folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Aşırı Isınınan GPU Sorunu

Aşırı Isınınan GPU Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

o ne lan ddr2 sisteme rtx 3060 mi taktın sen :D hacı o gpu zaten tam verimde çalışmaz. Isınması için tek neden yetersiz hava akımıdır bence başka yolu yok. 

Almanya Fatihi
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

o ne lan ddr2 sisteme rtx 3060 mi taktın sen :D hacı o gpu zaten tam verimde çalışmaz. Isınması için tek neden yetersiz hava akımıdır bence başka yolu yok. 

dayanamadı mezardan kalkıp geldi adam adam ahahsuıdhaskohdfakjshf

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Donanımsal birşeyden(ram vs) kaynaklandığını zannetmiyor. Eğer pasif soğutucular termal macunla ile yerlerine tam (ki bazen son aşamada vida sıkarken 0,5-1 mm havada kalabiliyor) oturtulmuşsa problem tamamen havalandırma kaynaklı.

Kasanın içinde hava rahatca dolaşabilmeli. Soğuk hava alttan girer, kasa içinde tur atar ve üstten çıkar. Isınan hava yükselir prensibinden genelde hava giriş fan ön-altta, eksoz çıkış fanı arka-üstte şekilde hava rahatca sirküle edilmeli.

Ama malesef ekran kartları eşşek kadar olduğu için buna pek izin vermiyor, orta alanı kapatıyor. Bunun için 120 mm yan kapak fanları veya cpu üstüne gelen hava bacaları gibi alternatifler var. Sıvı soğutmaya hiç girmiyorum.

Kullandığın cpu eski nesil 32 nm. bir işlemci, %100 yaklaştıkca ısınması doğası gereği normal, bunu göz önüne al.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Gençler yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sorun çözüldü,

@TurkForces benim kaçırdığım noktayı iyi görmüş, dün dalgınlıkla çıkış fanını ters takmışım onu düzelttim, yan panelde de aşağıdan hava çekecek şekilde bir fan daha koydum. CD-rom'u çıkartım zaten onu da eski pc'lerden çıkartmıştım hiç kullanmıyordum. 

An itibariyle 3 saattir haldır haldır oyun oynuyorum GPU core %100'e bir çok kez dayandı, oyun grafiklerini high veya very high'da oynamama rağmen sıcaklık cpu için 60-65, gpu için 65-72 arası gidip gelmiş. Fan'lar her iki içinde hiç %100 çalışmamış.

Edit: Ram'ler ddr3 ya ben hatalı yazmışım :D

sandman tarafından 25/Ara/22 22:04 tarihinde düzenlenmiştir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

ihtiyarlık işte

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Gençler yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sorun çözüldü,

@TurkForces benim kaçırdığım noktayı iyi görmüş, dün dalgınlıkla çıkış fanını ters takmışım onu düzelttim, yan panelde de aşağıdan hava çekecek şekilde bir fan daha koydum. CD-rom'u çıkartım zaten onu da eski pc'lerden çıkartmıştım hiç kullanmıyordum. 

An itibariyle 3 saattir haldır haldır oyun oynuyorum GPU core %100'e bir çok kez dayandı, oyun grafiklerini high veya very high'da oynamama rağmen sıcaklık cpu için 60-65, gpu için 65-72 arası gidip gelmiş. Fan'lar her iki içinde hiç %100 çalışmamış.

Edit: Ram'ler ddr3 ya ben hatalı yazmışım :D

bak bi tane fan nelere kadir :)

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Yanlis yazilan seyleri duzelteyim

Cpu darbogaz yaparsa ekran karti isinmaz tam kullanim olmadigin icin

70 derece sicaklikta kimi gpu modeline gore normaldir. Dusuk seri kartlarda sogutma iyi olmadığı icin bu dereceleri görebilir ornegin yapraksiz aluminyum bloklu soğutmaya sahip bir gpu yaprakli bir gpuya gore daha cok isinir

gibi

DestinatioN tarafından 26/Ara/22 18:52 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
Toplam Hit: 1500 Toplam Mesaj: 18
ekran kartı ısınması