folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Aurdino/Raspberry Arasındaki Fark

Aurdino/Raspberry Arasındaki Fark

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Her yerde Linux karşıma çıkıyor :/ .netin  bi. İşe yaradığı yok :/ php de cronun yaptığını.  Biz exe ile yapıyoruz ve  makina kırılıyoruz.  Derhal php öğrenmem lazım.  Ve Linux işletim sistemini.  Eğitim sistemi yanlış arkadaş.  Microsoft veriyor beleşten öğrenciye ufak tefek şey alıştırıyor sonra sınırlıyor teşekkürler hocalarım cevaplar için aurdino ile  Linux öğrenmeye başlayayım 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Algılama ve hesaplama işlemlerini mobil cihaza yaptırmayacaksanız nodemcu ya da wemos daha uygun seçenek. Yok yaptıracaksanız pi (banana pro ya da yeni pi 3, bunların üzerinde yerleşik wifi var. Pi 3'te BLE de mevcut) daha mantıklı. 

Gerçek zamanlı işlemler genelde Linux çekirdeği ile yapılmaz. Gerçek zamanlı bir işletim sistemi ile yapılır veya arduino (ve klonları) donanım arayüzü olarak kullanılır. Belki Cortex M3-M4 daha uygun seçeneklerdir (yetenekleri ve performansları bakımından). ST'nin Discovery serisine bakmanı tavsiye ederim. Yoksa Pi'nin linux çekirdeği sana çok daha fazla dert açabilir.

O zaman Aurdino,  dedikleri gibi mantıklı ama aurdino nasıl exe atacağım çalışacak mı?  Ağ'a bağlayabilecek miyim yoksa ayrı bi aparat mı takmam gerekecek aslında gömülü sisteme yeni başlayacağım için neyden başlasam diye kararsızım  başlarken de (hep yaptığım şeydir bi proje koyup ona yoğunlaşmak)  hayırlısı :/ aurdino sanırım benim işime yarayacak şey. 

Mikrodenetleyiciler exe'den falan anlamaz. Hatta AVR mimarisi farklı. Şöyle olur normalde:

X platformu için (x86, ARMv7, PIC) bir dilde kodu yazar ve o platformun anlayacağı makine kodu oluşturmak için derleyiciye veririz. Kod derlenir (x86 flat assembly gibi) ve bize anlamsız 1 ve 0'lardan oluşmuş bir dosya üretilir. Bu dosyayı mikrodenetleyicinin dâhili program hafızasına yüklemek için programlayıcılar kullanırız (PICKIT vs.). 

İşte arduino burada devreye giriyor. Birincisi AVR mikrodenetleyicisinin çalışması için gereken tüm olanaklar karta entegre edilmiş (osilatör, voltaj regülatörü). Kolaylık olsun diye de USB arabirim eklenmiş. Arduino UNO'daki 32 KB program belleğinin 0,5 KB'lık kısmı bootloader tarafından doldurulmuş. Bootloader şöyle yapıyor: Eğer kullanıcı mikrodenetleyicinin program hafızasına bir şey yazmak istediğinde bunu anlıyor ve aldığı veriyi doğrudan kullanmadığı (yaklaşık 31,5 KB) bölgeye yerleştiriyor. Sonraki açılışta ise doğrudan o bölgeye zıplıyor. Böylece programlamış oluyoruz Arduino'yu. Zaten kendisini geliştirme kartı yapan da bu özellik. Aksi halde mikrodenetleyici çıkart, programlayıcıya tak, programla, tekrar eski yerine tak, hata ayıklama yapma... saçmalıklardan kurtuluyoruz.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    iQsuz bunu yazdı

hocam gömülü sistemlere başlayacaksan temelden başlaman lazım.

mesela ilk önce hex uzantılı dosyalar ile exe nin farkını bi oğren bunu bilmen için low level başlaman lazım.

yani al eline bi tane mikrodenetleyici markası ne olursa olsun, aç manual reference dosyasını bi oku.

