folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Almanya Türk Vatandaşına Türkiyeden Daha Mı Çok Sahip Çıkıyor

Almanya Türk Vatandaşına Türkiyeden Daha Mı Çok Sahip Çıkıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

bu gün Alman konsolosluğuna gittim bir arkadaşımın kuzeninin oğlunun pasaportunda resim olmadığı için geri dönmelerine izin verilmemiş.

Ben daha önce o tarafa gittiğim için işin yoksa gel bi daha aramayalım dediler ben de kırmadım.

Çocuk henüz 11 yaşında Almanya da 16 yaşına kadar resim istemiyorlarmış ki zaten çocuk annesinin üstüne yani kendine ait bir pasaportu yok anladığım kadarıyla konsolosluğa ilk gittiğimizde yeni pasaport çıkartacaksınız dediler bilgi veren lavuk epey sert bir şekilde konuşuyordu zaten beraber gittiklerimiz de tam ifade edemiyorlar kendilerini, neyse gittik emniyete randevu alacaktınız dediler bi takım belgelerin listesi vardı (konsoloslukta bu ön bilgileri kimse vermiyor size). Oradan kadıköye geçtik oturduk falan sabah düşmeyen Alman konsolosluğunu sonra düşürmeyi başardı. (kısaca yapılacak şey pasaporta bir resim iliştirmek ve damgalamakmış lakin konsoloslik bunu yapmıyormuş sadece kontrol ediyolar sanırım)her neyse konuştuğu kadın öyle birşeye gerek olmağını konsolosluğa gidip ona ulaşmaları gerektiğini söylememiz gerektiğini söylemiş ayrıca zaten şimdi alacak olduğu vizenin yeni gelecek olan (vizyon gibi bişey dediler) vizyondan ötürü geçersiz olacağını söylemiş. Kadın zaten telaşlı çünkü işine gitmesi gerekiyor ve sanırım Almanya da bu tarz gecikmelerde işin son bulma olayı olabiliyormuş öğrencininde derse gitmediği her gün için 250 euro ceza veriliyormuş. Araya bayram girdiği için zaten aksayacak olan işler yeni uygulamaya konulan gerekliliklerle beraber daha da çıkmaza girmiş durumda. neyse biz Almanya'dan bu haberi alınca tekrar kadıköyden konsolosluğun yolunu tuttuk. sıraya girilen bankonun dönülen tarafında da ben bekliyorum hani anlatamaz derdini ben yardımcı olmaya çalışırım diye, Almanca konuşmaya başladılar olmaz öyle yeni pasaport çıkartacaksınız dedi lavuk(lavuk diyorum çünkü lavukluk yaptı bence devletin memuruna nasıl böyle dersin bıdı bıdı yapmayın lütfen) ben lafa girdim fakat yeni Almanyada uygulanan yeni vizyondan ötürü... derken hukuk bürosuna gidiceksiniz diye birşey geveledi bana bakmadan -beni dinlemeden nereye gönderiyosun dedim. seni dinlemek zorunda değilim dedi- ben derdimi anlatmaya çalışıyorum mecburiyetten falan değil gibi bişey demeye çalıştım tam hatırlamıyorum ama anlamış olacak ki ben danışma değilim dedi. sizin buradaki göreviniz nedir diye sordum (insanların evraklarına bakıp şu saatte gel demekten başka bi şey demedi birisi sordu evraklarımda eksik var mı sen daha ne gerektiğini bilmiyosun diye gönderdi yaşlı bir çift kapıdan geçecekten teyzeye sen bekle dedi eşine sen geç sonra teyze dönüp sen geç demesine anlam veremedim koyun sürüsü gibi insanları hizaya getirmenin peşinde hani bi işlem yahut tasdikte yapmadı). sen bana senin görevin ne diyemezsin dedi. sen demedim sizin dedim diye yineledim dinlemeyi öğren bu nasıl bi terbiyesizlik diye ekledim polise x bey arkadaşla ilgilenirmisiniz dedi döndüm gidiyordum zaten yardım etmemek işleri güçleştirmek için elinizden geleni yapıyorsuzun dedim hukuk bürosuna gideceksin dedi polis orada muhattap bulabilecekmiyim- 11:40 da kapanır orası dedi saat 12 yi geçiyordu şaka mı bu ya kimsenin olmadığı biyere gönderiyosun beni herkes ayrı bi yere şutluyor dedim şaka değil bey efendi dedi :D ama ben emindim ben giderken ilk tartıştığım lavuk ablaya o senin vizeni pasaportunu çıkarır(!) demiş. sonra danışma da başka bir hanımla konuştu sizin gibi yüzlerce kişi geliyor buraya onlar buradaki prosedürü bilmedikleri için öyle konuşuyorlar durumu anlattık yine aynı cevap kurulu saat gibiler ben konuşurken ses tonumu korumaya çalıştım fakat lavuk öyle bir tavır sergileyince tereddüt ettim ablaya sordum ben bağırdım mı diye iyi yaptın sen giderken de birileri kafa salladı iyi yaptı gibisinden. Çok yazdım galiba ama olayın özü şu almanyadaki nasıl çözüm üretirim diye arıyo yol yordam bulmaya çalışıyor elin almanı burada kendi insanın (prosedürün) ordan oroya postalıyor. televizyonda falan da görmüşsünüzdür gurbetçilerin nerde problem yaşadığını ve şu var iki ülke birbirinden habersiz yahu yakın tarihlerde pasaportlarda değişiklik yapıyorlar fakat birinin koyduğunu öbürü tanımıyor kabul etmiyor nasıl bi saçmalık

