Arabada Elektrik Üretmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

bu webasto denen dalganın elektrik üreteni de var sanıyodum ben 

(bilmeyenler için webasto: arabaya takılan 2. bir ufak motor. arabanın motorunu çalıştırmadan kalöriferi çalıştırmaya yarıyo. motoru çalıştırmadan arabanı ısıtabiliyosun vs vs )

ama baktığım kadarıyla yokmuş öle bişey :D 

arabada motoru çalıştırmadan nasıl elektrik üretirim ? bi laptop şarj etsem yeter çok bir beklentim yok 

(70 w dc yeter heralde. laptopun adaptörü 30w.)

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

hem up demde meraktan tavana yada camlara güneş paneli yapsan katlanabilir olmazmı 

Yav he he
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

araç nedir ?

yedek akü bağlatıp bunu da bir switche istediğin zaman araçta kontak açıkken şarz edebilirsin. araç durduğunda switchi kapatıp sadece yedek aküyü kullanmış olursun.

jel akü ve 1000lik inverter işini görür. ben yakın zamanda kendi aracıma yapacağım :) redbox ve notebookla gezerek çalışmanın keyfini yaşayacağım inş :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    erdem358 bunu yazdı

hem up demde meraktan tavana yada camlara güneş paneli yapsan katlanabilir olmazmı 

abi pahalı ve sıkıntılı bişey gibi geliyo güneş panel.

ona batarya lazım güzel hava lazım. tozunu silmen lazım vs vs.

webasto gibi yakıttan elektrik üretse çok sağlam olacak gibi geliyor 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    manglerman bunu yazdı

araç nedir ?

yedek akü bağlatıp bunu da bir switche istediğin zaman araçta kontak açıkken şarz edebilirsin. araç durduğunda switchi kapatıp sadece yedek aküyü kullanmış olursun.

jel akü ve 1000lik inverter işini görür. ben yakın zamanda kendi aracıma yapacağım :) redbox ve notebookla gezerek çalışmanın keyfini yaşayacağım inş :)

haa bunu düşünmemiştim mantıklı hacı.

ama işte bu aküyü şarj etmek için motoru çalıştırmam gerekecek. yakıt fiyatları malum.

webastolar günde 1 litre yakıtla falan çalışıyo genelde.

arabam henüz yok :P 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

https://chargingshop.eu/product/webasto-next-22-kw/

Kurcala istersen biraz

Edit: bu elektrikli arabayı şarj etmek içinmiş meğer.

end tarafından 25/Mar/22 12:58 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Motor çalışır halde deseydin ;

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

şu an düşündüm de benim aradığım şey bildiğin jenaratör amk :P 

ama yakıtı arabadan alsın istiyorum.

bunu yapacak ufak bi jenaratör bakayım kendime ama jenaratörlerde hep çok sesli benim gördüğüm. ses olayını nası yapcam onu çözmem lazım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

şu an düşündüm de benim aradığım şey bildiğin jenaratör amk :P 

ama yakıtı arabadan alsın istiyorum.

bunu yapacak ufak bi jenaratör bakayım kendime ama jenaratörlerde hep çok sesli benim gördüğüm. ses olayını nası yapcam onu çözmem lazım

bagajda ses izolasyonlu bir alan oluşturursun, öyle sesi kesersin ama bence kafelere kütüphanelere fln park edip laptop fln orada şarj et daha mantıklı olur yapacağın harcamaya bakarsak

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

webasto denilen şey biraz erke dönergeci gibi bişey herhalde amk. Kışın çok soğuk olduğunda, çocuğu okula bırakırken arabayı hızlıca ısıtmak için baktım böyle bişeye sonuç hüsran. Araba dizel de olunca -6 -7 derece soğukta 10 km yol gitmeme rağmen ısınmıyordu motor. 

Şimdi arabaların çakmaklık gözü çıkışı, genel olarak 12v 10 amper kadar oluyor. Bu da sana 120Wlık güç sağlar. Arabanın kontağı açık iken tam dolu bir jel akü ile (60ah olduğunu var sayarsak 720W)  5 5.5 kere şarj edebilirsin.

Zaten laptop şarj edeceğin için dc to ac dönüşümüne ihtiyacın yok zaten hazır dc var elinde. Bence şunu bir deneyebilirsin. Uygun 3a destekleyen bir araç şarj aletinin ucunu kesip, senin laptopun şarj aletinin ucunu buna bağlayarak direk deneme yapabilirsin. 

Bu arada ne ara araba aldın amk sen. Sikik fakir. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Araba alternatörünü büyütüp , 2 adet akü takıp , çakmaklıktan laptopu kullanabilirsin

ama akü biterse yolda kalırsın . kesnlikle göstergede koy  :) % 30 altına indimi . 5 dk tur atar gelirsin :D 

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 1510 Toplam Mesaj: 19
webasto arabada elektrik