folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Aramız Da Ziraat Mühendisi Varmı ?

Aramız Da Ziraat Mühendisi Varmı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blmrt
    blmrt's avatar
    Erkek

arkadaslar sorum şu yaklaşık 10 dekar bi alana ıspanak ekimi yaptım yalnız gel gör ki tarladan sirken benzeri kırmızı ot çıkıyor bunu öldürecek bildiginiz bir ilaca ihtiyacım var 

İnsanlar çok değişti, dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra beşi de yerindemi diye parmaklarını saymak zorundasın
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

konuyu bilmiyorumda

her yerde devlet ücretsiz destek veriyor deniyor  .

ziraat tan yardım istesen denesen .

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Ispanakla ilgil makale okumak lazım. 

https://ankara.tarimorman.gov.tr/Belgeler/liftet/Ispanak%20Yeti%C5%9Ftiricili%C4%9Fi.pdf

Burada açıklama var ancak direkt mücadele yönteminden bahsetmiyor ayrıca çıkan haber yazılarından anladığım kadarıyla ıspanak hasadında, tarlada çıkan ıspanak benzeri yabancı ot zehirlenmeye sebep oluyormuş.

Ziraat mühendisliği okuyorum ancak bölümüm tarla bitkileri. Bu bahsettiğinden bitki korumacılar anlar. Muhtemelen elle mücadele önerecekler. İlaç kalıntılarının ıspanakta kaldığından ve temizlemesi zor olduğundan bahsetmişler. 10 dekarı elle temizlemek de çok zor. Fazla ilerlemeden gerekli önlemi alın. Tarım il ve ilçe müdürlüklerine gitsen de bitki koruma mezunu yoksa diğerleri pek anlamaz. Ben de Tarım ve Orman Bakanlığında çalıştığım için biliyorum bakanlıktaki çoğu memur sonradan okuyup mühendis oluyor ayrıca ziraat mühendisi deyince her şeyden anlar gibi düşünülüyor ama tarlacı ayrı, bitki beslemecisi ayrı, sulamacısı ayrı, bitki korumacısı ayrı... Hepsi bir birinden farklı uzmanlıklar istiyor o yüzden direkt uzmanına gitmen lazım. Özel firmalara çok güvenme gerekirse ünide okuyan bir öğrenci bul hocasına sordur. 

Şu an okul yok ekimde başlayacak resim atarsan bitki korumacı bir hoca bulursam sorarım. Bir arkadaşım okuyor ona sorucam ama onun bileceğini sanmıyorum.

Bu arada ekilecek tüm bitkiler için hastalıksız ve sağlam tohum kullanmak önemli, zararlı ota karşı hassas bitkiler için özellikle hayvan ve çiftlik gübresi kullanılmamalı zararlı ot ve hastalıkları yayılmasına sebep olur, tarlanın ekimden önce iyice temizlenmesi, zararlı otları uzaklaştırılması lazım hatta ekimden sonra çıkan zararlı otların uzaklaştırılması için çapa ya da traktörle sürüm yapılmalı. Ne ekerseniz ekin özelliklerini ve hazırlık aşamalarını bilmek lazım. Köylünün de tecrübesi var, boş değil ama bazı basit bilgiler inanın çoğu zarardan kurtulmanızı sağlar.

Liquid tarafından 13/Eyl/22 09:39 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blmrt
    blmrt's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Ispanakla ilgil makale okumak lazım. 

https://ankara.tarimorman.gov.tr/Belgeler/liftet/Ispanak%20Yeti%C5%9Ftiricili%C4%9Fi.pdf

Burada açıklama var ancak direkt mücadele yönteminden bahsetmiyor ayrıca çıkan haber yazılarından anladığım kadarıyla ıspanak hasadında, tarlada çıkan ıspanak benzeri yabancı ot zehirlenmeye sebep oluyormuş.

Ziraat mühendisliği okuyorum ancak bölümüm tarla bitkileri. Bu bahsettiğinden bitki korumacılar anlar. Muhtemelen elle mücadele önerecekler. İlaç kalıntılarının ıspanakta kaldığından ve temizlemesi zor olduğundan bahsetmişler. 10 dekarı elle temizlemek de çok zor. Fazla ilerlemeden gerekli önlemi alın. Tarım il ve ilçe müdürlüklerine gitsen de bitki koruma mezunu yoksa diğerleri pek anlamaz. Ben de Tarım ve Orman Bakanlığında çalıştığım için biliyorum bakanlıktaki çoğu memur sonradan okuyup mühendis oluyor ayrıca ziraat mühendisi deyince her şeyden anlar gibi düşünülüyor ama tarlacı ayrı, bitki beslemecisi ayrı, sulamacısı ayrı, bitki korumacısı ayrı... Hepsi bir birinden farklı uzmanlıklar istiyor o yüzden direkt uzmanına gitmen lazım. Özel firmalara çok güvenme gerekirse ünide okuyan bir öğrenci bul hocasına sordur. 

