folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba , Amd Ryzen 5 1600 ya da Ryzen 7 1800X  sistem toplamayı düşünüyorum. Bu sistemlerden toplayan var mı ? Ben bunu yaptım sen yapma ya da bunu aldım güzel sen de al diyebileceğiniz noktalar var mı ? İntel'e kıl oluyorum fiyatları uçuk diye biraz amd ler fiyat performans olarka çok uygun oluyor. Kafaya koydum adam gibi bişey toplamayı düşünüyorum.  Elimde bulunan 4K para ile toplayacağım. R71800X biraz hayal gibi %99 R 5 - 1600 olacak

Anakart : Asus PRIME B350M-A 

Ram      :  CORSAIR 3K mhz--2X8GB

Cpu       : R5 1600

Gpu       : belli değil

Ssd        : 240 GB Marka belli değil.

Kasa      : kalan paraya göre (karton kutu bile olabilir :D )

İntel artık ağlıyor beni rahat bırak diye :D 

dcpromo tarafından 08/Tem/17 15:56 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

şuan kullandığın pc ile konu açabildiğine şükret sen :)

bir amd fanboy olarak :D intel pahalı hacı amd alcan ölene kadar rahatsın

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Edit: Fanboy felan değilim

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Eğer oyun bilgisayarı topluyorlarsan GPU olarak eğer bulabilirsen RX570 yoksa GTX1060 6GB modeli olabilir. 1050Ti filan da bakabilirsin ama bence tercih etme çünkü eğer sorduğum gibi oyun bilgisayarı topluyorsan bence en az 1060 olmalı ki uzun vadede her haltı nispeten iyi kalite ve uygun FPS'de oynayabilesin.

Bunun dışında kartondan kasayı bilmem ama güç kaynağına önem ver. Şimdi 1000 küsür lira GPU'ya yine aynı şekilde 1000 küsür lira anakart ve işlemciye vereceksin, keza SSD filan da var ve s*kimsonik bir güç kaynağına bunları emanet etmek bence saçmalık olur. En az 80+ Bronze bir güç kaynağını da listeye bence eklemelisin.

Caliber tarafından 08/Tem/17 16:15 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Eğer oyun bilgisayarı topluyorlarsan GPU olarak eğer bulabilirsen RX570 yoksa GTX1060 6GB modeli olabilir. 1050Ti filan da bakabilirsin ama bence tercih etme çünkü eğer sorduğum gibi oyun bilgisayarı topluyorsan bence en az 1060 olmalı ki uzun vadede her haltı nispeten iyi kalite ve uygun FPS'de oynayabilesin.

Bunun dışında kartondan kasayı bilmem ama güç kaynağına önem ver. Şimdi 1000 küsür lira GPU'ya yine aynı şekilde 1000 küsür lira anakart ve işlemciye vereceksin, keza SSD filan da var ve s*kimsonik bir güç kaynağına bunları emanet etmek bence saçmalık olur. En az 80+ Bronze bir güç kaynağını da listeye bence eklemelisin.

Güç kaynağını en son alacağım hocam. Tüm sistemi toparlayıp ona göre ihtiyaca göre psu alırım. Oyun bilgisayarı değil ama tabi ayda yılda bir de olsa oyun oynuyorum bu sistemi toplarsam bf1 vs oynarım onun için güzel bir ekran kartı da düşünüyorum tabi. Sonuc olarak uzun yıllar kullanmak istediğimden gpu sağlam birşey olsa iyi olur. estetik kaygım olmadığından kasa tipi önemli değil :)

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Herhangi bir Sorun varsa cevapliym hocam

Almanya Fatihi
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Benim tavsiyem ryzen 7 1700 alman şeklinde olur. Şahsen ben öyle yapmıştım.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-amd-ryzen-7-1700-1700x-vs-1800x-review

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Herhangi bir Sorun varsa cevapliym hocam

Şyşkide böyle yapmışım ya da keşke şunu da şöyle yapsaymışım dediğin oldu mu hocam bu sistem için ? Tam kafamdaki sistem bu resimdeki.

