folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder 4 Dil + Çizim Yeteneği Olan Birisi Hangi Bölümü Seçse?

4 Dil + Çizim Yeteneği Olan Birisi Hangi Bölümü Seçse?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

selamlar mürit ve müride kardeşlerim, bir maruzatım mevcut..

özet gireyim, söz yüzüğünü taktığım hatun anadil kıvamında türkçe, arapça, ingilizce ve fransızca biliyor. bu aralar rusça ve ispanyolca'ya da merak salmış halde. Yani dil öğrenmek onun için bir keyif/hobi gibi birşey. ayrıca çizim yeteneği iyi, mesela kalemi eline beni çizdi diyelim, gören biri profesyonel birine karakalem çizdirdim diye düşünür.

Geleyim soruya, hatun yabancı. Bu sene üniversitelerin yös'üne hazırlanıyor, hazırlanma kısmı tamam da, hala bölüme karar veremedik.. bu hususta benim de biraz yönlendirmem gerekecek.. sizce bahsettiğim vasıflara sahip birisi, ileride konforlu, güzel gelirli, bayana uygun ve yaparken keyif alabileceği bir meslek edinebilme yolunda hangi üniversite bölümünü tercih etmeli? 

bu arada ben ticaretle uğraşan, yavaş yavaş arap ülkelerine tekstil ihracatında bulunma çabalarında olan biriyim. bazen hatunu benim işime yarayacak şekilde mi yönlendirsem diyorum, sonra ne ile mutlu olacaksa onu yapsın diyorum, daha sonra lan hem onu hem bunu yapsın diyorum, bilemiyorum yani (: pek araştırmaya vakit bulduğum söylenemez, konu açıp üniversite/bölüm/meslek gibi konularla aktif aşinalığı bulunan mürit/müride'lere danışmak biraz kolayıma kaçtı, ciddiye alıp öneride bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler, kafa geçecek arkadaşlara şimdiden küfürler sunarım (: öpüyorum yanakcağızlarınızı

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

bu soruyu soruyorsan zaten bir bok olmiyacağının göstergesidir

Boş İşler Uzmanı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek
    HeadBanger bunu yazdı

bu soruyu soruyorsan zaten bir bok olmiyacağının göstergesidir

Bu tür sorularda nedense cevap olarak benim de aklımdan bu geçiyor..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Endüstriyel Tasarım / Grafik Tasarım 

Ayrıca soruyu kendisi için sormuyor ki beyler? Yanlış mı okudum.

Daniel-Koo tarafından 22/Şub/13 00:31 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

4 dili anadili gibi biliyor.Hmm.Düşündürücü.

Mimarlık yada tercümanlık düşünebilir.Yaşı 25 den yukarı değilse bi 35 yaşına kadar senin tabiriyle 3 dili daha anadili gibi öğrense her türlü çok iyi para kazanır.Konferans çevirmenliği yapabilir.

Ama bence sen anadili gibi bilme kavramını yanlış anlamışsın gibime geliyor :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Mimarlık yada tercümanlık düşünebilir.Yaşı 25 den yukarı değilse bi 35 yaşına kadar senin tabiriyle 3 dili daha anadili gibi öğrense her türlü çok iyi para kazanır.Konferans çevirmenliği yapabilir.

yaş 18 (94lü), fransızca ve arapça zaten anadil (fas'ta o şekil), türkçesi istanbul'da yaşadığı için anadilimsi, ingilizce ile ise her bir maruzatını anlatıyor ve anlıyor, derslerinin büyük çoğunluğunu ingilizce almış.. mütercim tercümanlık aklımda ama tam olarak ne yapar bu bölümün mezunları, geliri ve çalışma sistemi ne şekildir bilemiyorum.. mimarlık halihazırda kayıtlı olduğu bölüm, (hazırlığı atladı, ilk yılı) ama kemerburgaz üniversitesi gibi yeni kurulmuş bir üniversitede olduğu için daha sağlam/otorite bir üniversiteye geçme durumu olursa her halükarda değiştirmek istiyorum, istanbul üni ya da marmara olabilir mesela.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

yaş 18 (94lü), fransızca ve arapça zaten anadil (fas'ta o şekil), türkçesi istanbul'da yaşadığı için anadilimsi, ingilizce ile ise her bir maruzatını anlatıyor ve anlıyor, derslerinin büyük çoğunluğunu ingilizce almış.. mütercim tercümanlık aklımda ama tam olarak ne yapar bu bölümün mezunları, geliri ve çalışma sistemi ne şekildir bilemiyorum.. mimarlık halihazırda kayıtlı olduğu bölüm, (hazırlığı atladı, ilk yılı) ama kemerburgaz üniversitesi gibi yeni kurulmuş bir üniversitede olduğu için daha sağlam/otorite bir üniversiteye geçme durumu olursa her halükarda değiştirmek istiyorum, istanbul üni ya da marmara olabilir mesela.

