaf ki. ben sana Kader aha işte budur deyip senin algılayabileceğin bir cisim göstersem bu inanmaktan çıkar BİLMEK olur. aynı şekilde sen Allah'ı görebilseydin ya da duyularının algılayabileceği bi kanıt sunabilseydik bu inanmaktan çıkar aynı şekilde BİLMEK olur.

EE imanın şartları neler?

-Allah'ın varlığına ve birliğine İNANMAK .

-Meleklere İNANMAK.

-Kitaplara İNANMAK.

-Nebi ve Rsullere İNANMAK.

-Ahiret gününe İNANMAK.

-Kaderin Hayır veŞerrin Allah'tan olduğuna İNANMAK.

Açıkça görüldüğü gibi hiçbir maddede  BİLMEK demiyor.

Ama nedense halen daha göster de inanayım, kanıtla da inanayım diyenler var da olacaktır da.

Benim kanaatim bu tür tartışmalar boş ve insanlarımızı oyalayıcı niteliktedir.

Herkes demiyeyim de Çoğunluk bu durumun farkında da dile getiremiyor belki de. Onu bilemeyeceğim.

Her türlü itiraza da açığım. yanlış düşünüyorsun diyen varsa buyursun. Mantıklı açıklama istiyorsanız bence bundan daha açık bir açıklamayı başka biyerde bulmanız biraz zor. Şahsen ben hiç bir yerde bu şekilde bir açıklamaya dennk gelmedim. her tartışma atışmalarla sonuçsuz bitiyor ve

{

sonuç = null;

}

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek
    hocam bence çok boş ve itici bir hikaye. hele ki sonunda ateist çocuga soruyorlar topraktan yaratıldık bizde olabilir gibi bişey diyor ya burada hikayeyi yaratanın ateistler hakkında bilgisizliği ortaya çıkıyor. ateist adam neden topraktan yaratıldığına inansın ki öyle rastgele yada bir şekilde dünyaya geldiğine inanır. Allah'a inanmayan adam Allah beni topraktan yaratmıştır demezki.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
Toplam Hit: 5376 Toplam Mesaj: 43