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Ryzen 1700x en ideali ama ben henüz erken olduğunu düşünüyorum ryzen'e geçmek için.

Şu an için stabil olmaktan çok uzak. Ayrıca amd ryzen ile istediği başarıyı yakalayamayacak gibi geliyor bana.

13 yıldır Amd işlemcileri kullanan birisi olarak sana tavsiyem intel i7 7700k olacaktır.

Intel 7700k + Cooler master v8 gts soğutucu + Evga g2 750w 80+ gold güç kaynağı  amazondan 650 dolara geliyor gümrük + kargo dahil olarak. Güncel kurdan 2351 tl yapıyor. Anakart olarak z270 serisinden kaby lake destekli herhangi birini alabilirsin. 3000 tl filan olacak toplam. 250 gb ssd 450tl civarı samsung 850evolar ideal. Ramlerde 16gb alacaksan bir o kadar tutacak. Yani 4000tlyi doldurmuş olacaksın. Benden bu kadar:D ekran kartı + kasayı da birisi hediye etsin arkadaşa.

Intel zaten bir ana seri bir de optimize edilmiş ara seri çıkarıyor. Skylake çıktı sonra optimize hali %20 performans artışı ile birlikte Kabylake geldi. Yakında yeni nesil çıkartacaklar o zaten ryzen'i ezip geçecektir. Ryzen fiyatları da o kadar ucuz değil ayrıca ryzen 1700x intel i7 7700k dan daha pahalı.

Verdiğim sistemden i7 7700k olmazsa olmaz yine güç kaynağı olarak evga g2 serisinden kesinlikle şaşma. Tier 1 olarak kabul edilen bir seri g2, yani materyal kalitesi ve performans olarak en iyi kalitede. 80+ gold olması da cabası. Soğutucudan kısabilirsin daha ucuz bir model alabilirsin kesinlikle stok fan kullanma zaten stok fanla gelmiyor artık işlemciler sadece işlemci olarak satılıyorlar. Ramleri 16 değilde 8gb ya düşürebilirsin. Anakartı ucuz bir model alabilirsin. Ssd'yi 120gb ya düşürebilirsin. Böylece ortalama ekran kartı ve ucuz bir kasa için para ayırabilirsin kenara. 4000tl olmaz 4200 4300 olur ama o fiyatlara canavar gibi kasa toplarsın.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    RaAmLis bunu yazdı

Ryzen 1700x en ideali ama ben henüz erken olduğunu düşünüyorum ryzen'e geçmek için.

Şu an için stabil olmaktan çok uzak. Ayrıca amd ryzen ile istediği başarıyı yakalayamayacak gibi geliyor bana.

13 yıldır Amd işlemcileri kullanan birisi olarak sana tavsiyem intel i7 7700k olacaktır.

Intel 7700k + Cooler master v8 gts soğutucu + Evga g2 750w 80+ gold güç kaynağı  amazondan 650 dolara geliyor gümrük + kargo dahil olarak. Güncel kurdan 2351 tl yapıyor. Anakart olarak z270 serisinden kaby lake destekli herhangi birini alabilirsin. 3000 tl filan olacak toplam. 250 gb ssd 450tl civarı samsung 850evolar ideal. Ramlerde 16gb alacaksan bir o kadar tutacak. Yani 4000tlyi doldurmuş olacaksın. Benden bu kadar:D ekran kartı + kasayı da birisi hediye etsin arkadaşa.

Intel zaten bir ana seri bir de optimize edilmiş ara seri çıkarıyor. Skylake çıktı sonra optimize hali %20 performans artışı ile birlikte Kabylake geldi. Yakında yeni nesil çıkartacaklar o zaten ryzen'i ezip geçecektir. Ryzen fiyatları da o kadar ucuz değil ayrıca ryzen 1700x intel i7 7700k dan daha pahalı.

