folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Adobe Animate'de Milyoner Yarışması Hazırlama

Adobe Animate'de Milyoner Yarışması Hazırlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Önceki konumda belirttiğim gibi okulumda bilgisayar snıfı yok. akıllı tahta üzerinden ders(Bilişim Teknolojileri işliyorum. çocuklara uygulamalı ders yapma imkanım kısıtlı ama hepsini de derse katmak istiyorum. Bunun için bir araştırma yaptım bir flash uygulaması buldum . buna sınıfın listesini attım. dersin sonunda, son slayta önceden evde, o günkü derste anlatacağım anlattığım içerik ile 10-15 soru hazırlayıp bu soruları sıra ile programın seçtiği çocuğa soruyorum. Bunu öğrencilerim çok sevdi öyle bir heyecan yapıyorlarki (inşallah ben çıkarım diyende, inşallah ben çıkmam diyende) görmeniz lazım :). bilemeyen pas diyor diğerini seçiyorum, bu şekilde verimli oluyor ders.

Şimdi bunu neden anlattı diyecek olursanız çocuklara ilgilerini çekecek materyal sunabilirsem katılım artıyor dersin saatinin hemen gelmesini istiyorlar.

şimdi gelelim asıl konuya

başlıkta belirttiğim gibi bir bir tane milyoner yarışması yapmak istiyorum. örneğini de buldum buraya yükledim. yazan kişiye mail attım kaynak dosyalarını istemek (kendim üniversitede biraz flash görmüştüm iyi ya da kötü istediğim değişikliği yapabilirim sanırsam) için geri dönüş yapmadı sanırım mail i kullanmıyor. ben kaç gündür flash videoları izliyorum temel i kodları hatırlamak için ama unutmuşum sizlerden yardım isteyeceğim gene bu konuda . istediğim şeyleri yazayım yapabilen olursa çok memnun olurum ya da yönlendiren olursa ben uğraşırım. 

Linkini verdiğim uygulamadaki gibi olabilir ana ekran (ha şu da olursa hoş olur o an ki yarışmacı öğrencinin o ekranda resmini gözat ile seçip koyabilirsek çok daha iyi olur )

uygulama soruları text dosyasından çekiyor bu da tam istediğim şey ama ben 15 farklı text dosyası olsun istiyorum, her soru için bir tane text dosyası. 1. text dosyası içerisinde (belirlenen uygun formatlar çerçevesinde) yazdığım kadar yani 15-20 kolay soru olacak. 2. text dosyasında ise gene istediğim kadar soru olacak ama 1. sorudan biraz daha dor olacak bunları ben elle gireceğim ........ bu şekilde 15. soruya kadar gidecek.

buradan sonrasında ise bunlara paralel bir şey daha isteyeceğim. sallıyorum ali öğrencisi yarışmaya ilk katılan (ayda ya da 15 günde bir yapabilirim yarışmayı) kişi. ali 6. soruda elendi. Ali ye sorulan 6 soruyu yine farklı bir dosyada kaydetme ve de bu sorulan soruları numaraısnı alıp kaydedip tekrardan sıradaki yarışmacı olan (ismi sallıyorum)ayşe ye sormamak mümkün mü?  tüm öğrenciler bitince ana ekranda şifre (şifre de o kayıt dosyasında saklanırsa ben onu değiştirip düzenleyebilirim) ile girilen sıfırla butonu koyup kaydettiği öğrenci soru bilgilerini sıfırlamak mümkün mü?

uygulamada olması gereken jokerler, geri sayım zamanı, müzikler, doğru bilince tebrikler mesajı , soruya tıklayınca son kararınız mı mesajı gibi olması gereken şeyleri belirtmeme gerek yok onlar zaten olmalı.

ilgilenecek arkadaşlar şimdiden çok teşekkürler

Ekleme:

https://www.directupload.net/file/d/5639/njzz7ryx_swf.htm

üstteki link sadece swf halidir mobilden bakanlar için.

eyuperol tarafından 16/Kas/19 11:22 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

https://kahoot.com/

Bunu incelemeni tavsiye ederim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    GusFring bunu yazdı

https://kahoot.com/

Bunu incelemeni tavsiye ederim.

teşekkürler hocam daha önce de bu siteyi görmüştüm bir arkadaşın önerisiyle de inceleme fırsatım olmamıştı. eğer yardımcı olan olmazsa bakabilirim dediğiniz siteye.

Ekleme yapayım ana konuya sorgulama, kodlama mantığında yardımcı olan olursa görsel kısmı iyi ya da kötü ben yaparım zamanla.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

Bilgisayarım bozulmasaydı eğitime destek için php ile bir şeyler karalardım hocam. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    myblackworldweb bunu yazdı

Bilgisayarım bozulmasaydı eğitime destek için php ile bir şeyler karalardım hocam. 

çok teşekkür ederim hocam. kendimde uğraşacağım da zorlanacağım biraz, yardımcı olacak olan olursa seve seve kabul ederim yardımlarını :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle tek seçenek olmadığı sürece dosya upload etmek yerine video olarak biyere at ondan sonra insanlar öyle baksınlar. Hem telefondan vs daha kolay olur hemde çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarına dosya indirmek istemeyen insanlarda dosyana bakmış olur.

