Assembly Bilmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

ozaman asm yerine javaya flan girmek daha makul

cunku c++ yi bes senede ogrenirim desek asm kac yili alir bilinmez :)

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

1) x86 asm yazıp da MMX, SSE, SSE2, SSE3... genişletmelerini kullanan hiçbir insan tanımıyorum (yok değil, ben tanımıyorum. Bu konuda da örnek koda, Intel'in kitapçıkları hariç, rastlamadım).

2) Kodlama yükü ile çıktı boyutu arasındaki ilişki günümüzde çok önemli değildir. Virüsler de dahil olmak üzere.

3) İşlemcinin tüm olanaklarından yararlanmıyorsanız en hızlı programı da yazmamışsınız demektir (birinci madde).

4) Baştan x86 asm kodlama yerine C, C++, Delphi vs. dillerin satır içi asm olanağından yararlanılarak optimizasyon yapılır ya da halihazırda derlenen program parçalarının en iyilemesi refactoring metodu ile sağlanır. C'de bile satır içi asm standart değildir.

5) Problem çözümü her zaman için bir yığın kullanmak ya da ağır aritmetik işlemleri gerçekleştirmek değildir. Problemin çözümünde ne kadar yüksek seviyeye çıkarsanız o kadar rahat edersiniz. 

6) asm ile yazdığınız uygulamaya kod yükünden dolayı müdahale etmekte zorlanacağınız için C ile derleyip dağıttığınız uygulamaların kırılması daha zor olabilir.

Elinizin altında 2,0 GHz işlemci ve 1 GB bellek varsa önceliğiniz performans değil stabilite olmalıdır. sadece 100 defa dönen bir döngüyü 20-30 ms hızlandırmak için asm ile kastırılmaz. Tabi elinizde 1M+ dönen bir döngü varsa her adımdaki 10 ms'lik bir kazanç yakalayabiliyorsanız yaklaşık 166 dakika kazanırsınız.

Sözüm o ki çok özel bir iş yapmıyorsanız da öğrenin. Hiçbir işinize yaramasa bile (ki yarayacağını düşünüyorum) farklı bir bakış açısına sahip olursunuz. emu8086 ile başarılar diliyorum.

hocam milleti yanlış yönlendirme ya :) evet ufuk açar ama bırak adamlar bir dilde uzmanlaşsın, önemli olan bu değil mi? bizim hatamız zaten her şeye göz kıprmak değil mi? ben yabancıların düşündüğü gibi düşünüyorum. Bir şeyi bil ama en iyisi ol. Çok farklı şey bilmektense bir tane şeyde en iyi olmak çok çok daha iyidir. O yüzden tavsiyem, hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsa o alanın diline yönelsin sadece

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

1) x86 asm yazıp da MMX, SSE, SSE2, SSE3... genişletmelerini kullanan hiçbir insan tanımıyorum (yok değil, ben tanımıyorum. Bu konuda da örnek koda, Intel'in kitapçıkları hariç, rastlamadım).

2) Kodlama yükü ile çıktı boyutu arasındaki ilişki günümüzde çok önemli değildir. Virüsler de dahil olmak üzere.

3) İşlemcinin tüm olanaklarından yararlanmıyorsanız en hızlı programı da yazmamışsınız demektir (birinci madde).

4) Baştan x86 asm kodlama yerine C, C++, Delphi vs. dillerin satır içi asm olanağından yararlanılarak optimizasyon yapılır ya da halihazırda derlenen program parçalarının en iyilemesi refactoring metodu ile sağlanır. C'de bile satır içi asm standart değildir.

5) Problem çözümü her zaman için bir yığın kullanmak ya da ağır aritmetik işlemleri gerçekleştirmek değildir. Problemin çözümünde ne kadar yüksek seviyeye çıkarsanız o kadar rahat edersiniz. 

6) asm ile yazdığınız uygulamaya kod yükünden dolayı müdahale etmekte zorlanacağınız için C ile derleyip dağıttığınız uygulamaların kırılması daha zor olabilir.

Elinizin altında 2,0 GHz işlemci ve 1 GB bellek varsa önceliğiniz performans değil stabilite olmalıdır. sadece 100 defa dönen bir döngüyü 20-30 ms hızlandırmak için asm ile kastırılmaz. Tabi elinizde 1M+ dönen bir döngü varsa her adımdaki 10 ms'lik bir kazanç yakalayabiliyorsanız yaklaşık 166 dakika kazanırsınız.

Sözüm o ki çok özel bir iş yapmıyorsanız da öğrenin. Hiçbir işinize yaramasa bile (ki yarayacağını düşünüyorum) farklı bir bakış açısına sahip olursunuz. emu8086 ile başarılar diliyorum.

hocam milleti yanlış yönlendirme ya :) evet ufuk açar ama bırak adamlar bir dilde uzmanlaşsın, önemli olan bu değil mi? bizim hatamız zaten her şeye göz kıprmak değil mi? ben yabancıların düşündüğü gibi düşünüyorum. Bir şeyi bil ama en iyisi ol. Çok farklı şey bilmektense bir tane şeyde en iyi olmak çok çok daha iyidir. O yüzden tavsiyem, hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsa o alanın diline yönelsin sadece

ozaman iki dilde uzmanlasalim :)

cunku misal javada uzmansin bi degeri kalmazsa seninde degerin kallmaz

ama c++ ve javada uzmansan java bittiginde en azindan c++ ile yoluna devam edersin

yanlismiyim yoksa ?

c++ ornek sadece. c# olur delphi olur python olur

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

sağlam kraker olursun hacı çıtır çıtır.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Vkalum bunu yazdı

ozaman iki dilde uzmanlasalim :)

cunku misal javada uzmansin bi degeri kalmazsa seninde degerin kallmaz

ama c++ ve javada uzmansan java bittiginde en azindan c++ ile yoluna devam edersin

yanlismiyim yoksa ?

c++ ornek sadece. c# olur delphi olur python olur

hocam türkiyede çalışacaksan her şeyi bilmeni istiyorlar.. yurtdışı düşünüyorsan bir dilde uzmanlaş yeterli. avrupada gördüğüm kadarıyla java daha çok aranıyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Çok iyi öğrenmedikten sonra C# den bile yavaş çalışan bir şeydir. Üniversitede çeyreğini bile öğrenemezsiniz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

bi bok katmaz sana.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Asm biliyorum, programlamada çok nadiren kullanırım. Kullanmasam da bişey kaybetmem. onun dışında crack için lazım olur.

Bana 4 tllik 1024 bytelik program hafizasi olan ucuz chipleri programlamak için lazım oluyordu onun için öğrenmiştim. bu bilgileri de fazla kullanmadım ama iyi ki öğrenmişim, asm öğrenince bi programlama dilinin yanısıra işlemcinin nasıl çalıştığını öğreniorsun. ama profosyonel hayatta pek bir işine yaramior bilgisayarcıysan=)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Win32 kim üretiyor artık? .NET ve diğerleri varken istisnalar dışında pek örnek gösteremeyiz ufak tefekleri de saymıyorum tabi ki. O yüzden cracking de bitti. Bilgisayar oyunlarının yeri ayrı tabiki. =)

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

cracking nasil bitiyo anlamadim

sonucta bi programci var bi de programi kiran

daha spesifik konusurmusun ?

Toplam Hit: 6126 Toplam Mesaj: 24