folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Arefe Gününün Fazileti

Arefe Gününün Fazileti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. arkadaşlar güzel bir bilgiye denk geldim. oda bana mail olarak gelmiş hee özellikle aradığım bişey değil (; ben dahil bir kişi bile nasiplense yeter (;

İbni Ömer (ra)’den rivayet edilmiştir; dedi ki: Resûlullah (sav) şöyle buyurdu:

“Arefe akşamı olduğu zaman, kalbinde zerre kadar imanı olan herkes bağışlanır.’

Ashaptan biri: ‘Yalnız Arafat’ta duranlar mı ey Allah’ın Resûlü?’ diye sordu.

Peygamber (sav): ‘Bilakis bütün Müslümanlar!’ diye buyurdu.” (Kenzü’l-Ummâl, c.5, s.69, h.12095)

Arefe gününün faziletiyle ilgili olarak Peygamberimiz (sav) bir başka hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

“Arefe günü olunca Allah, ihlas içinde hac yapanları bağışlar. Müzdelife gecesi gelince Allah, tüccarları bağışlar. Mina günü gelince Allah, devecileri bağışlar. Taş atma günü gelince Allah (cc) dilencileri affeder. Hülasa orada hazır bulunan hiç kimse yok ki, Allah onu affetmiş olmasın. Arefe günü öyle bir gündür ki; kulağına, gözüne, diline sahip olanlar mağfirete mazhar olurlar.” 

“Allah, hiçbir günde arefe günündeki kadar bir kulu ateşten azat etmez. Allah (mahlukata rahmetiyle) yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar ederek:

‘Bunlar ne istiyorlar?’ der.” (Müslim, c.1, Hac 436 (1348))

“Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. (Faziletçe) cumaya muvafakat eder. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan eftaldir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en efdal söz de: ‘Lâilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh, ( Allah birdir, O’ndan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur.’ sözüdür.” (Muvatta, c.1, s.422, Hac 346)

Kaynak: Miftâhu’t-Tevhid ve’t-Takvâ

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

SUBHANALLAH

“Benden [Kur’an’dan başka] bir şey yazmayınız! Kim benden Kur’an’dan başka bir şey yazmışsa onu imha etsin” (Müslim, Zuhd,72)

"Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?" (Câsiye Suresi 6. Ayet)

noname tarafından 07/Ara/20 20:24 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

SUBHANALLAH

“Benden [Kur’an’dan başka] bir şey yazmayınız! Kim benden Kur’an’dan başka bir şey yazmışsa onu imha etsin” (Müslim, Zuhd,72)

"Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?" (Câsiye Suresi 6. Ayet)

arkadaşım bunları neden yazdın pek anlayamadım. benim ayetlerle bi ilişkim yokki. az buçuk anladığım kadarıyla yorumlayım; namazın nasıl kılınacağı Kuran'da var mı? peygamber efendimiz (s.a.v.) namazlar için benden nasıl görüyorsanız öyle kılın dememiş mi? dinimiz öncelikle tabiki ayetler sonra peygamber efendimiz (s.a.v.) sünneti üzerine değil mi?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Abi ibadette bonus plus günleri anlamıyorum.

- Arefe günü imanı olan herkes bağışlanır güzel ama yılın herhangi bir günüde tövbe eden müslümanında günahları bağışlanır. Fark?

- Sadece 1000 aydan hayırlı kadir gecesi ibadet etsem, 83 yıldan fazla ibadet etmiş mi? oluyorum. Diğer günler sallasam olur mu?

Bunlar gibi bir sürü ve yılın hani gününe denk geldiği de kesin bilinmeyen bonus günler var.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

- Arefe günü imanı olan herkes bağışlanır güzel ama yılın herhangi bir günüde tövbe eden müslümanında günahları bağışlanır. Fark?

- Sadece 1000 aydan hayırlı kadir gecesi ibadet etsem, 83 yıldan fazla ibadet etmiş mi? oluyorum. Diğer günler sallasam olur mu?

