folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 3D Yazıcılar Hakkında Bilgisi Olan

3D Yazıcılar Hakkında Bilgisi Olan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

arkdaşlar genel olarak teknolojinin yapısı.

yani 3d yazıcı teknolojisi nedir . neler yapılabilir. türkiyedeki örnekleri .

mümkünse sistemi anlatan döküman belgesel vs ye ihtiyacım var.

konu hakkında bilgisi olan mümkünse üzerinde çalışan biri filan varsa iletişime geçerse sevinirim

https://t.me/pump_upp
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

eos m270 kullanıyorum dostum her türlü yardımcı olurum aklına takılan ne?

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kukunku
    kukunku's avatar
    Erkek

Hocam olarak işin hangi kısmıyla ilgileniyorsun? Kendine bir yazıcı mı yapmak istiyorsun,  hazır yazıcı mı alıcaksın, akademik vs proje filan mı düşünüyorsun. Çünkü çok fazla şey var.

mesela genel olarak 3 farklı üretim yöntemi var

Fused Depositor Modeling (FDM/FFF diye geçer, piyasada en çok gördüğün filamentin eritilerek yapılan üretim. Genelde plastik malzeme)

Selective Laser Sintering (SLS , toz halindeki malzemenin lazerle sinterlenerek üretim yapılması, metal yazıcılar genelde bu yöntemle çalışır)

Stereolitography (SLA, lazer yada UV ile sertleşen polimer reçine ile üretim)

Kendi yazıcını yapıcaksan REPRAP diye googleda aratarak işe başla vs vs.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=96ZWx4i2ruI

Solidte modelleyip 3d printerda bastırdıgım bir zımbırtı. Herşeyi basabilirsin. Montajlı üretebilirsin. Parana göre plastik, metal sinterleyen, kum sinterleyenleri var. Bunlarda diğer uygulama alanları.

https://www.youtube.com/watch?v=Z8MaVaqNr3U

https://www.youtube.com/watch?v=cRE-PzI6uZA

arbeit macht frei
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

arkdaşım 3 boyutlu tasarım işi ile uğraşıyor pc üzerinde modelleme filan falan. bana fikrini açtı bu yazıcı işlerini hiç hiç hiç hakim değilken yeni yeni başlamışş. 

proje üretip hibe almak istiyor. bilgi toplayalım dedik.

https://t.me/pump_upp
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

plastik prototiplere yönelebilirsiniz hoca zira benim şuanda kullandığım eos m270  400 bin euro. daha bunun kompresörü cartı curtu bayağı pahalıya mal oluyor. bir de ne üretmeyi planlıyorsunuz? en çok sağlık sektöründe kullanılıyor onu da senin arkadaşın modelleyemez.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Şöyle ikinci el, plastik flamentli bir model var mı? 

Birde; mesela benim imkanım var 20x20x20 bir alet alıp yazılımı değiştirerek bunu 50x50x50 gibi büyütme olanağım var mı?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek
    @NoktaliVirgul hocam bizim makinenin üretim ebatları 25x25x25 CoCr materyal kullanıyor. benim makinede en fazla kullandığım yükseklik 2 cm ve eğer tüm tablayı kullanacak olursam ortalama 22 saat sürüyor üretimi. 20 mikron kalınlıkla üretim yapıyor. tabla ne ise ondan daha fazlasını çalıştırma şansın yok. ebat ebat makineler de değişiyor mesela eos m400 bmw de var herifler motor işliyorlarmış :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dragoonx
    dragoonx's avatar
    Erkek

Bu linkteki kitaba göz atın isterseniz. 

2 ay önce D&R da görmüştüm, jelatin kaplaması olduğu için yırtıp kitabı okuma fırsatım olmadı.

dragoonx tarafından 11/Kas/15 04:27 tarihinde düzenlenmiştir

Delikanlım! İyi bak yıldızlara. onları belki bir daha göremezsin. Belki bir daha yıldızların ışığında kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin… (Nazım Hikmet RAN)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    crafty bunu yazdı

plastik prototiplere yönelebilirsiniz hoca zira benim şuanda kullandığım eos m270  400 bin euro. daha bunun kompresörü cartı curtu bayağı pahalıya mal oluyor. bir de ne üretmeyi planlıyorsunuz? en çok sağlık sektöründe kullanılıyor onu da senin arkadaşın modelleyemez.

Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürlerde şu kafa yapısını bir kenara atın artık.

Ne demek senin arkadaşın modelleyemez. Allah mı yapıyor o cihazları. Adam bu konuyu okutsa belkide çığır açacak bir proje yapabilecek birisinin şevkini kıracaksınız.

Ne gerizekalı adamlar neler başarıyor. Bu ülke sırf şu yapamazsın yada yapsa bile kesin ip var amk düşüncelerinden ileri gidemiyor. Özellikle mühendislikle ilgili alanlarda insanların yapamazsın düşünceleri komik olmaktan öte birşey değil. 

www.kriptopedi.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı
    crafty bunu yazdı

Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürlerde şu kafa yapısını bir kenara atın artık.

Ne demek senin arkadaşın modelleyemez. Allah mı yapıyor o cihazları. Adam bu konuyu okutsa belkide çığır açacak bir proje yapabilecek birisinin şevkini kıracaksınız.

Ne gerizekalı adamlar neler başarıyor. Bu ülke sırf şu yapamazsın yada yapsa bile kesin ip var amk düşüncelerinden ileri gidemiyor. Özellikle mühendislikle ilgili alanlarda insanların yapamazsın düşünceleri komik olmaktan öte birşey değil. 

şu kafa yapısını bir kenara atalım. peki attım gitti. şimdi arkadaşının modelleyemez dediğim şey sadece sağlık sektörü ile ilgili. yazıya tekrar geri dönüp okuyabilirsin. ben dental sektöründe çalışıyorum makinede metal alt yapılı protez üretimi yapıyoruz. alçı ölçü geldikten sonra dental - wings / sirona / 3shape gibi dental tarayıcılardan biri ile elindeki modeli üç boyutlu olarak bilgisayara çıkarman gerekiyor. bu en basit bölümü sonrasında yapılacak işleme göre diş anatomilerini bilmeli dizilimleri bilmeli çene yapılarını bilmeli. dental sektöründe olan bar sistemlerini total ya da hareketli protezlerin krete nasıl oturması gerektiğini bilmeli. implant ları custom abutmentleri üstten vidalı işlemleri diş etlileri bilmeli. ha bir de ekstra not modelleme sizin o kullandığınız solidworks autocad vs. gibi de değil bildiğin paint terk aq. şimdi tekrar düşün ve bunu modelleyip modelleyemeyeceğini hayal et... ha gider de bunun için en basitinden iki yıl diş teknisyenliği okur ya da bir - iki sene herhangi bir diş lab da çalışıp üstüne üç - beş ay yaptığı işleri çöp etmeyi malzemeyi kendi cebinden karşılamayı ( CoCr metaryalinin kutusu 4500 euro +kdv ortalama 6000 kron üretiyor) göze alabiliyorsa o ayrı...

Toplam Hit: 1794 Toplam Mesaj: 15
3d yazıcı