Verdiğim sistemden i7 7700k olmazsa olmaz yine güç kaynağı olarak evga g2 serisinden kesinlikle şaşma. Tier 1 olarak kabul edilen bir seri g2, yani materyal kalitesi ve performans olarak en iyi kalitede. 80+ gold olması da cabası. Soğutucudan kısabilirsin daha ucuz bir model alabilirsin kesinlikle stok fan kullanma zaten stok fanla gelmiyor artık işlemciler sadece işlemci olarak satılıyorlar. Ramleri 16 değilde 8gb ya düşürebilirsin. Anakartı ucuz bir model alabilirsin. Ssd'yi 120gb ya düşürebilirsin. Böylece ortalama ekran kartı ve ucuz bir kasa için para ayırabilirsin kenara. 4000tl olmaz 4200 4300 olur ama o fiyatlara canavar gibi kasa toplarsın.

Hocam bence müridin işlemci tercihi fiyatı açısından makul. Mesela senin önerin olan i7-7700K'nın fiyatı 1.487 lira iken Ryzen 5 1600'ün fiyatı 1.019 lira. Arada 468 TL fark var ve açıkçası işlemciler arasında öyle ahım şahım fark yok. Yanlışım varsa düzeltin ama insanlar Ryzen 5 ile intel'in i5'ini karşılaştırılıyorlar ancak i5'ler resmen silindi. Ryzen 5'lerin rakibi i7'ler oluyor. Sırf oyunu baz alıp konuşursak evet intel her türlü galip geliyor ancak işlemci performansına baktığımız zaman pek de fark olmadığını, hatta 468 lira daha ucuz Ryzen 5 1600'ün genellikle intel i7-7700K'yı geçtiğini görüyoruz, özellikle çoklu çekirdek performansında.

Peki başka ne var? Ryzen 5 1600 bize 6 çekirdek ve 12 thread sunarken 3.2/3.6 GHZ frekanslarını vaat ediyor ve bunları yaparken sadece ve sadece 65W güç tüketiyor. Ayrıca güzel de bir stok fanı var. i7-7700K ise 4 çekirdek ve 8 thread'i ise 4.2/4.5 GHZ frekanslarında bize sunuyor ve bunları 95W güç tüketiminde yapıyor. Ryzen 5 1600'ün L3'ü 16mb iken intel sadece 8 mb sunuyor.

E ne yani şimdi değerler yüksek diye Ryzen iyi mi oldu? Valla baktığınız açıya göre değişir. Eğer 10-15 FPS size iyilik anlamına geliyorsa intel daha iyidir ki her oyunda bu geçerli değil. Mesela oyunlar optimizasyonlar yapılıyor ve Ryzen'ların performansında iyileşmeler oluyor. Her ne hikmetse Doom'da AMD çok fena çalışıyor. Sanırım Vulkan'dan kaynaklı. FPS dışında eğer işlemci performansına bakacak olursak özellikle çoklu çekirdekte Ryzen'ın aşağı kalmadığını görüyoruz ve bazen de intel'den daha iyi oluyor. Ha siz 468 TL fark ile illa ki intel alacağım diyorsanız o başka mesele ama bence şu anda en mantıklı hareket Ryzen almak. Daha az güç tüketimi ve doğal olarak daha az soğutma problemi, daha fazla çoklu çekirdek performansı ve daha az para, daha az mangır ödeyeceksiniz ve aynı performansı alacaksınız.

Mesela torpedo_XL'in dediği gibi Ryzen 7 1700 alınırsa ki onun da güç tüketimi 65W idi sanırım ve kendi stok fanı ile geliyor ve i7'de stok fan da yok. i7 ile mukayese etmek bile saçma oluyor. Özellikle işlemci performanslarında değil i7-7700K ile karşılaştırma yapmak, intel'in X modelleriyle karşılaştırmalara gidiliyor ve düşünün i7-7700K ile aynı paraya (AMD hemen hemen 100 lira daha pahalı).

