folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Araç Alımında Ötv Muafiyeti Sorunsalı

Araç Alımında Ötv Muafiyeti Sorunsalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

İyi günler.. 

Seneye arabayı değiştirmeyi düşünüyoruz. Devletin engelli bireylere araç alımında ötv indirimi yaptığını biliyorsunuz. Şimdi size danışmam gereken konu tabii ki rakamlar 😊

Şimdi bir araç var 124.000 TL. Ötv indirimi sonrası(%60) bu araç 77.500 TL oluyor.

Diğer bir araç ise 123.000 TL. Ötv indirimi sonrası(%50) bu araç 82.000 TL oluyor.

Buradaki asıl muhabbet ötv yasası. Pahalı araç alınca(123.900 TL sonrası) indirim daha fazla oluyor nispeten.

Şimdi soruma geleyim. Octavia veya Megane Sedan düşünüyorum. Bunların fiyatları 123.900 TL'yi geçmiyor ama ramak kalıyor. Satış yapılırken opsiyon falan bişiler ekletsek 123.900 TL'yi geçirsek, bu araçları %60'lık ötv üzerinden mi hesaplayacaklar yoksa %50 üzerinden mi?

(vergiden vergi alan sistemin ben ..........) 

adamhakli tarafından 27/Ağu/17 20:21 tarihinde düzenlenmiştir

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Opsiyon mopsiyon toplam kaç papel olursa o şekilde ötv uygulanıyor diye biliyorum. 60dır yani.

Şafak 1152!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Tam emin değilim ama engelli vergi indiriminden yararlanırsan arabayı 5 yıl boyunca satamıyorsun diye biliyorum. Satarsan ÖTV farkını istiyorlar. Bir tanıdığın abisi araba almıştı bu şekilde.

mkyb tarafından 27/Ağu/17 23:27 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Hocam nasıl oluyor bu işler 

bizim peder beyin %55 raporu var alabiliyormuyuz araba

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hocam 5 yıl kullanıp satıyorlar aynen taksi muhabbeti gibi aynı aman salaklık edip gidip megan sedan almayın indiriminizi boşa harcamayın

octavia yerine skoda superb öneririm. yada suv seviyorsanız Kodiaq 

Skoda Superb 2017 1.6 TDI Active DSG  124 bin tl  indirimsiz

Skoda Kodiaq 2017 1.4 TSI Ambition DSG   135 bin tl indirimsiz

Volkswagen Passat 2017 1.4 TSI Comfortline  + Net Fiyat 65.960,17 TL +  KDV 17.809,25 TL  =  84 Bin TL ye geliyor.

megan sedan ne octavia ne ? 

PanxeR tarafından 27/Ağu/17 23:36 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek
    Sserkan bunu yazdı

Hocam nasıl oluyor bu işler 

bizim peder beyin %55 raporu var alabiliyormuyuz araba

işitme problemi hariç ortopedik engeli varsa özel tertibatlı olmak şartıyla alabilir hocam.. Örnek; manuel vites yerine otomatik vites alabilir..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    userneyime
    userneyime's avatar
    Erkek

Ananede %93 engelli raporu var. Araba alalim dedik 4 cocugu var 2 si vefat etti ikisi hayatta, hayatta olan teyzemlede konusmuyoruz olen kisilerin cocuklarida alt soy oldugu icin maldan yararlaniyorlarmis. Varis de birakamiyor engelli oldugu icin. Diger cocugu hic aramiyor sormuyor kimse bakmiyor birtek biz bakiyoruz. Olene kadar bakim anlasmasi imzalasak arabayi alsak araba bize kalirmi baskasina pay dusmeden ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek
    userneyime bunu yazdı

Ananede %93 engelli raporu var. Araba alalim dedik 4 cocugu var 2 si vefat etti ikisi hayatta, hayatta olan teyzemlede konusmuyoruz olen kisilerin cocuklarida alt soy oldugu icin maldan yararlaniyorlarmis. Varis de birakamiyor engelli oldugu icin. Diger cocugu hic aramiyor sormuyor kimse bakmiyor birtek biz bakiyoruz. Olene kadar bakim anlasmasi imzalasak arabayi alsak araba bize kalirmi baskasina pay dusmeden ?

Allah gecinden versin anneanneniz vefat ettiğinde araç resmi mirasçılarına bölünür. Sadece imza alıp üzerinize alabilirsiniz. Küslük gibi durumlar varsa çok girmeyin derim..

Kendine İyi Bak ..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek
    darkroques61 bunu yazdı
    userneyime bunu yazdı

Allah gecinden versin anneanneniz vefat ettiğinde araç resmi mirasçılarına bölünür. Sadece imza alıp üzerinize alabilirsiniz. Küslük gibi durumlar varsa çok girmeyin derim..

Vasi davası açarak vasisi olursanız vefat durumunda size kalacak diye düşünüyorum.. avukat arkadaşlar daha iyi bilir benim ki tahmin..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek
    CaniSokucu bunu yazdı

Opsiyon mopsiyon toplam kaç papel olursa o şekilde ötv uygulanıyor diye biliyorum. 60dır yani.

Umarım öyledir hocam.

Gördüğünüz üzere pahalı araç, 123.900 altında olan araçlara göre nispeten ucuza geliyor. Dünden beri bakınıyorum. Bu ötv yasası pahalı araç alımını azaltmak planı güdüyor. Ama %45-50-60 neyin kafası anlamadım. Hadi bi oranlama yapılacak, yapılsın tamam 👌. Aracın asıl fiyatının üzerine +KDV koyuyorum bulduğum rakamla, total fiyatın ötv muafiyetini düştükten sonraki rakam arasındaki fark harika uçuk...

Bunun minimum olduğu yer ise tam olarak 124-130 bin TL arası fiyattaki arabalar . 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Tam emin değilim ama engelli vergi indiriminden yararlanırsan arabayı 5 yıl boyunca satamıyorsun diye biliyorum. Satarsan ÖTV farkını istiyorlar. Bir tanıdığın abisi araba almıştı bu şekilde.

çok doğru. yakınlarım da bu şekilde araba aldılar ve satış falan yapılamıyor. alıp 5 sene kullanacaksın.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
Toplam Hit: 1756 Toplam Mesaj: 12
araba satış muafiyet muaf araba vergi engelli araç ötv alımı