Bunlar gibi bir sürü ve yılın hani gününe denk geldiği de kesin bilinmeyen bonus günler var.

hocam sorularında sonuna kadar haklısın, bende olsam aynı sorunları sorarım emin ol (;

ama bunlara cevap verecek çapım yokki.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    ajan1111 bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

hocam sorularında sonuna kadar haklısın, bende olsam aynı sorunları sorarım emin ol (;

Şöyle düşün kardeşim arefe için, özel gün için vs. 1 gün kendini tutabiliyor ve ibadet edebiliyorsan demek ki bunu her gün yapabilme kapasitesine sahipsindir. Eğer hergün yapabilirsen/yapmaya çalışırsan senden iyisi de yoktur. Ama sen sadece o gün ibadet ve iyilik yapıp diğer günler yapmıyorsan. O zaman hem Allahı, hem herkesi hem de kendini kandırmış olursun.

İş gerçekten isteyerek bunları yapmakta, ve bunu devam ettirebilmekte. Kendimizi ve Rabbimizi kandırmaya çalışmadan ihlasla ve imanla bunu yapabilmekte.

Es-Selamünaleyküm ve rahmetullah 👋🏻

Dışarıda Issızlık Bensiz, Bendeyse Yalnızlık Issız...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Darkparadise bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Şöyle düşün kardeşim arefe için, özel gün için vs. 1 gün kendini tutabiliyor ve ibadet edebiliyorsan demek ki bunu her gün yapabilme kapasitesine sahipsindir. Eğer hergün yapabilirsen/yapmaya çalışırsan senden iyisi de yoktur. Ama sen sadece o gün ibadet ve iyilik yapıp diğer günler yapmıyorsan. O zaman hem Allahı, hem herkesi hem de kendini kandırmış olursun.

İş gerçekten isteyerek bunları yapmakta, ve bunu devam ettirebilmekte. Kendimizi ve Rabbimizi kandırmaya çalışmadan ihlasla ve imanla bunu yapabilmekte.

Es-Selamünaleyküm ve rahmetullah 👋🏻

vealeykümselam. söylediklerinde sonuna kadar haklısın (;

hergün yapabilmemiz lazım tabiki. sonuçta bu dünyaya sınava gönderildik esas yurdumuz ahiret. ben sadece o gün öyle yapıyorsam bu benim nasıl ne kadar çapsız olduğumu gösterir. oldu be bütün ömrün boyunca namaz kılma bir gün bi ibadet et tüm namazları telafi et oldu :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    ajan1111 bunu yazdı

hergün yapabilmemiz lazım tabiki. sonuçta bu dünyaya sınava gönderildik esas yurdumuz ahiret. ben sadece o gün öyle yapıyorsam bu benim nasıl ne kadar çapsız olduğumu gösterir. oldu be bütün ömrün boyunca namaz kılma bir gün bi ibadet et tüm namazları telafi et oldu :D

Tabi ki şöyle bir durumda var. Ama orasının gerçek olup olmayacağını tabi ki Allah bilir.

Uzun yıllar ibadet etmemiş nefsine uymuş birisi. Her şeyin farkına varıp günahları ve yapmadıkları için gerçekten pişman olup tövbe de edebilir. Ve o günahları bir daha yapmamak üzere hayatına yönveredebilir. Bazı şeyler biraz da Allah ve kul arasında ve samimiyetle olduğunda olur ve değişir güzel kardeşim.

Darkparadise tarafından 08/Ara/20 14:22 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Darkparadise bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

Tabi ki şöyle bir durumda var. Ama orasının gerçek olup olmayacağını tabi ki Allah bilir.

Uzun yıllar ibadet etmemiş nefsine uymuş birisi. Her şeyin farkına varıp günahları ve yapmadıkları için gerçekten pişman olup tövbe de edebilir. Ve o günahları bir daha yapmamak üzere hayatına yönveredebilir. Bazı şeyler biraz da Allah ve kul arasında ve samimiyetle olduğunda olur ve değişir güzel kardeşim.

eveeet olabilir. tabiki samimiyet gerekiyor hocam ben şimdi millet görsün diye cuma çıkışı yardım yapsam yardımım sadece milletin gördüğüyle kalır ve belki derler şuna bak şuraya yardım etti böyle bir durumunda bana ahirette hiçbir faydası olmazki. ben sırf Allah rızası için kimse görmeden ve bilmeden 3-5 lira yardım yapsam beni ne büyük dertlerden kurtarırlar (;