Şu an okul yok ekimde başlayacak resim atarsan bitki korumacı bir hoca bulursam sorarım. Bir arkadaşım okuyor ona sorucam ama onun bileceğini sanmıyorum.

Bu arada ekilecek tüm bitkiler için hastalıksız ve sağlam tohum kullanmak önemli, zararlı ota karşı hassas bitkiler için özellikle hayvan ve çiftlik gübresi kullanılmamalı zararlı ot ve hastalıkları yayılmasına sebep olur, tarlanın ekimden önce iyice temizlenmesi, zararlı otları uzaklaştırılması lazım hatta ekimden sonra çıkan zararlı otların uzaklaştırılması için çapa ya da traktörle sürüm yapılmalı. Ne ekerseniz ekin özelliklerini ve hazırlık aşamalarını bilmek lazım. Köylünün de tecrübesi var, boş değil ama bazı basit bilgiler inanın çoğu zarardan kurtulmanızı sağlar.

Hocam gün geçtikçe ot ilerliyor elle temizlenecek bi alan değil bildigin gibi ,Türkiye genelinde o kadar telefon açtığım netten araştırdığım kişiler oldu bi buna çare bilen yok , yoksa her mahsülün bi ilacı var bilirsin . Ota çözüm bulamaz isek mecbur ektiğimizi ziyan edip sürecez geri tarlayı 

İnsanlar çok değişti, dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra beşi de yerindemi diye parmaklarını saymak zorundasın
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Otun 4-5 tane resmini çeker misin? Net olacak şekilde çek, yaprak ve gövde resmi de olsun. Hocalara sormaya çalışayım. Hayvan gübresi kullandınız mı hiç?

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blmrt
    blmrt's avatar
    Erkek

https://www.hizliresim.com/andppmw
    gübre kullanmadık horoz ibiği diyorlar sanırım ota

blmrt tarafından 13/Eyl/22 12:14 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    blmrt bunu yazdı

https://www.hizliresim.com/andppmw
    gübre kullanmadık horoz ibiği diyorlar sanırım ota

Daha yakından resim lazım hocam tam belirleyici olsun.  Kök gövde yaprak yakından çekiver. Bazı otlar birbirine çok benzer olduğundan ayırt etmesi zor olur.

Liquid tarafından 13/Eyl/22 12:49 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blmrt
    blmrt's avatar
    Erkek

blmrt tarafından 13/Eyl/22 13:13 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hocam ben mühendis değil teknikerim ama en yakın zirai ilaç bayisi sana hangi ilacın uygun olduğunu söyleyecektir , söyleyemiyorsada uygun ilaç olmayabilir.

yabancı ot genelde yanmamış gübre kullanımından sonra oluyor

sıvı gübre kullanmaya özen gösterin mümkün olduğu kadar.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

Bir ara tv de ispanagin icinden cikan zararli otu yedi ve öldü diye haberler vardi o geldi aklima. Hatta bu yuzden ispanak satislari tepetaklak olunca ziyan olmustu hep o senenin mahsulu.

Eğer yanmamış ahır gübresi kullandiysan, hem boyle zararli otlar zararlı böcekler çıkar hemde ıspanağın azot emilimi de duseceginden zaten ispanaktan da umudu kes. Ya hic gelismez ya da kurur.

En az 2 ay beklemesi lazim gubrenin.

tabi lan
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blmrt
    blmrt's avatar
    Erkek

hocalar gübre kullanmadım yer zaten anız yeriydi sürdüm ıspanak ektim , zaten bu otu mal yesin malıda öldrüyor , yaptıgım araştırmalar sonucunda ve aradıgım ilaç fabrikalarından elde ettigim sonuç bu ıspanak ekiminden önce yada ilk ekim yapılır yapılmaz bu ot için ilaç var ama şu an ıspanak 4 5 yaprak oldugu için otu durdurmuyor yarın bi ilaç kullanacam duruma bakalım 

Toplam Hit: 1378 Toplam Mesaj: 12
ıspanakk