CPU birimi nasıl bilgi işler hangi registerları kullanır?

verilen komutu nasıl işler? bi sonraki satıra hangi donanım sayesinde geçer? bu donanım hangi register'ı tetikler?

mikrodenetleyici kesmeye girdiği zaman, hangi adrese gideceğini nerden bilir?

geri gelince "ulan ben nerde kalmıştım ya" dememek için ne yapar?

bi mikrodenetleyici içerisinde hangi çevresel birimler vardır. bu çevresel birimler nasıl kontrol edilir?

protokolleri nelerdir?

kesme nedir? timer nedir?

temel olarak bunları bi öğrenmen lazım.

arduino kütüphane açısından çok geniş. herşeyin kütüphanesini rahatlıkla bulabilirsin özellikle hobi donanımlarının.

fakat sen arduino ile başlama. git texas instrument'la başla. elinde adam akıllı kütüphane olmasın. kendi kütüphaneni kendin yaz ki temele hakim ol.

he ben hızlı prototipleme yapcam. neyime benim mikrodenetleyici nasıl işliyosa işlesin diyosan bunları yapmana gerek yok tabi. ama state machine temeli budur. bunları bilirsen efektif bi gömülü sistem tasarlayabilirsin.

Hocam öğrenmem lazım yazılım mühendisliği okuyorum bilmeden bişey yaparsak dalga geçerler :D Çopy paste ci olmak bana göre değil  dediklerinizi adım adım uygulayacağım.  Linux ile hiç işim olmadı php bilmem  .net ciyim bize öyle öğretildi.  Sanırım birşey bilmiyorum.  Linux işletim sistemi imiş bizim İşimiz Windows değil tabi masa üstü uygulaması yapmayacak isek 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Algılama ve hesaplama işlemlerini mobil cihaza yaptırmayacaksanız nodemcu ya da wemos daha uygun seçenek. Yok yaptıracaksanız pi (banana pro ya da yeni pi 3, bunların üzerinde yerleşik wifi var. Pi 3'te BLE de mevcut) daha mantıklı. 

Gerçek zamanlı işlemler genelde Linux çekirdeği ile yapılmaz. Gerçek zamanlı bir işletim sistemi ile yapılır veya arduino (ve klonları) donanım arayüzü olarak kullanılır. Belki Cortex M3-M4 daha uygun seçeneklerdir (yetenekleri ve performansları bakımından). ST'nin Discovery serisine bakmanı tavsiye ederim. Yoksa Pi'nin linux çekirdeği sana çok daha fazla dert açabilir.

O zaman Aurdino,  dedikleri gibi mantıklı ama aurdino nasıl exe atacağım çalışacak mı?  Ağ'a bağlayabilecek miyim yoksa ayrı bi aparat mı takmam gerekecek aslında gömülü sisteme yeni başlayacağım için neyden başlasam diye kararsızım  başlarken de (hep yaptığım şeydir bi proje koyup ona yoğunlaşmak)  hayırlısı :/ aurdino sanırım benim işime yarayacak şey. 

linux işletim sistemleri olduğu için .exe olayını unut wine ile belki bi ihtimal çalışabilir ama onunda sorun çıkarması %99 onun yerine linux için paket derlemen gerekir aynı .exe derler gibi. Netframeworkten bağımsız bir exe yapman gerekir haliyle aslında daha yalın bir şekilde yapabilirsin bunun dışında piyasaya önümüzdeki bi kaç ay içinde sürülecek pi 3 üzerinde wifi ve bluetoot sisteme entegre halde satılacak Türkiye' ye dediğim gibi 1-2 ay içinde gelip satışa sunulur ki 3 aylık zero bile daha yeni Türkiye' de satılmaya başlandı. Ancak öncelikle linux işletim sistemini öğrenme, irdeleme işlemlerini yapman lazım ki bence yavaştan sanal bi makianaya kurup kurcalamaya başla.

Aynı gün Türkiye'de de satışa sunuldu hocam, eksik bilgi vermiş olmayalım.

http://www.samm.com/raspberry-pi-3.html

Sen hiç kaval çaldın mı?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@HolyOne , @YeniHarman , @sandman

Hocalarım aklımda ufak biraz gömülü sistemlerle uğraşma amaclı birşey yapamyı düşünüyorum Telefondan Küçük bi Tank'a Veri gönermeyi düşünüyorum ufak bi atış ta yapılacak 2 Mekatronik müh. 1 de Yazılım mühedisiyiz. Biraz Erken olabilir ama boş oturmaktan iyidir.. Kafamdaki şey şu. Mekatronikçiler Tekerleğidir sensörüdür vs vs. bunlar ile ilgilenecekler bende Android Telefona ufak bi apk yazıp. Sensördeki mesafeyi veya topun ateşleneceği namluyu derece ile ayarlayıp ağdan Tanka iletmeyi düşünüyorum daha sonra da ateşlenecek tabi... Ama herkes aurdino aurdino diye tutturmuş . Sorayım dedim hangisi daha verimli çalışır Aurdino ile mi Raspberry ile mi. Aslında Raspberry die düşünüyorum Çünkü içinde Exe si olacak servisi olacak Sunucu tarzı birşey olacak sanırım bu Raspberry

