folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Arduino UNO R3 İle 3 Step Motoru Nasıl Sürebilirim?

Arduino UNO R3 İle 3 Step Motoru Nasıl Sürebilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

Almak istediğim step motor

Üstte linkini verdiğim step motordan 3 adet(duruma göre 4 de olabilir) almayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım benim bu step motorlardan birisini kullanabilmem için Arduino üzerinde I/O pinlerinden 4 tanesini kullanmam gerekiyor. Eğer 3 değilde 4 step motor kullanma durumunda kalırsam pinler yetersiz olacak sanırım bunun için nasıl bir çözüm önerirsiniz? Birde bu motorların en fazla kaldırabileceği ağırlığı nasıl hesaplarız?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Eve geçeyim

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

port sayısını arttırmak için demux/decoder kullanabilirsin. örn: 3x8 için https://assets.nexperia.com/documents/data-sheet/74HC_HCT238.pdf

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

port sayısını arttırmak için demux/decoder kullanabilirsin. örn: 3x8 için https://assets.nexperia.com/documents/data-sheet/74HC_HCT238.pdf

Teşekkürler hocam araştıracağım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    aercys bunu yazdı

Motor sürme gibi bir işlemde bu tarz bir işlem hiç mantikli değil. Doğru olan UNO yerine Mega serisine geçmek olacaktır. Eğer sayın onlarca step motor dan oluşan bir yapi ise o zaman master client yapilara geçmek gerekir seri haberleşme vs.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    aercys bunu yazdı

Motor sürme gibi bir işlemde bu tarz bir işlem hiç mantikli değil. Doğru olan UNO yerine Mega serisine geçmek olacaktır. Eğer sayın onlarca step motor dan oluşan bir yapi ise o zaman master client yapilara geçmek gerekir seri haberleşme vs.

Hocam devrenin güç katını düzgün tasarladıktan sonra port sayısını arttırmanın ne gibi bir sakıncası olabilir? 

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bu tür bir sorunla karşılaşmıştım daha önce decoder ile pin sayısını arttırıp devreyi beslemiştim. Herhangi bir sorun olmadı. 

@aercys , bahsetmiş zaten demux veya decoder tercihini yaptığın işe göre değiştir çak geçsin. Dikkat et devreye fazladan güç kaynağı bağlama :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    aercys bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    aercys bunu yazdı

Hocam devrenin güç katını düzgün tasarladıktan sonra port sayısını arttırmanın ne gibi bir sakıncası olabilir? 

Kişi devre tasarlamayı bilmediği belli, step motor sürücüsü olarak arduino kullanacak ise ileri geri işlemler yaptiracak, motorları band'lara bölse bile ayni anda 2 motoru hereket ettiremeyecek. MCU hizini kullanarak set hızı diyeceksin bu işlemlere yetişebilecek yazılım da geliştiremeyeceği burada bu soruyu sormasından belli. 

Bu yüzden mantikli değil, yapılmaz veya yapılması yanlıştır değil kişinin mevcut durumu için mantikli değil. Hee ben adama devreyi tasarlar bir prototip geliştiririm diyorsan iş başka :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

@rakkoc Aynen hocam çok bilgim yok bu konularda sorun çıktıkça burada soracağım artık :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

cnc modulu ile 4 step motor sürebilirsin bu sayı arttırılabilir diye hatırlıyorum ama emin değilim bundan motorlar biraz fazla ufak yük kaldırabileceklerinden süpheliyim nema serisi motorlara bakmanı tavsiye ederim

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    edminkardes bunu yazdı

cnc modulu ile 4 step motor sürebilirsin bu sayı arttırılabilir diye hatırlıyorum ama emin değilim bundan motorlar biraz fazla ufak yük kaldırabileceklerinden süpheliyim nema serisi motorlara bakmanı tavsiye ederim

https://www.hobidevre.com/uno-cnc-shield?gclid=Cj0KCQjwjdLOBRCkARIsAFj5-GDvhata7fefaOgKmZO5ZCo010d75vGejPPjNGMyq0ncrfXcEhH12RgaAi8sEALw_wcB Bu şekilde 4 lu kartlar mevcut evet ama istediği 28ybj 48 de kullanılamıyor diye biliyorum.

Toplam Hit: 2382 Toplam Mesaj: 14
arduino arduino step motor