folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Ajax Ve Laravel İle Pessimistic Locking

Ajax Ve Laravel İle Pessimistic Locking

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    neverland bunu yazdı
    trnight bunu yazdı
    wert bunu yazdı

Bir zararı yok, kullanabilirsin eğer shared hosting falan kullanmıyorsan.

Php ile bu tür işleri yapmak kulağı terstten tutmak gibi oluyor. Gereksiz emek, efor ve zaman kaybı.

yoo, yok öyle bir şey.

eğer backend koltuğu sildiğinde front ende bildirim atmak istiyosan : 

front endde koltuğu kilitlerken session id ile bi pusher channelı oluştur, ve onu dinlemeye başla (başka koltuk seçilirse eskisini dinlemeyi bırakırsın tabi)

backenddeki cron jobun 5 dakikadan eski bir locku silerken aynı zamanda event broadcast etsin, böylece front endi haberdar etmiş olursun.

bkz : 

pusher.com

https://laravel.com/docs/8.x/broadcasting

https://laravel.com/docs/8.x/scheduling

eventlerin çalışması için queue workerın arkada çalışması gerekiyor, eğer çalıştıramıyorsan(mesela shared hostingdeysen) laravel echo kullanmadan pusher api ye pushlamayı falan deneyebilirisn

vs.

socket.emit('koltuk_sil', function () { koltuk_sil_db(); });

socket.on('koltuk_sil', function () { console.log('koltuk silindi') });

Neyse herkesin kendi bileceği iş, beni bağlamaz.

Not: Ben de laravel severim.

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    neverland bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    neverland bunu yazdı
    trnight bunu yazdı
    wert bunu yazdı

Bir zararı yok, kullanabilirsin eğer shared hosting falan kullanmıyorsan.

Php ile bu tür işleri yapmak kulağı terstten tutmak gibi oluyor. Gereksiz emek, efor ve zaman kaybı.

yoo, yok öyle bir şey.

eğer backend koltuğu sildiğinde front ende bildirim atmak istiyosan : 

front endde koltuğu kilitlerken session id ile bi pusher channelı oluştur, ve onu dinlemeye başla (başka koltuk seçilirse eskisini dinlemeyi bırakırsın tabi)

backenddeki cron jobun 5 dakikadan eski bir locku silerken aynı zamanda event broadcast etsin, böylece front endi haberdar etmiş olursun.

bkz : 

pusher.com

https://laravel.com/docs/8.x/broadcasting

https://laravel.com/docs/8.x/scheduling

eventlerin çalışması için queue workerın arkada çalışması gerekiyor, eğer çalıştıramıyorsan(mesela shared hostingdeysen) laravel echo kullanmadan pusher api ye pushlamayı falan deneyebilirisn

vs.

socket.emit('koltuk_sil', function () { koltuk_sil_db(); });

socket.on('koltuk_sil', function () { console.log('koltuk silindi') });

Neyse herkesin kendi bileceği iş, beni bağlamaz.

Not: Ben de laravel severim.

e bu da laravelde : broadcast(new KoltukSilindiEvent($koltuk)) ? 

ayrica projenin geri kalaniyla ilgili hic bir fikir yokken sadece bir notification olayi icin fikir onermek cok sacma. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

ayrica projenin geri kalaniyla ilgili hic bir fikir yokken sadece bir notification olayi icin fikir onermek cok sacma. 

Dur az daha kızıştırcam ortalığı..

Senin de pusher.com'a bağımlılık oluşturma olayın çok saçma. Ben niye pusher.com'a bağımlı oluyorum basit bir notification göndermek için? Zikik bir koltuk dolu mu boş mu muhabbeti için kendime kocaman bağımlılık yaratmanın mantığı nerede?

Art niyetli bir pokemon girip sisteme, sürekli koltuk ekle kaldır yapsa botla, pusher mesaj hakkım dolunca ne olacak?

Ya da pusher.com'un sahibi zikerim böyle işi ege'de yazlık alıp kahvede batak dönecem diyip çekti gitti? 

neverland tarafından 14/Nis/21 11:29 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    neverland bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Senin de pusher.com'a bağımlılık oluşturma olayın çok saçma. Ben niye pusher.com'a bağımlı oluyorum basit bir notification göndermek için? Zikik bir koltuk dolu mu boş mu muhabbeti için kendime kocaman bağımlılık yaratmanın mantığı nerede?

Art niyetli bir pokemon girip sisteme, sürekli koltuk ekle kaldır yapsa botla, pusher mesaj hakkım dolunca ne olacak?

Ya da pusher.com'un sahibi zikerim böyle işi ege'de yazlık alıp kahvede batak dönecem diyip çekti gitti? 

https://github.com/tlaverdure/laravel-echo-server

bağımlı olmak istemiyosan bi redis bi de echo server kur, pusher bağımlılığın bitsin.

ayrıca, laravel gibi tüm ekosistemin tek ekibin elinden çıktığı bir platformla js gibi bir iş yapmak için 100 farklı kişiden paketler kullandığın platformu karşılaştırıp "bağımlılık" diyosun :D 

bu arada ben laravel iyidir js kötüdür gibi bişey demiyorum. sadece diyorum ki : sırf bi notification muhabbeti için proje değiştirmek, yeni bir dil öğrenmek vs saçma. laravel + pusherla bu işi yıllık 50 liraya alacağın hostingde çalışacak hale getirirsin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    neverland bunu yazdı

https://github.com/tlaverdure/laravel-echo-server

bağımlı olmak istemiyosan bi redis bi de echo server kur, pusher bağımlılığın bitsin.

ayrıca, laravel gibi tüm ekosistemin tek ekibin elinden çıktığı bir platformla js gibi bir iş yapmak için 100 farklı kişiden paketler kullandığın platformu karşılaştırıp "bağımlılık" diyosun :D 

bu arada ben laravel iyidir js kötüdür gibi bişey demiyorum. sadece diyorum ki : sırf bi notification muhabbeti için proje değiştirmek, yeni bir dil öğrenmek vs saçma. laravel + pusherla bu işi yıllık 50 liraya alacağın hostingde çalışacak hale getirirsin

abi yeni dil öğrenmiyorsun. proje de değiştirmiyorsun.

redis echo server kurana kadar, basit bir nodejs socket io yazıp başka bir porttan şutluyon öteki de o portu dinliyo bitiyo gidiyo.

socket.io'da öğrenmen gerekecek bilgi bu kadar:

https://socket.io/docs/v3/emit-cheatsheet/index.html

şu da nodejs'in http-server'ı:

https://www.npmjs.com/package/http-server

şu yapıyı öğrenip kurman 15dk nı almaz.

ek: port istemem yan cebime koy diyorsan subdomaine proxy ver ordan aksın işte

neverland tarafından 14/Nis/21 11:55 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2660 Toplam Mesaj: 16
ajax laravel