folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Apartman Isı Pay Ölçer Sistemleri

Apartman Isı Pay Ölçer Sistemleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    SpArK bunu yazdı

Galiba daha kimsenin apartman yöneticisi geçmeğe hamle yapmadı, ya da hazırlık yapıyor, son anda oldu bittiye getirecek ^_^

Kimsenin oldu bitti demesine gerek yok hocam,

15 senelik bina kimse projesi onaylanmış binanın projesini iptal edemeyeceğine göre, yapılmış binada uygulanamaz böle bişey...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    renegadealien bunu yazdı
    SpArK bunu yazdı

Galiba daha kimsenin apartman yöneticisi geçmeğe hamle yapmadı, ya da hazırlık yapıyor, son anda oldu bittiye getirecek ^_^

15 senelik bina kimse projesi onaylanmış binanın projesini iptal edemeyeceğine göre, yapılmış binada uygulanamaz böle bişey...

Hocam dogru soyluyorsunda burasi turkiye ceza keserler; sonra ode dur.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

bir sitenin kalorimetre işlerindeki başıyım. hem teknik hem muhasebesel açıdan.

sistem teorik olarak güzel, uygulamalarda sıkıntısı var.

sıkıntılar kalorimetre cihazını yapan firmalarının teknik destek ve bir standartın olmaması. yani aynı kat oturan iki dairenin birisi 500 köntor ayda harcarken hemen yanındaki daire 300 köntor zor harcamış oluyor ve 500 köntor harcayan benim cihaz çok yakıyor diye yakınıyor. en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi.

bir başka sıkıntı cihazların eksi köntor düşüyor ve kendi kitlemiyor veya köntor var kitliyor. banyo yaparken köpüklü kalınabilir. 

diğer bir sıkıntıda ilk başta zorlandığımız sonradan sisteme oturduğumuz kayıp kaçak bedeli. yönetmelikteki maddeye göre tahsis edebiliyoruz. bir sistemde %30 kayıp kaçak olur mu? belkide çözümü olmayan.

hepsinin çözümü var ve anında yapılıyor. 

bu kadar sıkıntısı var güzelliği yok mu? var.

her koyun kendi bacağından asılır gibi evinizi en az 15 derece tuttuğunuz için ve komşunuzda en az 15 derecede olduğu için ısınmada büyük bir kazanç sağlıyor. her an sıcak suyunuz var kombide yok mu kombi gibi 5 dakika sıcaksu beklemiyorsunuz. su sıcaklığı sabit bir şekilde geliyor. anı ısınma ve soğunma olmuyor.

aklıma geldikçe editleycem. 

boş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek
    Esquire bunu yazdı

bir sitenin kalorimetre işlerindeki başıyım. hem teknik hem muhasebesel açıdan.

sistem teorik olarak güzel, uygulamalarda sıkıntısı var.

sıkıntılar kalorimetre cihazını yapan firmalarının teknik destek ve bir standartın olmaması. yani aynı kat oturan iki dairenin birisi 500 köntor ayda harcarken hemen yanındaki daire 300 köntor zor harcamış oluyor ve 500 köntor harcayan benim cihaz çok yakıyor diye yakınıyor. en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi.

bir başka sıkıntı cihazların eksi köntor düşüyor ve kendi kitlemiyor veya köntor var kitliyor. banyo yaparken köpüklü kalınabilir. 

diğer bir sıkıntıda ilk başta zorlandığımız sonradan sisteme oturduğumuz kayıp kaçak bedeli. yönetmelikteki maddeye göre tahsis edebiliyoruz. bir sistemde %30 kayıp kaçak olur mu? belkide çözümü olmayan.

hepsinin çözümü var ve anında yapılıyor. 

bu kadar sıkıntısı var güzelliği yok mu? var.

her koyun kendi bacağından asılır gibi evinizi en az 15 derece tuttuğunuz için ve komşunuzda en az 15 derecede olduğu için ısınmada büyük bir kazanç sağlıyor. her an sıcak suyunuz var kombide yok mu kombi gibi 5 dakika sıcaksu beklemiyorsunuz. su sıcaklığı sabit bir şekilde geliyor. anı ısınma ve soğunma olmuyor.

aklıma geldikçe editleycem. 

