folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Açık Kaynak E-Ticaret Altyapı Deneyimleri

Açık Kaynak E-Ticaret Altyapı Deneyimleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Opencart için biraz daha araştırma yaptım. Proje'nin roadmap'i, release map'i hiçbirşeyi yok. Hatta uzun süredir (1 sene zannedersem) hiçbir release olmamış. Core geliştiriciler cloud ortamına uygun birşeyler üzerinde çalışıyor galiba ama forumlarında bu konuda da net bir bilgi yok. Medium.com, hackernews'de yaptığım araştırmalarda da doğru düzgün birşeye denk gelemedim. Biraz ortada kalmışlık ve popülaritesini kaybediyor gibi duruyor. Marketinde çok fazla her ihtiyaca yönelik plugin var ancak projenin başsızlığının marketten kullanılcak pluginlerin ne kadar güvenli, geliştirilebilir ve stabil olabileceği konusunda da kafamda soru işaretleri oluştu. Sonrasında r10.net de biraz araştırdım. Orada zaten ortam ateş ediyor eli bilgisayar tutan tüm cengaverler satış ve geliştirme yapıyor ancak ne yaptıklarının farkında olduklarını zannetmiyorum. Yarın birgün ihtiyaç olsa bu yamyamların yarım yamalak yazdığı kodlarla ne işler olur bilemedim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    TeRRoR bunu yazdı

Opencart için biraz daha araştırma yaptım. Proje'nin roadmap'i, release map'i hiçbirşeyi yok. Hatta uzun süredir (1 sene zannedersem) hiçbir release olmamış. Core geliştiriciler cloud ortamına uygun birşeyler üzerinde çalışıyor galiba ama forumlarında bu konuda da net bir bilgi yok. Medium.com, hackernews'de yaptığım araştırmalarda da doğru düzgün birşeye denk gelemedim. Biraz ortada kalmışlık ve popülaritesini kaybediyor gibi duruyor. Marketinde çok fazla her ihtiyaca yönelik plugin var ancak projenin başsızlığının marketten kullanılcak pluginlerin ne kadar güvenli, geliştirilebilir ve stabil olabileceği konusunda da kafamda soru işaretleri oluştu. Sonrasında r10.net de biraz araştırdım. Orada zaten ortam ateş ediyor eli bilgisayar tutan tüm cengaverler satış ve geliştirme yapıyor ancak ne yaptıklarının farkında olduklarını zannetmiyorum. Yarın birgün ihtiyaç olsa bu yamyamların yarım yamalak yazdığı kodlarla ne işler olur bilemedim.

neden oscar değil ?

http://oscarcommerce.com/

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

neden oscar değil ?

http://oscarcommerce.com/

Hocam hic duymamistim. Arastirmalarimda da gormedim. Ancak python olmasi sikinti hocam. Developer eksikligi var pythonda da.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Guzel arastiriyor ve sorguluyorsun, mantikli yaklasimlarin var hocam. Ilerleyen surecte neyi neden sectigini buradan paylasirsan cogu kisiye iyi bir fikir vermis olursun. Takipteyim..

vatandaşa kafam girsin!..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    telekom bunu yazdı

Guzel arastiriyor ve sorguluyorsun, mantikli yaklasimlarin var hocam. Ilerleyen surecte neyi neden sectigini buradan paylasirsan cogu kisiye iyi bir fikir vermis olursun. Takipteyim..

Hocam buradaki paylaşımdaki tek sorun mevzunun monolog ilerlemesi :) "Hiç mi PHP'ci yada bu platformlarla çalışmış adam yok forumda aq" diyor insan :) Neyse iş bitince bi medium yazısı çakıcam zaten dursun köşede.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Hocam türk bir kaç yazılımcının geliştirdiği bir sistem var opencart temel alınarak yapılmış.

https://arastta.org/

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    kafkavari bunu yazdı

Hocam türk bir kaç yazılımcının geliştirdiği bir sistem var opencart temel alınarak yapılmış.

akaunting'i yapan tayfaysa gerçekten çok güzel vizyonları vardı. bilgi için teşekkürler hocam hemen incelicem. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    kafkavari bunu yazdı

akaunting'i yapan tayfaysa gerçekten çok güzel vizyonları vardı. bilgi için teşekkürler hocam hemen incelicem. 