İkinciside Flashda yapmayı istemenin sebebi heralde animasyon koyacak olman. Eğer animasyon yoksa başka alternatiflere yönelebilirsin. Ben zamanında 20 saniyelik animasyonu 1 günde yapardım flashda,biraz uğraştırıyor ama eğlencelidir :D

Eğer animasyon olmayacak sadece sesler resimler vs olacak diyorsan o herhangi bir programlama diliyle yapılıp sesler ve resimler eklenebilir. Daha basit olur.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Hocam öncelikle tek seçenek olmadığı sürece dosya upload etmek yerine video olarak biyere at ondan sonra insanlar öyle baksınlar. Hem telefondan vs daha kolay olur hemde çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarına dosya indirmek istemeyen insanlarda dosyana bakmış olur.

İkinciside Flashda yapmayı istemenin sebebi heralde animasyon koyacak olman. Eğer animasyon yoksa başka alternatiflere yönelebilirsin. Ben zamanında 20 saniyelik animasyonu 1 günde yapardım flashda,biraz uğraştırıyor ama eğlencelidir :D

Eğer animasyon olmayacak sadece sesler resimler vs olacak diyorsan o herhangi bir programlama diliyle yapılıp sesler ve resimler eklenebilir. Daha basit olur.

tek seçenek dediğinizi anlamadım :/ 15 adet text dosyası olacak bunların herbirinin içerisinde uygun formatta sallıyorum 1. text dosya içerisinde 13 farklı soru var, 2. text dosyası içerisinde 18 tane soru var ...... diye 15 tane text dosyası için böyle durum söz konusu. dediğim gibi ahmet isimli çocuğa 1. text in içerisinden sıralı olan sorulardan rast gele (saalıyorum 7 numaralı soru) bir tane soruldu çocuk binu bildi ve 2. soruya geçti, 2. soru içinde ilgili text dosyası içerisinden bir soru (sallıyorum 4 numaralı soru) soruldu çocuk bunu bilemedi. sistem ekrana yansıtılan soruları kaydedip sıradaki öğrenci olan mehmet e 1. textteki 7. soruyu, 2. textteki 4. soruyu sormasın istiyorum taki ben ilk ekranda ayarları sıfırla dediğimde bene bu sorular seçilmeye açık hale gelebilir istiyorum.

özellikle flash istememin bir sebebi yok animasyon için daha önce üni de biraz görmüştüm hatta actionS2 de kod felan yazmıştık. zor uğraşmak ama daha önceden biraz bilgim var diye bunu dedim. basit alternatifler varsa kullanabilirim. ama dediğim algoritmayı sanırım online programlarda kullanmak mümkün değildir.

daha önce araştırınca https://www.renderforest.com/tr ve https://www.powtoon.com sitelerini buldum ama kullanımına hakim değilim.

çok animasyon olmayacak sadece bir ekran belki bu ekrana o andaki kişinin resmini gözat seçeneği ile ekleyebiliriz. belli sesler olacak soruyu bilince yada bilemeyince uyarı ekranı son kararınız mı ekranı ve de sorularda ilerledikçe o an kazanılan paranın belirgin olması olacak birde jokerler için buton işte.

https://www.directupload.net/file/d/5639/njzz7ryx_swf.htm

üstteki linke yükledim swf dosyasını ama text dosyasını(text olmadığından sorular gözükmüyor)  ve de exe yi yükleyemedim onlar konu başlığındaki linktedir indirip bakmanız gerek.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba hocalarım konu hala güncel onu belirteyim öncelikle.

konuya mesaj gelmeyin ce biraz araştırma yaptım swf yi fla ya dönüştürme ile ilgili. bir sayfada arkadaşın birisi bu uygulamayı kendisine göre uyarlamış ona ulaştım kaynak dosyaları için o da kendisinde olmadığını ama JPEXS Free Flash Decompiler adlı uygulama ile değişim yapabileceğimi önerdi. bende programı kurdum swf yi açıp fla ya dönüştürdüm. fakat şöyle bir sıkıntım var ekrana gelen yazıların hiçbiri gelmiyor. yani program çalışıyor doğru şıkkı işaretleyince  ilerliyor ama yazılar yok bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

https://www.dosyaupload.com/ffT9 <== link bu

bir de ekrana sol üst olur gözat giyerektan görsel eklemede yardımcı olur musunuz?

diğer dediğim şeyler yani sorulan soruları kaydettirip sıfırlama yapıncaya kadar saklama kısmını ben yapmaya çalışacağım yapamazsam ya da yaparken sizlerden gene yardım isteyebilirim teşekkürler.

eyuperol tarafından 18/Kas/19 21:28 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kentaki
    Kentaki's avatar
    Erkek

Hocam sadece flash ile değil de actionscript yardımları ve CasparCG kullanarak dinamik bir yarışma programı hazırlanabilir.

What are you doing???
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Kentaki bunu yazdı

Hocam sadece flash ile değil de actionscript yardımları ve CasparCG kullanarak dinamik bir yarışma programı hazırlanabilir.

hocam illa flash ile diye bir zorunluluğu yok elbette. konuda belirttiğim üzere kendim flash gördüğüm için düzenlemeleri kendim uğraşırım diye dedim.

Konu yukarıda iken tekrardan yazayım ben bu yazıları nasıl ekrana getirebilirim ? yardımcı olur musunuz? ( bir önceki mesajımdaki dosyaya bakabilirsiniz çözüm konusunda yardımcı olmak için ilgilenen arkadaşlar)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

konu güncel arkadaşlar

yazıların görünmemesindeki sorun şu sanırım, framelere tektek baktım hiç bir yerde kod göremedim (yanlış bakmadıysam ki action s. kodları olan frame işareti farklı oluyordu)

aslında kodları, uygulamayı yukarıda ismini verdiğim program ile açınca ilgili menüde gözüküyor ama ben bunu fla ya çevirince kod kısmını çevirmemiş. bu kodları nasıl nereye entegre etmemiz lazım arkadaşlar