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

hoca klavyede enter tuşu yok mu?

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    operayı bildin mi
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    sondan okumaya başla o zaman :D ama tahmin ettim böyle olacağını
    çok yazdım galiba ama olayın özü şu almanyadaki nasıl çözüm üretirim diye arıyo yol yordam bulmaya çalışıyor elin almanı burada kendi insanın (prosedürün) ordan oroya postalıyor. televizyonda falan da görmüşsünüzdür gurbetçilerin nerde problem yaşadığını ve şu var iki ülke birbirinden habersiz yahu yakın tarihlerde pasaportlarda değişiklik yapıyorlar fakat birinin koyduğunu öbürü tanımıyor kabul etmiyor nasıl bi saçmalık
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

İmzandaki mesele de böylece açığa kavuştu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    hepsi böyle değil ama sencer ben zoru arıyorum farkettim bunu o yüzden pek az insan cevap verebiliyo yoksa okuma alışkanlığımızla alakalı değil yani
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Müridim şu ana kadar aldığın yorumlardanda anlayacağın üzere , orada oturan lavuk diye adlandırdığın şahısın tavrının aslında o makama özgü değilde hepimize ait bir tavır olduğunu belgeliyor sanırım. Biz buyuz dostum bir gün senin anlatmaya çalıştığın o ince nüans kendi ülkemizde 5. sınıf vatandaş olmamız duygusu bize bizi insanlarımız , aramızdan insanlar tarafından veriliyor ve eminim ki bu tür yetkilere haiz bir ton müridimizde var , sende geldin kadıyı kadıya şikayet ediyorsun:)

Edit: Dediğin sonuna kadar doğru Alman dediğin kefereler vatandaşlık hakları doğrultusunda bizim vatandaşımıza bile bizden daha fazla değer veriyor bu yeni değil..

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

MaTRiXe bunu yazdı:
    -----------------------------
    hepsi böyle değil ama sencer ben zoru arıyorum farkettim bunu o yüzden pek az insan cevap verebiliyo yoksa okuma alışkanlığımızla alakalı değil yani
    Muvaffak olman dileğiyle hocam.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    yok be reis kimseyi kimseye şikayet etmiyorum da devletin bir parçası olan kurum bu kadar olmamalı bu tavırda insanlar olmamalı çocuk çat pat Türkçe konuşuyo bi daha gelmem diyo şimdi düşünüyorum da haklı beyoğlu da nası biyermiş ya bu arada
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

MaTRiXe bunu yazdı:
    yok be reis kimseyi kimseye şikayet etmiyorum da devletin bir parçası olan kurum bu kadar olmamalı bu tavırda insanlar olmamalı çocuk çat pat Türkçe konuşuyo bi daha gelmem diyo şimdi düşünüyorum da haklı beyoğlu da nası biyermiş ya bu arada

Dostum sadece orasımı yav resmi dairelere işin düşmediği ne kadar belli . Her yer böyle ufak bir sıfatı eline geçiren aynene bu durumda da Beyoğlu'nun ne suçu var yav bak alınırım buna Benim Memleketim orası:)

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    yok resmi dairelere girip çıkıyoruz ama hiç biyer de bu şekilde bi tutumla karşılaşmadım aga ya o emniyetin oralar varya o kısımdan bahsidiyorum ben ya yıkık dökük pis bi koku seni tenzih ediyorum o kısma atıfta bulundum
Toplam Hit: 3141 Toplam Mesaj: 30