folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 3G Teknolojisi Nedir? Bize Neler Kazandıracak?

3G Teknolojisi Nedir? Bize Neler Kazandıracak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    candas_seven
    candas_seven's avatar
    Erkek

3G%20Teknolojisi%20Nedir?%20Bize%20Neler%20Kazandıracak?

3G en basit anlamıyla wireless tarzı kablosuz iletişimlerde özelliklede mobil iletişimin günümüzdeki ulaştığı noktayı temsil ediyor. Diğer bir adıyla 3G 3. Nesil olarak adlandırılmaktadır.(En yaygın adı budur.). Buda bize gösteriyorki 3. Nesile gelene kadar 2 nesil daha geçmişiz. Fakat ben sizlere sadece 3G yi anlatmaya çalışacağım.

Tarihi bilgi verecek olursak 3G 2001 yılında Japon NTT DoCoMo tarafından kuruldu. 3G Ses, data, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multimedya özellikler; e-posta,
    web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikleri 3G hızında (!) sizlere
    sunmaktadır. Sadece cep telefonları ile özleştirilen 3G teknolojisi bilindiğinin aksine
    askeri, uzay teknolojileri gibi birçok alanda da faaliyet göstermektedir.

Gelmişini geçmişini öğrendikten sonra gelelim 3G bize neler katacak, beklediğimize değdi mi? sorularına

Aslına bakarsanız benim fikrim 3G sanıldığı kadar ucuz ve beklendiği kadar talepleri karşılayamayacak.Bunun sebebine gelecek olursak okuduğumuz bazı 3G makalelerine göre 700 mb lık bir filmi 2.5 Dk gibi bir sürede inecek bir MP3 dosyasını 5 sn. indirebileceğiz gibi yazılar yazılmaktadır. Fakat bilinmeyen gerçekler vardır. Bu gerçekleri sıralayalım.( 3G teknolojisine geçmiş diğer ülkeler referans alınmıştır.)

1-) Diğer ülkeler bu teknolojiden sıkıldı artık ve en son bize geliyor.

2-) 3G fırsatı veren operatörler şu şekilde çalışmaktadır.

a) internet paketi satın alırsınız. 100MB (KOTA) bağlantı 10 lira. Hemen sevinmeyin kotanız bittikten sonra Mb başı 10 lira civarında kota aşım ücreti ödüyorsunuz.

b) Kotasız bir bağlantı alırsınız. Tam olarak dersiniz 3G ile ayda 100 Liraya kullanacağım. Bunada sevinmeyin 250 MB kullandıktan sonra hızınız birden 25-30 Kbs düşüyor ki bununla web sitelere bile giremezsiniz.

c) Diğer bir şık ise sınırsız alırım dersiniz. Bu seferde bağlantı, alt yapı sorunlarıyla karşı karşıya geleceksiniz.

Tabiki bazı ülkeler hakkını veriyor mesela italya aylık 40 avroya 7.2 MBps hızında sınırsız bağlantı sunmaktadır.

Bu teknolojiye daha önce kavuşmuş ülkelerde bile altyapı sorunları yaşanırken, Türkiye'de nasıl bir 3G bizleri bekliyor gerçekten herkes bunu çok merak ediyor.

Gelelim Herşeyin düzgün gitmesi haline ;

Bu ara reklamlarda fink atan "üççç" seslerini sizde duymuşsunuzdur. Selocanlardan 3. bir anten çıkıyor, avea farklı bi reklam, vodafone daha da farklı reklamlarla kullanıcalara hazırlanın diyor. ( Hazırız Biz )

Reklamlarda bile bu kadar rekabet varken 3G geldiği zaman olacak rekabeti tahmin edemiyorum. Hız/Fiyat dengesizliği büyük ihtimal düzelebilir. Eğer evlerimizde kullandığımız ADSL (!) hızlarını yakalar, geçer ve sağlam bir altyapı olursa çoğu arkadaşımız 3G teknolojisine geçecek ve fiyat konusunda firmalar ciddi bir rekabete başlayacaklardır. Hal böyle olunca da tüketici kesim yani biz şuan ödediğimiz paraya hak ettiğimiz bir internet hızı altyapı, teknik destek v.s alabileceğiz.

Bunların hepsinin hayal ürünü olup Firmaların birleşip yine tüketiciye itekleyeceklerini düşünmedende edemiyorum.

Son olarak rivayetlere göre Türkiye'de 1gb Kullanım için 100 - 150 TL arasında bir mebla istenebileceği de notlar arasında.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

ne halt kazandıracakk bilmiyorum ama bir haftadır 3g yuzunden telefonumda şebeke kopup duruyor ;| 3g için deneme falan mmı yapıyorlar bilmiyorum ama

sebeke 3g gosterıyor sonra yavas yavas sınyal dusuyor bır on dakıka gelmıo geri :|

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

bence fiyasko olup g**müzde patlayacak çok pahalı olacak bi halta yaramıyacak

ama meraklı yurdum insanı ne yapar bilinmez...

Dur be kadınnnn....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bacardi
    bacardi's avatar
    Erkek

video call normal gorusme ucretıyle aynı olacak.. su an zaten kullanımda sebekeler actı ancak abnlerın kullanabılmesı ıcın 30 temmuza kdr beklemesı gerekıyor.

baglantı hızı 7,2 Mbps olarak aktarılıyor ama genel olarak mesafe, ses vs çok etkilediği için ortalama 2,0 Mbps olacak.

Şeytanla dans edersen, şeytan değişmez seni değiştirir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigana
    zigana's avatar
    Erkek
    size samimiyetle diyorum çiftçi bir arkadaş doğru dürüst okuma yazması olmayan birisi  20 dönüm civarı sattığı buğdayla nokıa n95 almış. tarlada yanında taşıyor. millet cep telefonunu karizma sayıyor. ne diyelim yurdum insanına:)

Temel adalettir .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek
    TTnet'e gerçekten rakip gelebilir.

He is finding himself.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

bu 3G de önemli olan şirketlerin anlaşması ki o olmamış

yani demek istediğim vodafonlu sadece vodafonla konusucak turkcelli sadece türkcelle  bu adamlar birbiri ile anlasamazsa 3g hic bi boka yaramaz.

Nev-i Şahsına Münhasır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

Elbet anlaşırlar.

Ancak ben görüntülü konuşmadan daha çok satacakları internet paketlerini merak ediyorum. 

He is finding himself.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

antivirus bunu yazdı:
    -----------------------------

bu 3G de önemli olan şirketlerin anlaşması ki o olmamış

yani demek istediğim vodafonlu sadece vodafonla konusucak turkcelli sadece türkcelle  bu adamlar birbiri ile anlasamazsa 3g hic bi boka yaramaz.

-----------------------------

zaten sırf konuşma - mesaj olaylarına millete 2 hatta 3 hat aldırıyolar.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

4G Nedir? Yeni Nesil GSM hizmeti

4G Nedir? Yeni Nesil GSM hizmeti indir 4G Nedir? Yeni Nesil GSM hizmeti download 4G Nedir? Yeni Nesil GSM hizmeti hakkında 4G Nedir? Yeni Nesil GSM hizmeti ...
    www.hepsibeles.net/4g-nedir-yeni-nesil-gsm-hizmeti-t-11826.html - Önbellek - Benzer

:) 4g ye gelin siz 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    http://www.turkcell3g.com/?source=adwords&WT.mc_id=googdig_3G-Lego-Lansman_turkcell-3G

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
Toplam Hit: 2364 Toplam Mesaj: 13