folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Api Yazmak İçin Tavsiye

Api Yazmak İçin Tavsiye

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Merhabalar bu sefer saçma bir soru olarak görebileceğiniz bir soruyla karşınızdayım.

Yeni bir sistem kodluyorum her şeyi apilere döndürmek istedim hemde kendimi geliştirmek adına bir farklılık yapayım dedim. Sizler api kodlarken hangi dilleri hangi frameworkleri kullanıyorsunuz Api web projesinde ve mobil uygulamada kullanılacak. Database mysql gibi gözüküyor.

İhtiyacım olan hızlı çalışması ve kodlama esnasında bana eziyet çektirmemesi

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

fastapi.tiangolo.com

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

fastapi.tiangolo.com

hiç api kodlamadım ama bunu çok duydum

+1

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

NodeJs + Express

Javascripte aşinalığın varsa servisi ayağa kaldırmak aşırı hızlı oluyor. NPM paketlerinde de aradıklarının %90'ını hazır bulabiliyorsun.

~
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Sistemi ne ile kodluyorsan o dilin uygun bir framework veya modülünü kullan. Genelde projelerde yarısı bir dil başka yarısı bir dil olunca geliştirme maliyeti, problem çözme ve yarın öbür gün başkasına satarken regulasyona tabiise testlerde felan bir sürü sorun çıkar uğraşırsın.

ha sıfırdan giriyorum dersen fastapi baya popüler

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı

Merhabalar bu sefer saçma bir soru olarak görebileceğiniz bir soruyla karşınızdayım.

Yeni bir sistem kodluyorum her şeyi apilere döndürmek istedim hemde kendimi geliştirmek adına bir farklılık yapayım dedim. Sizler api kodlarken hangi dilleri hangi frameworkleri kullanıyorsunuz Api web projesinde ve mobil uygulamada kullanılacak. Database mysql gibi gözüküyor.

Selam TheAvenqer,

Sanırım soru api değil, webapi olacaktı. İstediğin dilde yazabilirsin, Dilden bağımsızdır. Sanırım python hakımsın. Pyhton + NodeJS tavsiye ederim. Çok iyi anlaşırlar. Hem örnek/kaynak/kütüphane bulmakta sorun yaşamazsın. NodeJS, native asenkron olmasından dolayı çok hızlı çalışır.

Yine tahminimce; soru aradığın cevap webapi de değil, microservice nedir? Buna bir göz at.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    TheAvenqer bunu yazdı

Selam TheAvenqer,

Sanırım soru api değil, webapi olacaktı. İstediğin dilde yazabilirsin, Dilden bağımsızdır. Sanırım python hakımsın. Pyhton + NodeJS tavsiye ederim. Çok iyi anlaşırlar. Hem örnek/kaynak/kütüphane bulmakta sorun yaşamazsın. NodeJS, native asenkron olmasından dolayı çok hızlı çalışır.

Yine tahminimce; soru aradığın cevap webapi de değil, microservice nedir? Buna bir göz at.

Aynen web api olacaktı hali hazırda olan bir sistemi 0 dan kodlayacam kodlarken ileriye dönük olması için mobil uygulamada geliştirebilirim ilerde bunun için düzgün bir şekilde yazmak istiyorum bir tıkta farklılık olması ve kendimi geliştirmek için bildiğimden çıkıp tavsiyelerinize kulak vermek istiyorum

Şuanki sistem php codeigniter ama ben sıfırdan yazacağım için laravel veya nodejs yapmayı düşünüyorum eğer çok bir iş yükü olmazsa kodlama tarafında 

Birde ilerde mobile uygulama içinde api gerekli olabilir o yüzden direkt rest api şeklinde yapayım dedim

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

expressjs + mongodb ile veriyorum tüm apilerimi esnek çalışabiliyor ve kaynak sıkıntısı hiç çekmiyorum

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

Benim API yazma aşamasında genelde güvenlik ve spam engelleme konuları kafama takılıyor. Bunun için neler önerebilirsiniz? Güvenlik için en yaygın JWT kullanıyorum sanırım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    motka bunu yazdı

Benim API yazma aşamasında genelde güvenlik ve spam engelleme konuları kafama takılıyor. Bunun için neler önerebilirsiniz? Güvenlik için en yaygın JWT kullanıyorum sanırım.

Api'yi kuracağın mimariye bağlı hocam.

Token = Auth işlemleri
    Rate Limiter = Erişim sınırı, geçici banlama ya da request yavaşlaması yapılabiliyor.
    Captcha = Özel yerlerde (iletişim formu vb gibi) kullanılmalı.

Ayriyetten forum gibi bir sistem yapılacaksa belli süre içerisinde belli mesaj atılabilmesi gibi limitler konabilir. Bunların hepsi bağlantılı olursa tadından yenmez. Cross platform bir çözüm istiyorsanız şu an belki de en sağlam opsiyon token mekanizması. Token nihayetinde user tarafında barınacak bir kod olacağından ilave önlem için access-refresh token ile süre kısıtı getirilebilir. Token sızarsa (ki zaten bu user sorumluluğunda) en azından belli süre kullanım ömrü olur. IP eşleştirmesi de yapılabilir. Mysql'e spam olmasın, sürekli fetch işlemi olmasın dersen cache sistemlerini düşünebilirsin. Redis idealdir, hızlıdır, tutarlıdır. Misal sürekli gösterilecek ve user'ın çok ziyaret edeceği sayfalarına entegre edebilirsin. TTL (expire) belirleyerek belirli süre geçerli olmasını da sağlarsın. Redis TTL sona erince belli periyotlarda datayı temizlemek gibi kullanışlı bir özelliğe de sahip. Eğer data yoksa tekrar atarsın, atıyorum 1 saatte 1 kere mysql'ine gidilmiş olur. Kalan request'ler redis üzerinden döner gibi gibi. Yani alınacak önlemlerde sınır yok sadece ne isteyip neyi hedeflediğine bağlı bir durum.

@TheAvenqer

Hocam, php temelin varsa laravel'de işini fazlasıyla görür. Hatta bazı işlemleri nodejs'den dahi hızlı yapabilirsin. İdeal bir framework'tür. API olayında sınır yok, elinizin alışık olduğu, işinizi gören her dilde iyi kötü bir API hazırlayabilirsiniz.

~
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Konfor alanının dışına çıkmak bence güzel fakat canlıdaki projelerde veya yatırım yapılan -büyüme beklentisi olan- projelerde en iyi bildiğin ve ihtiyaçları en fazla karşılayabilecek olanı seçerdim ben. Bu şartlarda (node ve Laravel düşünüyorum dediğin için) Laravel bence fazlasıyla yeterli. 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
Toplam Hit: 3178 Toplam Mesaj: 24
api