ABD Echelon Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Alıntı - Start

ABD'NİN DÜNYAYI DİNLEDİĞİ DEV KULAK: ECHELON

Dünyadaki bütün telefon, faks, telsiz, SMS ve elektronik posta iletişimini dinlediği iddia edilen Echelon sisteminin varlığı, yıllarca ABD tarafından reddedildi.

Resmi olarak Echelon'ın varlığı ilk kez 1999'da Avustralya Canberra'daki Savunma Sinyalleri Müdürlüğü (DSD) Başkanı Martin Brady'nin yaptığı açıklamayla kabul edildi. Brady, ülkesinin 50 yıldır var olan ve gizlenen küresel bir elektronik izleme sisteminin parçası olduğunu belirterek, sisteme ait üslerin bulunduğu onlarca ülkeyi rahatsız etti.

1988'de Echelon hakkında Avrupa Parlementosu'nda yayınlanan ilk raporda, ABD'nin Avrupa'daki telefon, faks ve e-posta haberleşmelerinin yüzde 90'ını denetlediği ifadesine yer verildi.

Echelon'un ortaya çıkışıyla birlikte, ABD'nin uluslararası ihalelere girecek Amerikan şirketleri için rakiplerin sırlarını çalmak için de sistemi kullandığı öne sürülürken, ABD'deki “Elektronik Mahremiyet Örgütü” (EPIC), hükümeti mahkemeye verdi.

İddiaya göre, ABD firmalarının katılacağı ihalelerde rakip şirketlerin iletişimi dinlenerek milyarlarca dolarlık kazanç sağlandı.

ABD istihbarat birimi National Security Agency (NSA) bünyesinde faaliyet gösteren Echelon ile ilgili çeşitli kurumlarca hazırlanan raporlarda, gelişmiş anten sistemleriyle yer yüzündeki tüm uydu, telefon ve internet haberleşmelerinin izlenildiği kaydediliyor.

Bu antenlerin ABD, İtalya, İngiltere, Yeni Zellanda, Kanada, Avustralya, Pakistan ve Kenya gibi bazı ülkelerde bulunduğu iddia edilen raporlarda, kıtalar arası iletişim hatlarının da dinlendiği öne sürülerek, ABD'nin okyanus tabanındaki telefon hatlarını kontrol altında tutabilmek için bu kablolara dinleme cihazları yerleştirdiği, bu cihazlardan birinin de 1982'de kabloların bakımını yapan bir Fransız su altı ekibi tarafından bulunduğu bildiriliyor.

“Promis” adı verilen bir yazılımla, dünya üzerindeki iletişim sistemlerinden geçen veri paketlerinin Echelon tarafından düzenli olarak toplandığı bildirilen raporlarda, “Dictionary” (sözlük) adı verilen bir filtreleme sayesinde de belirlenen anahtar kelimeler, isimler ve adresler gibi unsurlarla takibe alındığı anlatılıyor.

İddialara göre, Microsoft, ABD çıkarları ve bazı ticari sırları elde etmek için, ürettiği yazılımlarda bir açık kapı bırakıyor ve bu açık kapı sayesinde, ABD askeri ve istihbarat birimleri, üzerinde Microsoft yazılımı bulunan bilgisayarlardan kullanıcı farkına bile varmadan bilgi alabiliyorlar. Buna karşılık aralarında Türkiye'nin da bulunduğu Rusya, Çin ve Fransa'nın çektiği bazı devletler, bu tehlikeye karşı ülke sırları ve askeri güvenliği sağlamak için, Linux tabanlı “Milli İşletim Sistemi” üretme yoluna gidiyorlar.

TERÖRİST ÖCALAN DA ECHELON'A TAKILMIŞTI

Uzmanlar, Echelon ve Promis sistemlerine “tanımlanan” bir sesin yüklenmesi halinde, uydular üzerinden yapılacak bir konuşma sırasında sistemin devreye girdiğini belirtiyor.

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın da cep telefonuyla konuşurken yerinin tespit edildiğini belirten uzmanlar, Çeçen lider Dudayev'in de aynı yöntemle yerinin saptanarak, füzeyle öldürüldüğüne dikkati çekti.

NSA'in terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Laden'in annesiyle yaptığı telefon görüşmelerini “gücünü göstermek” için ziyaretçilerine dinlettiğini belirten uzmanlar, ancak tüm bu teknolojiye rağmen hala saklandığı yerin tespit edilemediğini vurguladı.

Alıntı - Stop

Burada yazdığına göre bu sistem tr de yok ancak amerikanın tr de bulunan onlarca üssü var bunlardan en büyüğü ve gözde olanı incirlik, yani bu echolon sistemi incirlik üssüne habersiz kurulmuş olabilirmi, konuyu açma amacım bilmeyenler bilgilensin, bilinler/bilmeyenler tartışalım. konu yeri yanlış ise düzeltilsin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek

NSA skandal belgesilini izleyin sadece telefon değil, tüm iletişim kanallarının dinlendiğini ve loglandığını anlayabilirsiniz.