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    ajan1111 bunu yazdı

eveeet olabilir. tabiki samimiyet gerekiyor hocam ben şimdi millet görsün diye cuma çıkışı yardım yapsam yardımım sadece milletin gördüğüyle kalır ve belki derler şuna bak şuraya yardım etti böyle bir durumunda bana ahirette hiçbir faydası olmazki. ben sırf Allah rızası için kimse görmeden ve bilmeden 3-5 lira yardım yapsam beni ne büyük dertlerden kurtarırlar (;

Bazen gözü görmeyen toplumlarda daha doğrusu herşeyi bilen ama birşeylerin de farkında olmayan insanlara özellikle gösterip, alenen iyilik yapılıp örnek göstermek gerekir. Bazı insanlar da bundan anlıyor ne yazık ki. Biliyorlar ama düşünmüyorlar. Düşünüyorlar ama idrak edemiyorlar. İşte bazen bazı iyilikleri alenen herkesin göreceği şekilde de yapmak lazım. Örnek olmak adına, yol göstermek adına. Ama çoğusunu da gizli yapmak gerekir tabi ki. Allah rızasını gözeterek. Samimiyetle.

Bir de sadaka verirken ya da bir iyilik yaparken kardeşim cebindeki bozukluklarla (birkaç lira ile) değil de verirken seni de onu da mutlu edecek bir şekilde yapmak gerekir. Verdiğimiz parayı misal şöyle düşünmeliyiz. Bendeki bu parada fakirin, düşkünün de hakkı var. Bu hakkı vermez ve yersem onun hakkına da girmiş olurum.

Ya da şöyle bir şey anlatayım. Herşey kirlidir, veya kirlenir/kirlenebilir. Nasıl ki ayakkabımız veya kıyafetimiz kirlenince temizliyor ve ondan kurtulmaya çalışıyorsak. Sadaka olarak verdiğimiz paranın mahiyeti de odur. Sadakanı ne kadar çok verirsen parandaki haktan ve kirden o kadar hızlı kurtulmuş olursun. Temiz para da sana daha bereketli ve daha huzurlu bir hayat verir biiznillah. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Darkparadise bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

Bazen gözü görmeyen toplumlarda daha doğrusu herşeyi bilen ama birşeylerin de farkında olmayan insanlara özellikle gösterip, alenen iyilik yapılıp örnek göstermek gerekir. Bazı insanlar da bundan anlıyor ne yazık ki. Biliyorlar ama düşünmüyorlar. Düşünüyorlar ama idrak edemiyorlar. İşte bazen bazı iyilikleri alenen herkesin göreceği şekilde de yapmak lazım. Örnek olmak adına, yol göstermek adına. Ama çoğusunu da gizli yapmak gerekir tabi ki. Allah rızasını gözeterek. Samimiyetle.

Bir de sadaka verirken ya da bir iyilik yaparken kardeşim cebindeki bozukluklarla (birkaç lira ile) değil de verirken seni de onu da mutlu edecek bir şekilde yapmak gerekir. Verdiğimiz parayı misal şöyle düşünmeliyiz. Bendeki bu parada fakirin, düşkünün de hakkı var. Bu hakkı vermez ve yersem onun hakkına da girmiş olurum.

Ya da şöyle bir şey anlatayım. Herşey kirlidir, veya kirlenir/kirlenebilir. Nasıl ki ayakkabımız veya kıyafetimiz kirlenince temizliyor ve ondan kurtulmaya çalışıyorsak. Sadaka olarak verdiğimiz paranın mahiyeti de odur. Sadakanı ne kadar çok verirsen parandaki haktan ve kirden o kadar hızlı kurtulmuş olursun. Temiz para da sana daha bereketli ve daha huzurlu bir hayat verir biiznillah. 

abi bugüne kadarki kusuruma bakma hemen karşında esas duruşa geçiyorum (; ne kadar güzel özetlemişsin herşeyi.

Toplam Hit: 1166 Toplam Mesaj: 12
arefe gününün fazileti