Özetle, dediğin gibi Ryzen yeni bir platform ve optimizasyon sıkıntısı intel'e nazaran var ama bu aha pc yandı duman çıktı anlamında tabi ki değil. Sadece oyunlarda 10-15 ve yerine göre 20-25 FPS kayıplar oluyor o kadar. Tüm güncel teknolojiler destekleniyor, cillop gibi anakartları da var daha ne olsun. Onun dışında AMD'nin bu fiyatlara, bu güç tüketimine ve bu özelliklere göre sunmuş olduğu ürünler bence enfes ki enfesliğini şuradan anlıyoruz, yeni nesil inteller öyle damarlı fiyatta çıkmadı, azıcık ucuz çıktılar.

Ek olarak belirteyim, artık 8 GB ram de yetmiyor. 16 bildiğiniz farz olmuş durumda yani ramden kısmak çok yanlış bir hareket. SSD'den kısmak bence çok yanlış bir hareket çünkü hızı felaket derecede etkiliyor. Gönül ister ki m2 ssd'leri alalım ama çok pahalılar, maalesef alamıyoruz.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

@Caliber

Hocam i7 7700k tek çekirdek performansı olarak rakipsiz bir işlemci. 5ghz oc yapıp stabil kullanılabilen bir işlemci. 6700k ile bile yarışacak seviyede değiller ryzen işlemciler, 7700k optimize edilmiş hali ve %20 performans artışı sunuyor. Bu rakamlar pazarlama stratejisi değil gerçek olan somut şeyler bunlar.

Ryzen düşük enerji tüketimi dışında hiçbirşey sunmuyor kullanıcısına. Sen gider 1080ti ekran kartı takıp aynı anda hem oyun oynayacağım hem de render alacağım 2. ekrandan da 4k film izleyeceğim dersen tabi ki 8 çekirdek 16 thread li ryzen işlemciler daha performanslı olacaktır. Ama böyle birşey fantezi olacağı için intelden şaşmam. Amd son yıllarda devamlı insanları umutlandırıp heveslerin kursaklarında bırakıyor. Ryzen mimarisine de herhangi bir destek gelmeyecektir gelecekte yani bu işlemciler çıktıkları gibi kalacaklardır oysaki amd bunları desteklese gerekli bios güncellemeleri ile çok daha ileri seviyeye taşıyabilir bu potansiyelleri var ama konuştuğumuz firma amd. 100yıldır ekran kartı driverlarını bile stabil hale getiremedi. Kısacası halen amd işlemcisi kullanan birisi olarak intel kabylake ailesindne bir işlemci tercih edilmesi gerektiğini savunuyorum. Birde şu anakartlara intel graphics için ısrarcı olmasalarda onboard gpu olmadan çıksa şu intel anakartlar çok daha ucuza intel sistem toplayabileceğiz.

Edit: Hocam bu arada r5 1600 i7 7700k nın yanında lafı olmaz. 1700 ü geçtim 1700x bile karşılaştırılamaz. 1800x bile i7 7700k dan daha yavaş iken aman saçmalamayın 1700nün yanında 7700k nedir filan yazmışsınız. 7700k şuan piyasadaki en hızlı ve en performanslı 3. işlemcisi. Amd gibi 16 çekirdek 36 thread yapalım la olmuyor bu işler 8 çekirdek koymuş base clock 3ghz boost clock 3.5ghz. Amd şaka gibi tercihler yapıyor malesef ryzen işlemciler de kurtarmıcak onları eskiden gerçekten ucuzlardı 6300 serisi 8xxx serisi işlemcileri hme ucuz hem performanslıydılar ama artık intelle aralarında büyük uçurum var. İntele kafa tutacak işlemci diye 1800x satıolar 500dolardan satılıyor amerikada. Açıkcası artık fiyat performans diyebileceğimiz bir amd işlemcisi yok. İsterse enerji bile tüketmesin kalem pille 1 yıl çalışsın 19.yy dan kalma pazarlama stratejileri bunlar. Yıllarca amd fanboyluğu yaptım elime birşey geçmedi artık güçlü olan tarafa hakkını vermenin zamanı geldi. Amd intel'i 2nesil geriden takip ediyor. Bu arada uygulamaların %95 halen single-threaded olduğundan herşekilde 7700k ryzenler tarafından geçilemez bir işlemci.

RaAmLis tarafından 09/Tem/17 02:23 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.