folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder ACER Aspire 5352 Bu Laptoba Hangi İsletim Sistemi Kurmak Daha Mantikli

ACER Aspire 5352 Bu Laptoba Hangi İsletim Sistemi Kurmak Daha Mantikli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar,

Kiz arkadasin eski bir laptobu var ve Windows 7 Home Premium yüklüydü ama acayip yavasti ben de Windows 7 yerine Windows 10 kurdum. Ikisi arasinda pek fark yok. Acayip yavas kaliyor.. 

Asagida sanirim tam özellikleri olmasi lazim. (Tam modeli acer aspire 5253 p5we6) 

Ben buna windows xp mi kursam diye düsünüyorum ama emin degilim. Acaba windows 7 Ultimate daha iyi mi sonuc verecek? 

Pek fazla kullanmiyor bilgisayari ama kullandiginda da office programlari, internet bankaciligi bir de rosetta stone kullaniyor.. Onun disinda yaptigi ekstra bir is yok. Asagida bilgisayarin özellikleri mevcut.

Bir de orjinal eklenmemis windows ISO lari nereden bulabilirim almanca olarak?

• O/S: Genuine Windows® 7 Home Premium.
    • Processor: AMD E350 Dual-Core processor.
    • Memory: 4GB DDR3 SDRAM system memory (expandable to 8GB).
    • Video: ATi Radeon HD 6310 (256MB).
    • Display: 15.6" CineCrystal LED-backlit LCD, Resolution 1366 x 768.
    • Hard Drive: 250GB Serial ATA 5400 RPM.
    • Optical Drive: DVD±RW.
    • LAN: 10 / 100 / 1000 Mbps Gigabit NIC Ethernet LAN.
    • Wireless LAN: Wi-Fi® Wireless networking (802.11b/g/n).
    • 2-in-1 Digital Media Reader Integrated.
    • Interface: 3x USB, HDMI,VGA, LAN, Audio.
    • Webcamera 1.3 Megapixel Integrated.
    • Battery: 6-Cell Lithium-Ion.
    • Warranty: 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor

unbalanced tarafından 23/Tem/17 18:57 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bir adet ssd alıp win7 ya da 10 kurarsanız tertemiz bir pc olacak.

dcpromo tarafından 23/Tem/17 19:11 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Xp kurarsan ram 3 GB olarak görür. Windows 7 ve 8'in ömürleri bitti artık. SSD + Windows 10 olay tamam.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tavsiye ettiginiz SSD var mi peki?

Samsung 850 EVO Basic

https://www.microspot.ch/msp/de/harddisks-laufwerke/ssd-solid-state-disc/samsung-850-evo-mz-75e250-solid-state-disk-ver-0000959779

mesela bu uygun mu? biraz daha fazla verecegime o zaman 300 franklik bir laptop almak daha mantikli olur.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

250 GB almaya gerek yok hocam o cihaza. Ben 128 GB aldım eski HDD'yide DVD-Rom'u söküp onun yerine taktım. Windows SSD'de hemen açılıyor, diğer büyük dosyalar ve oyunlar ise HDD'de. SSD'lerin ucuzlaması için daha 2 yılı var. Şöyle 1 TB SSD olsa şahane olurdu ama işte fiyatları malum.

Bu arada iso indirmek için https://tb.rg-adguard.net/index.php adresini kullanabilirsin. 

mkyb tarafından 23/Tem/17 19:20 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

250 gb ile 120 gb arasinda pek fiyat farki yok gibi.

soruyu degistireyim 2.5 mi yoksa msata mi almam gerekiyor bu laptop icin.

bu arada stie icin tesekkurler :) baya begendim siteyi.

unbalanced tarafından 23/Tem/17 19:24 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Sizdeki laptopa normal SSD oluyor. Bağlantısı HDD ile aynı zaten sizdeki tam modeli bulamadım belki ülkeye özel üretimdir ama alt modelinin HDD sökümüş şöyle: https://www.ifixit.com/Guide/Acer+Aspire+5253+Hard+Drive+Replacement/24865

Ek olarak : 

https://www.youtube.com/watch?v=-EM7Xx2ZAqc

mkyb tarafından 23/Tem/17 19:52 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bir ssd ürünü buldum uyumlu olarak söyleniyor o da 2.5 yaziyor. msata da degil yani. Tamam bakayim ben tesekkurler

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

2,5 dediği boyutu hocam.  standarttır. Normal ssd zaten. M2 desteği yeni yeni geliyor ve çok pahalı.

Sandisk ucuz oluyordu onlardan alabilirsin. Hem yer çok hem de kaliteli olsun diyosan Evo alabilirsin.

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Windows 3.1

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

2,5 dediği boyutu hocam.  standarttır. Normal ssd zaten. M2 desteği yeni yeni geliyor ve çok pahalı.

Sandisk ucuz oluyordu onlardan alabilirsin. Hem yer çok hem de kaliteli olsun diyosan Evo alabilirsin.

evet hocam 2.5 inc olan boyutu ama standart olarak farkli degiller mi msata ve 2.5 olarak? yani msata da belki farkli olabilir ? cünkü verdigim linkte msata diye bir ibare yok. daha dogrusu bir model ya da türü belli degil. O yüzden 2.5 yazdim.

mesela burada sata III diyor

https://www.microspot.ch/msp/de/harddisks-laufwerke/ssd-solid-state-disc/samsung-850-evo-mz-75e500-solid-state-disk-ver-0000982621

burada m2 diyor 

https://www.microspot.ch/msp/de/harddisks-laufwerke/ssd-solid-state-disc/samsung-850-evo-mz-n5e250bw-solid-state-disk-2-0000974884

burada msata diyor

https://www.microspot.ch/msp/de/harddisks-laufwerke/ssd-solid-state-disc/samsung-850-evo-mz-m5e500bw-solid-state-disk-v-0000974886

Toplam Hit: 2172 Toplam Mesaj: 20
windows xp windows 7 acer aspire 5352