folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Aliexpress Ürün Aldım Vergi Olayı Nedir?

Aliexpress Ürün Aldım Vergi Olayı Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Aliexpressden aşağıda ki kulaklığı aldım. İnci yorumlarında 37-38 TL gibi vergi ödediklerini yazmışlar. 500TL ye geldi bana kulaklık. 40 lira civarı vergi görünce iyiymiş diyip aldım ama internette yorumları okudum kafayı yedim. Bu vergi olayı nasıl hesaplanır, olayı nedir. Bazı yorumlarda okuduğumda atıyorum x üründe 500'e aldığım ürün 500 de vergi geldi diyenler falan var. 

Sıkıntı yaşar mıyım direk şuanda siparişi iptal edesim geldi. İncide vs 40 lira civarı vergi verdiklerini yazmışlar alanlar hep. 

https://tr.aliexpress.com/item/1005001625122784.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2d6d4c4dXDf3a1

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

40 lira vergiden fazlası gelir. Mesaj at üstüne 50 lira falan yazsın. 

Sipariş Tutarı: 500,00 TL

Gümrük Vergisi (%20): 100,00 TL

Gümrüğe Sunma Ücreti: 8,00 TL

Damga Vergisi: 0,80 TL

Toplam Vergi ve Masraf Tutarı: 108,80 TL

Siparişin Toplam Maliyeti: 608,80 TL

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hey gidi günler yer dolar 2 küsür yurtdışı alışveriş serbest her ay dealextreme sitesinden gerekli ihtiyaçlarımı alırdım ptt kargo ile 3 haftada gelirdi.

çinden tr ye 3 günde gelen kargo ptt de 18 gün daha dolandırdı ve hep ptt ye gidip kargoyu kendim teslim alırdım hiç eve gelmezdi.

ne vergi ne sunum bişi ödemezdik.

şimdi ne hale geldi durum.

işin komedi kısmı şu

xxx iş yerinde çalışıyorum ve o iş yeri kazandığı paradan veri ödüyor

sonra bana vergiden kalan paradan maaş ödüyor ve benim o maaşımdan vergi kesintisi oluyor

vergisi kesilmiş maaş ile alışveriş yapıyorum yine vergi ödüyorum.

amk 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Resmi olarak toplam da %48 i buluyor diye biliyorum,

2021 başların da 900 liralık ürüne 70 tl ödedim, aynı ürün için arkadaşa 25 tl çıktı..

Şansına kalmış.

boş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Hocam Aliexpressde kendi ülke yorumlarını okuyorum 50 tl üstüne kargo veren görmedim. sayfalarca yorumda hepsi 40-50Tl civarı verdiğini yazıyor. Çoğuda son 1 ayda alınan ürünler ve güncel yorumlar.

Burada ki olayı ben anlayamadım. Bir yerde Anker'in Türkiye ile anlaşması olduğu ve ondan olduğu yazılmış ama saçma geldi. Donanhımhaber, aliexpress ve incide ki tüm yorumlarda 40-50Tl bandında vergi verdiklerini yazıyorlar.

edit: Adamlara lütfen düşük fiyat yazar mısınız? Diye talebimi ilettim. Umarım düşük fiyat yazarlar. Gerçi yorumlada ki herkez bu şekil düşük fiyat mı yazdırıyor anlamadım :D Hayırlısı 150 vergi bile gelse keardayım ürü nburda 1200 istiyorlar.

Absolut tarafından 16/Şub/21 00:11 tarihinde düzenlenmiştir

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

16 dolarlık ürün için ptt sayfasında gözüken bu

bende bekliyorum gümrükten çıktı tuzlada gözüküyor

muhtemelen tuzla istanbul anadolu işlem merkezi gibi

Gümrük Vergisi 9.80 TL
    Damga Vergisi 0.8 TL
    Gümrüğe Sunma Ücreti 8.0 TL
    Yurtdışı İade Ücreti 0.0 TL
    Toplam 18.63 TL

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SüperSperm.
    evsiz
    evsiz's avatar
    Erkek

Ben ürüne düşük fiyat yaz diye mesaj attım, satıcı 'aliexpres buna izin vermiyor bu politikanın dışına çıkamam çıkarsam ceza yerim" dedi. Bende tamam dedim bakalım ne kadar damat vergisi çıkacak.

Bazı İnsanLar AnıLarıyLa AnıLıR Bazı İnsanLar AnaLarıyLa...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

Herkes ürün fiyatını düşürtüyor. O yüzden az vergi çıkıyor haliyle. Sen de yaz satıcıya, daha az vergi ödersin bu sayede. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    cuneyd bunu yazdı

Herkes ürün fiyatını düşürtüyor. O yüzden az vergi çıkıyor haliyle. Sen de yaz satıcıya, daha az vergi ödersin bu sayede. 

Yazdım ama okunmadı yazıyor. Takip numarası falan çıkmış sanırım verdiler kargoya. Memleketin tek enayisi ben olabilirim sanırım :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bu vergisini ödeme nasıl oluyor? nereye gidip ödüyoruz?

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

bu vergisini ödeme nasıl oluyor? nereye gidip ödüyoruz?

PTT elemanı kargoyu getirince nakit alıp gidiyor hocam.

@Absolut hocam herkes bu taktiği yapıyor :) ben ispanyadan bişeyler almıştım, böyle yapar mısınız dedim, Avrupa Birliği bölgesi, yapmayız dedi :))

Çin'dekiler ise genelde yapıyorlar. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
Toplam Hit: 1464 Toplam Mesaj: 14
aliexpress kulaklık