Bunu da ortaya çıkaran Amerikalı NSA mühendisi. En son Rusyaya kaçtı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi
    Aress bunu yazdı

Alıntı - Stop

Burada yazdığına göre bu sistem tr de yok ancak amerikanın tr de bulunan onlarca üssü var bunlardan en büyüğü ve gözde olanı incirlik, yani bu echolon sistemi incirlik üssüne habersiz kurulmuş olabilirmi, konuyu açma amacım bilmeyenler bilgilensin, bilinler/bilmeyenler tartışalım. konu yeri yanlış ise düzeltilsin.

Tsk bünyesindeki elektrik mühendisi bi tanıdığım yıllar önce abd e ait bu tür dinlemelerin yapıldığı tesisleri bizzat kendisi kapatmıştı 

Ama bunlarla sınırlı değildir illaki başka gizli! yerleri yada sistemleri vardır 

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Yıllardır bilinen birşey. 

Not late for nothing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ömer Kerem
    MuTReFT
    MuTReFT's avatar
    Erkek

Bu kadar büyük data/veri'yi nasıl işliyorlar ?

ek olarak bu bilgiler ingilizce değil, bilgiyi kategorize ekmek bile çok büyük bir iş, sonra bunun çevirisi, raporlanması vs. insan gücü ile olacak iş değil. Peki yapılabilir mi, the person of interest'te ki gibi bir yapay zeka olursa belki, onun dışında pek mümkün değil gibi.

Propaganda olarak kasıtlı olarak sızdırılmış bilgi de olabilir.

Lokal olarak yapılabilir mi evet, lakin dünya genelinde bu işi organize olarak yapılabilinirliği pek kolay durmuyor. Anlık olarak o verileri işleyip, o veriye göre ticari veya askeri olarak kullanılabileceğine ihtimal vermiyorum.

Veri toplansa bile işlemesi ayları alabilir.

Tamda komplocuların seveceği türden bir olay, bak öcalanı onla bulmuşlar :))

Mecburi not: Cahilliğin verdiği CESARET ile ettiği lafın nereye gideceğini hesap edemeyen, düşünemeyen, fikir yoksunu mahlukatlara CEVAP vermiyorum.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Eagle eye diye bi film vardi kardesim izledin mi bilmiyorum ama ben buyuk resmi gordum o filmle sadece dinleme degil kamera ile de izliyorlar uydu yardimi ile her an her yerden takip edebiliyor adamlar cok gelismis bi teknolojileri var adamlarin

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    MuTReFT bunu yazdı

Bu kadar büyük data/veri'yi nasıl işliyorlar ?

ek olarak bu bilgiler ingilizce değil, bilgiyi kategorize ekmek bile çok büyük bir iş, sonra bunun çevirisi, raporlanması vs. insan gücü ile olacak iş değil. Peki yapılabilir mi, the person of interest'te ki gibi bir yapay zeka olursa belki, onun dışında pek mümkün değil gibi.

Propaganda olarak kasıtlı olarak sızdırılmış bilgi de olabilir.

Lokal olarak yapılabilir mi evet, lakin dünya genelinde bu işi organize olarak yapılabilinirliği pek kolay durmuyor. Anlık olarak o verileri işleyip, o veriye göre ticari veya askeri olarak kullanılabileceğine ihtimal vermiyorum.

Veri toplansa bile işlemesi ayları alabilir.

Tamda komplocuların seveceği türden bir olay, bak öcalanı onla bulmuşlar :))

Veri toplar sknti degil ama.islemek ben de.direkt olarak.bunu dusundum

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Çok eski bir film: Echelon conpiracy

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

Snowden hepsini paylasmamis miydi :/

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Birde lazer ile dinleme var o nasıl oluyor bilmiyorum ayrıca tr de sağır oda varmıdır varsa da kozmik oda da ifşa olmuştur yenisi yapılmışta olabilir kafamda deli sorular . 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi
    Aress bunu yazdı

Birde lazer ile dinleme var o nasıl oluyor bilmiyorum ayrıca tr de sağır oda varmıdır varsa da kozmik oda da ifşa olmuştur yenisi yapılmışta olabilir kafamda deli sorular . 

Sağır oda denilen izole edilmiş odalar mutlaka vardır ama gelişen teknoloji ile çokta sağır olduğunu sanmıyorum 😁

Kozmik odalarla ilgili geçen yıldı sanırım bi yazı okumuştum hatta Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm sebebi bu kozmik oda cia fetö bağlantılı olduğundan bahsediyordu yazar 

Ama eminim derin devlet dendi çocuklar bile bundan bahsetti kesinlikle bu derin devletin ötesinde bi derin devlet vardır ve bu kozmik odalar her ne kadar da Bülent Arınç yüzünden deşifre edilmiş olsada vardır daha kozmik bi şeyler 

Hassret bitsin sılana dön diyen ve dönmesi beklenen malum şahıs yüzünden devlet büyük ve derin yaralar aldı kozmik oda bunun en önemli sebeplerinden biridir 

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Toplam Hit: 14607 Toplam Mesaj: 17
echelon