Bu arada tekrar hatırlatayım. Bu sistemlerden 2 tane varmış.

1. Isı Pay Ölçer
    2. Kalorimetre

Isı Pay Ölçer : Eski bir sistem, avrupada bundan vazgeçildi diye biliyorum. Sistem kurulurken, her kalorifer peteğinin üstüne, peteğin sıcaklığını ve ortamın sıcaklığını 2 tane sıcaklık sensörü ile alıp, sıcaklık farkını bir algoritmadan geçirip, buna göre bir kullanım hesaplamaya çalışan bir sistem. Güneş ışığı ile evinizi ısıtınca, ya da klima veya ufo gibi şeylerle de ısıtırsanız, sanki siz ısıtmışsınız gibi galiba ücret yazıyor diye okumuştum. Ayrıca sistem kendi evinizin içerisinde olduğundan müdahaleye açık. Okumalar ise, 868.3Mhz frekansından, evin içine girmeden, gelen uzman veya yazılım verildiyse yönetim tarafından uzaktan yapılıyor cihaz ID lerine bakılıp. Anlayacağınız tam anlamıyla güvenilir bir sistem değil

Kalorimetre : Bu sistemin güncel olarak yaygın olarak avrupada kullanılır olduğunuı okumuştum. Fakat bu sistem, eve giren ve ısınmaya giden tüm yolların tek hat üzerinden eve girmesini gerektiriyor. Bu da daha önce yapılmış apartmanlarda olmadığından, diğer Isı Pay Ölçer ilker sistemi yapılıyor eski apartmanlara. Kalorimetre ise gerçekten güvenilir bir sistem olarak görülüyor. Çünkü; su, elektrik, doğalgaz vb gibi evinize net gireni ölçen sistemler gibi, yine evinize gireni tek hattın üzerine sayaç koyularak ölçülüyor diye biliyorum. Aslında 2 sisteme de güvenilmese de, kaçak oranları olsa da, Kalorimetre en azından daha güvenilir ve net gözüküyor Isı Pay Ölçer e karşı.

Zorunlu tutulduysanız, ve en azından Kalorimetre sistemine uygun bir apartmanınız varsa, kesinlikle Kalorimetre sistemini isteyin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bensiz_aglama
    bensiz_aglama's avatar
    Erkek

gene kiminle anlaştılar paramı eksiiliyo ne .))

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı
    SpArK bunu yazdı

Rene bu yasayı daha önce Ahmet Necdet Sezer e yollamışlar cumhurbaşkanlığına onaylaması için, fakat anayasaya aykırı diye sebeb olarak da yasaların geriye uygulanamazlık durumundan dolayı galiba red etmiş, fakat yasayı akp bir daha değişikliksiz geri yollayınca, mecburen onaylamış o dönem ki cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer. Anayasaya aykırı vs demiş ki var sen düşün adamlar çıkarmışlar yasayı. Kim bilir bizlere neler yapmaya çalışırlar, herşey netleşince.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    warlife
    warlife's avatar
    Erkek

Kollektörlü kalörifer tesisatlarında güzel uygulaması olur ancak her odadan ayrı ayrı cıkan kolonlarda mecburen peteklere takyıolar bu zımbırtıları oda bi işe yaramaz. zaten öle bi zorunluluk da daha başlamadı ceza meza yok daha

diyalektik için kesin, mutlak hiç bir şey yoktur..Her şeyin bir geçmişi vardir ve bir geleceği olacaktır. Her şey bir kez bulunduğu yerde her zaman icin kesin olarak bulunmaz, ve o bugünki o,kesin ve son değildir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Sokucam yapacakları işe 5 yıldır kimsenin itiraz ettiini duymadım ben herkez memnundu halinden

ne varsa sikim sikim icatlar getiriyolar anlamıyorum ki ülkenini bütün sorunu bitti bi bu kaldı a.g 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Apartmnda kimse şikayetçi olmazssa bizkim olmaz diye biliyom ya ben..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 6154 Toplam Mesaj: 20