Şöyle bir inceledim öncelikle 2 geliştirici tarafından geliştirilmeye başlanmış proje ve yukarda da opencart hakkında bahsettiğim sorunları çözmek için projeyi forklamışlar. Ve bu forku o kadar güzel savunmuşlar ki (wordpress, joomla'nın forkla ortaya çıkışından filan çok güzel referanslarla ve örneklerle anlatmışlar) gerçekten opencart'ı birilerinin forklaması gerektiğini (benimde düşüncem bu yöndeydi ama bu büyük bir hamle) ve bu işi onların yaptığını güzelce izah etmişler. Hangi versiondan forklamışlar bulamadım ancak 1.x'dan fork'a çıkmışlar galiba. Elemanlar zaten opensource muhasebe uygulaması ile güzel bir ivme yakalamış vaziyetteler bu yüzdende arastta tarafında işler durmuş. Bu ikilinin dışında 1 tane eleman var githubda sürekli issue açıyor ama hızlı dönüşler alamıyor. Hatta bazı issue'ları baştan savma kapatmaya çalıştıklarında bu arkadaş issue'ları tekrar açtırmış filan acayip şeylere denk geldim :). Ama bu ikilinin muhasebe uygulamasındaki başarılarından sonra arastta tarafındaki geliştirmeler rafa kalkmış gibi gözüküyor. 2.0 release'ları Mayıs denmesine rağmen hala çıkmamış. Zannedersem bu projede patlak. Ayrıca bu projeyi incelerken "Is PHP dead?" isimli güzel bir yazıya denk geldim. PHP istatistiksel olarak ölmemiş ve hatta hala pazardan pay alıyor olarak gözüksede reele baktığımızda en azından TR için PHP'ci yok. Yarın birgün PHP developer aramaya kalksan bulunabileceği şüpheli. Dayı yazısında bundan bahsetmemiş. Ankara özelinde konuşursam tanıdığım bir firma Senior PHP'ciye 10k net maaş öneriyor ama adam yok piyasada :) 

Şimdiye kadar ki incelemelerimle beraber kafamda sıfırdan open source bir proje geliştirip hem kendi işimde kullanabileceğim hemde isteyenlerinde faydalanabileceği bir modele doğru evrilmeye başladı mevzu. Ama Opensource company felsefesine biraz daha araştırıp bakmak lazım böyle bir karar için.

Başka proje önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Open source company kısmı içinde başka başlık açarım herhalde.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    kafkavari bunu yazdı

çokgüzelmiş bu 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

@FCN 'nin de uyarısı ile (sıfırdan hakketen delilik abi, nopecommerce varken) nopcommerce'e bir kere daha alıcı gözü ile baktım. Öncelikle ekip .Net Core 2.0'a geçmiş ancak henüz .Net Target 6'da kullanıyorlar projeyi. EF Core 'da bazı (EF Core 2.1 ile bunlarda gelmiş) eksik feature'lar geldiğinde EntityFramework'ü EF Core'a geçirip tamamen Linux'da çalışabilen bir nopcommerce için planları var. EF Core 2.1 yeni çıktığı için henüz çalışma yok ancak 2 ay içine o işide halledeceklerini söylüyorlar. Community tarafındanda güzel destek var zaten bu konuda. Tek eksik MySQL desteğinin olmaması ancak onuda EF Core 2.1 desteğini sunduktan sonra community tarafından yapılan değişiklikleri merge ederek tamamlayacaklarmış. Yani yaklaşık 1 yıl içerisinde Linux'de çalışabilecek ve MySQL desteği olan bir nopcommerce elimizde olacak gibi gözüküyor. Bunun üzerine bizde nopcommerce ile devam etme opsiyonunu tekrar değerlendiriyoruz bakalım. Kodları inceleyip bakıcaz artık. Yine acayip birşey olursa yazarım zaten.

.Net core ile meraklananlar varsa https://www.tahribat.com/forum/net-core-ile-web-uygulama-gelistirme-tecrubeleri-236418 şuraya bekleriz.

Toplam Hit: 2889 Toplam Mesaj: 21
php e-ticaret opencart woocommerce virtuemart nopcommerce magento