Olmaya da bilir yapacağımız şey sadece Uğraşma amaçlı hiç yoktan birşeyde çaba sarfetmeyi öğreniriz :) Olur yada olmaz. Sorun değil

Motor kontrol, sensör işlemleri, analog ölçümler gibi işlemler için mikrokontrolcüler kullanılır. Yapmak istediğin iş için arduino daha uygun. Elektronik bilginizin zayıf olduğunu düşünürsek hazır modülleri kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Telefon ile kontrol kısmına gelirsek, wifi ile kontrol etmek istiyorsan esp8266 modül kullanabilirsin, bluetooth ile kontrol istersen HC-06 modül kullanabilirsin. Her iki modül de ardino ile UART üzerinden haberleşir ki çok kullanılan ve basit bir protokoldür.

Yazılım kısmında ise arduinonun kendi IDE si ve derleyicisi var. Zibil gibide örnek proje var. Arduinoyu USB den bilgisayara bağlıyorsun, kodu derliyorsun, karta yükle diyorsun hepsi bu.

Yukarıda bahsettiğin motor kontrolü, ateşleme tetiklemesi gibi işleri arduino ile kolayca yaparsın. Ama ileride karşına namluyu nasıl nişanlayacağız surunu çıkacak gibi duruyor. Bu aşamada kamerada olsun sistemde dediğinde raspberry gibi yüksek işlem gücü olan birşeye ihtiyacaın olacak. Ki onuda sonradan sisteme ilave edip arduino ile haberleştirebilirsin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Mikrodenetleyiciler exe'den falan anlamaz. Hatta AVR mimarisi farklı. Şöyle olur normalde:

X platformu için (x86, ARMv7, PIC) bir dilde kodu yazar ve o platformun anlayacağı makine kodu oluşturmak için derleyiciye veririz. Kod derlenir (x86 flat assembly gibi) ve bize anlamsız 1 ve 0'lardan oluşmuş bir dosya üretilir. Bu dosyayı mikrodenetleyicinin dâhili program hafızasına yüklemek için programlayıcılar kullanırız (PICKIT vs.). 

İşte arduino burada devreye giriyor. Birincisi AVR mikrodenetleyicisinin çalışması için gereken tüm olanaklar karta entegre edilmiş (osilatör, voltaj regülatörü). Kolaylık olsun diye de USB arabirim eklenmiş. Arduino UNO'daki 32 KB program belleğinin 0,5 KB'lık kısmı bootloader tarafından doldurulmuş. Bootloader şöyle yapıyor: Eğer kullanıcı mikrodenetleyicinin program hafızasına bir şey yazmak istediğinde bunu anlıyor ve aldığı veriyi doğrudan kullanmadığı (yaklaşık 31,5 KB) bölgeye yerleştiriyor. Sonraki açılışta ise doğrudan o bölgeye zıplıyor. Böylece programlamış oluyoruz Arduino'yu. Zaten kendisini geliştirme kartı yapan da bu özellik. Aksi halde mikrodenetleyici çıkart, programlayıcıya tak, programla, tekrar eski yerine tak, hata ayıklama yapma... saçmalıklardan kurtuluyoruz.

Cpu çalışma mantığı osilatör, flip flop,  mimariler vs vs hakkında kaba taslak minik bilgilerim var aslında  hep sok kullanıcıya hitap eden program yazdığım için yeni bişey üretemiyorum üretsem bile ücreti bir hayli fazla oluyor.  Bu yüzden gömülü sisteme geçiyorum bu dediklerinize tek tek başlayacağım 

@dargut aurdino normal pc üzerine bağlantı kablosu ile programlandığını biliyorum benim amacım birşeyler üretebilmek c#, Java gibi kendi kütüphanemi kendim yazıp kullanmak istiyorum.  Bir yerlerden birşeyler indirirsem birşey üretmiş olmam zaten birşeyi geliştirmiş olurum buda benim işime gelmiyor :/ elektrik konusunda bilgim 0 ama arkadaşlarımın bilgisi var yani öyle diyorlar ne kadar iyi bilmiyorum.  Devreleri falan onlar yapacak iş bölümü vs olacak.  Sanki elimize bi proje gelmiş yapıyormuşuz gibi yapacağız tecrübe edinmek için 

MhmdAlmz tarafından 02/Mar/16 12:20 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 1878 Toplam Mesaj: 17
raspberry aurdino