Atama İsteği Hakkında.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Şimdi idare gözünden bakıyorum ve şu soruları sana yöneltiyorum.

1. Kardeşlerinden herhangi birisinin annenin vasisi olma şansı var mı? (Maddi imkanlardan bahsetmiyorum, sağlık sorunu, hükümlülük durumu vs var mı?

2. Annen senin çalıştığın herhangi bir şehirde seninle beraber yaşayabilir mi?

Eğer bu iki sorudan herhangi birisi evet ise atamanın o büyük şehir olmadığı sürece annenin yaşadığı şehre yapılması çok zor. Büyükşehirse belki ama net değil. Eğer zorunlu doğu hizmetindeyken bu dilekçeyi yazdıysan yine 2. soruya dönüp daha spesifik şekilde Diyarbakır, Van, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Mardin, Batman gibi şehitler için sorgula.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    Ephesus bunu yazdı

1) Sağlık mazereti atamalarında bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin sadece engellilik raporu yetmez, ayrıca raporda "sürekli bakıma muhtaçtır" vb. ifadeler yer alması gerekir. Bu ifadelerin yer almadığı sağlık raporları sağlık mazereti atamalarına kabul edilmeyecektir. Yönetmelikte de açıkça belirttiği üzere "bakmakla yükümlü olduğu" ibaresi vardır. Bu bakmakla yükümlülük ancak doktor raporuyla ispat edilir. 

2) Örneğin, konuyla alakasız bir karar olsa da yargıdaki görüşü belirtmek açısından; Danıştay 10.Daire'nin Esas No : 2012/8208 Karar No : 2015/5016 kararında bakıma muhtaçlık: "Engelli bireylerin bakıma muhtaç olarak kabul edilebilmesi için; bakım raporu formunda yer alan günlük hayatın alışılmış tekrar eden gerekleri kapsamında belirtilen aktivitelerden (anılan formdaki A, B, C, D başlıklarından) en az birisinde başkasına tam bağımlı olması ya da en az ikisinde başkasına kısmen bağlı olması gerektiği" ifadeleriyle vurgulanmıştır.

3) İdare Mahkemesi'ne başvursanız da olumlu sonuç almanız zor gözüküyor. Ülke genelindeki tüm idare mahkemeleri sağlık mazereti atamalarında "sürekli bakıma muhtaçlık vb." gibi ifadeleri ararlar, kendi başına engellilik durumunu yeterli görmezler. Bakıma muhtaç olduğunun heyet raporuyla tescili gerekli.(Örneğin; Danıştay 2. Daire: Esas No : 2016/9055 Karar No : 2017/3220 : "....davacının babası hakkında düzenlenen 07/08/2009 tarihli Tokat Devlet Hastanesi Baştabipliği Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'nda kişinin %70 oranında özürlü olduğu, .... Trabzon İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 06/07/2015 günlü raporunda ise kişinin başkasının güç ve yardımına ihtiyaç duyduğunun belirtildiği,"...)

4) Dolayısıyla yargı yoluna başvurmanı önermem. Zira davayı kaybetmen halinde takribi 750 TL dava masrafı ve idarenin avukatına (mevcut tarifeye göre) 2.550,00 TL avukatlık ücreti ödemek zorunda kalırsın. İstinaf masrafı falan derken masrafın 4000 TL'yi geçecektir. 

5) İdareye talep verdikten sonra idarenizin size cevap verme süresi 30 gündür. 30 gün içerisinde cevap gelmezse talebiniz reddedilmiş sayılır. 60 günlük dava süreniz başlar. Sizdeki gibi 30 günlük süre geçirildikten sonra idarece bir cevap verilirse bu cevap elinize tebliğ edildikten sonra 60 gün içerisinde tekrar dava süreniz başlayacaktır. Sözlü cevaplar cevap kabul edilmeyecektir. Devletin dili vesikadır. Mevcut tabloda dava yoluna yine de gitmek istiyorsan sözlü cevaptan değil, dilekçeni verdiğin tarihten itibaren 30 gün sayıp, reddedildin kabul edip, sonraki 60 gün içerisinde dava açman gerekli. Yani 70 gün dediğin için tahmini dava süren 20 gün kalmış. 

6) EDİT: Yorumlarda "idare cevap vermeyerek haksız konuma düşmüş" ve "tayin için dava aç" gibi yorum yapan arkadaşlar olmuş. Maalesef bunlar da doğru değil. İdarenin cevap vermeme opsiyonu vardır. 2577 sayılı yasanın 10. maddesinde yazılıdır. Öte yandan sağlık mazereti hakkında verdiğin dilekçede kendi tayinin hakkında herhangi bir talebin yoksa buna dava açamazsın, davan usulden reddedilir. Ne talep ettiysen o talebin işlemle yahut zımnen reddedilmiş sayılır. Talep etmediğin ve dolayısıyla reddedilmediğin şeye dava açamazsın. Tayin davası açmak istiyorsan bilahare dilekçe vermen gerek. Bilgin olsun.

7) EDİT 2: İdari yargıdaki işlerini avukatsız yapma.

Hocam değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Bizim yönetmelikte hayati öneme haizdir atamaya esas sağlık raporu diye belirtilmiş.  Sizce bana vasiliği veren mahkeme annemin kendi işlerini kendisi yapamadığını tespitnettiği için mahkeme vasi olarak beni atadı. Vasilik görevini aksatmamak için gidip annemin ikamet ettiği yere atandırılmam daha uygun olmaz mı.? Rapor zaten fiziksel engellik başta olmak üzere ruhsal ve kronik nedenlerle verildi. Sonuç itibaren bence raporda ne ifade edilirse edilsin kendi idarem bana bir şekilde yokuş yapacaktır. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Şimdi idare gözünden bakıyorum ve şu soruları sana yöneltiyorum.

1. Kardeşlerinden herhangi birisinin annenin vasisi olma şansı var mı? (Maddi imkanlardan bahsetmiyorum, sağlık sorunu, hükümlülük durumu vs var mı?

2. Annen senin çalıştığın herhangi bir şehirde seninle beraber yaşayabilir mi?

Eğer bu iki sorudan herhangi birisi evet ise atamanın o büyük şehir olmadığı sürece annenin yaşadığı şehre yapılması çok zor. Büyükşehirse belki ama net değil. Eğer zorunlu doğu hizmetindeyken bu dilekçeyi yazdıysan yine 2. soruya dönüp daha spesifik şekilde Diyarbakır, Van, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Mardin, Batman gibi şehitler için sorgula.

1. soruna cevap veriyorum annem sadece benim vasisi olmamı istedi. Kardeşlerimin ikiside evlendi evleneli aynı memlekette olmasına rağmen hiç ilgilenmedi sanırsam küsler diğer kardeşimle annem.

2. Doğu görevinde değilim ama doğudan farkı yok kaldığım yerin. Yaşayabilir derken her insan bir yerde birşekilde yaşayabilir ama nasıl yaşar. Onu sorgulamak lazım. bulunduğum yer Kütahya 3 ay yazı var iklim şartları bence annemin ikamet ettiği yerle kıyas edilemez. 

Toplam Hit: 1338 Toplam Mesaj: 14
vasilik atama