ne yapar ne ederizi düşünmesin, içinden ne geliyor ne ile uğraşmak, ne üzerine katkı yapmak onu mutlu eder onu sor. Eminim düşünmemiştir şimdiye kadar düşünsün, karar vermeye odaklı düşünmesin rahat rahat aklına geldiğinde söylesin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    VBDream bunu yazdı

ne yapar ne ederizi düşünmesin, içinden ne geliyor ne ile uğraşmak, ne üzerine katkı yapmak onu mutlu eder onu sor. Eminim düşünmemiştir şimdiye kadar düşünsün, karar vermeye odaklı düşünmesin rahat rahat aklına geldiğinde söylesin.

Hocam sordum aslında, genel manada ben şu işi yapmayı çok isterdim dediği bir iş yok. Seviyorum dediği şeyler iş değil hobi ve yetenek gibi geliyor bana.. Çizim hususunda yetenekli ve seviyor. Mesela ben ingilizceyi kendime eziyet ede ede öğrendim, onun için dil öğrenmek hobi, severek yapıyor.. ama benim derdim, bu tip hazlar kurslarla falan da tatmin olur da, sonuç olarak bir bölüm seçmesi lazım. E böyle yetenekleri ve + vasıfları varken de, en azından bu yeteneklerini de aktif olarak kullanabileceği/değerlendirebileceği bölümler üzerinde düşünelim istedim. istediğimle de kaldım, pek birşey bulamadım açıkçası..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı
    VBDream bunu yazdı

Hocam sordum aslında, genel manada ben şu işi yapmayı çok isterdim dediği bir iş yok. Seviyorum dediği şeyler iş değil hobi ve yetenek gibi geliyor bana.. Çizim hususunda yetenekli ve seviyor. Mesela ben ingilizceyi kendime eziyet ede ede öğrendim, onun için dil öğrenmek hobi, severek yapıyor.. ama benim derdim, bu tip hazlar kurslarla falan da tatmin olur da, sonuç olarak bir bölüm seçmesi lazım. E böyle yetenekleri ve + vasıfları varken de, en azından bu yeteneklerini de aktif olarak kullanabileceği/değerlendirebileceği bölümler üzerinde düşünelim istedim. istediğimle de kaldım, pek birşey bulamadım açıkçası..

gelecek kaygısı, menkul kıymetler üzerine düşünürseniz çok bölüm var ama mutsuz olursunuz. Daha taze gençlersiniz, ilişkiniz taze mutlu olacağı şeyi seçsin ikinizde günlük hayatın rutinine takılırsanız ortak kaygılarla her ilişki gibi mutsuz olursunuz. Rahat rahat düşünsün o yüzden dedim, baksın incelesin herşeyi, bilinen seçenekler üzerinden ilerlemesin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    VBDream bunu yazdı

gelecek kaygısı, menkul kıymetler üzerine düşünürseniz çok bölüm var ama mutsuz olursunuz. Daha taze gençlersiniz, ilişkiniz taze mutlu olacağı şeyi seçsin ikinizde günlük hayatın rutinine takılırsanız ortak kaygılarla her ilişki gibi mutsuz olursunuz. Rahat rahat düşünsün o yüzden dedim, baksın incelesin herşeyi, bilinen seçenekler üzerinden ilerlemesin.

Para için bir ömür somurtan bir surat, sıkılan bir canla iş yapılmasına ben de karşıyım.. aylık 10000 TL kazanarak stresli üzgün gergin mutsuz olacağın bir işi yapacağına, 2000TL kazanıp huzurlu mutlu olacağın bir işi yap.. bilinen/bilinmeyen seçeneklerden sunabilsem aslında, mutlu olacağını seç işte diyip bağlayacam da, o türkiye'yi çok bilmiyor, ben de ne bölümü var ki arkadaş diyecek kadar uzağım konuya.. en iyisi yarın bi-2 dersaneye falan uğrayayım, danışayım.

muaythaist tarafından 22/Şub/13 01:24 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    palakan229
    palakan229's avatar
    Erkek

Çeviri işlerinde iyi para var. Bu alana bence yönelmesi faydalı olabilir. Tabi dil konusunda gerçekten sıkıntı yaşamıyorsa. En azından sadece ingilizcesi bile çok iyiyse, güzel bir işletme fakültesii ya da denizcilik sektöründe güzel bir yer edinebilir...

Sevgi, insanın şeyleri en olmadıkları gibi gördüğü durumdur. / -Nietzsche
Toplam Hit: 3582 Toplam Mesaj: 23