folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Avrupabirliği, İPARD Vb Projelerin Görünmeyen Yüzü Ve Besicilik

Avrupabirliği, İPARD Vb Projelerin Görünmeyen Yüzü Ve Besicilik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    acikistihbarat bunu yazdı

neredeyse her yorum doğru. avrupa ipard vs ile bizi hayrına Allah rızası için desteklemiyor kendi çıkarı için destekliyor yatırımın avrupaya geri dönüşü var çünkü. devletin makine ekipman %50 hibe desteğini de makine ekipman tüccarları istismar etti fiyatları 2-3 katına çıkarttılar. aslında bu sorunların tamamı çiftçi kimdir sorusunun cevabı verilmemiş olmasından kaynaklanıyor. biz ülkemizde çiftçi deyince köylüyü kastetmiş gibi anlaşılıyor halbuki köylüler çiftçi tanımına uymuyor. günübirlik yaşıyorlar ve ilgisiz emeksiz karın tokluğu için saçma sapan işler yapıyorlar. misal 2 dönüm tarla ekip 1 tane inek besleyen adam da kendine çiftçi diyor 5 dönüm tarla ekip 2 inek besleyen adam da çiftçiyim diyor. 5 dönüm kıraç tarladan 1 ton bile buğday arpa alamaz ve 2 inekten alacağı sütün ekonomik değeri yoktur. şimdi devlet bu köylülere para saçacağına işini kitabına göre yapan gerçek çiftçilere destek verse vallahi hollanda ile rekabet edebiliriz ama her hükümet köylüleri kendi tarafında tutabilmek için tarımsal destekleri saçma sapan plansız şekilde veriyor. besicilik için en önemli girdi yem olduğu halde yem bitikisi veya kaba yem üretmeyen adamlar besicilik yapıyorum diye geçiniyor. hayvanları sigortalatmıyor -ki sigortadan haberleri var hepsinin- hayvan ölünce vah ben öldüm vah ben bittim iflas ettim ayağına yatıyor. yem üretiminin yapılamamasının bir sorumlusu da devlet. çünkü tarım arazileri yıllardır miras yoluyla bölünüp parçalandı. coğrafi açıdan tek tarla olması gereken yerler 50-100 parçaya ayrılmış ve her parçanın 50-100 kadar hissedarı oluyor. bir tane hissedara düşen pay ise komik miktarlar 50-100 metrekare oluyor. bir de ülkemizde arazi ve su kavgaları meşhur olduğundan kardeş kardeşi vurup öldürüyor.

çözüm önerimi sunuyorum. devletin tüm tarım arazilerini ve hayvanları kamulaştırması gerekiyor. kamulaştırıp çeki düzen verip modern ve verimli işletmelere ayırıp ihale yoluyla yada farklı yollarla işi yapacak olana kullandırması gerekiyor. aksi taktirde saldım çayıra mevlam kayıra yemi de dışardan alırız hayvanı da dışardan alırız buğdayı arpayı da dışardan alırız. savaş çıksa vermezler bize telef olup gideriz.

gönül isterki dediğin yapılsın ama türkiyeden anladığım, devlet olurda kamulaştırırsa bu arazileri kendi adamına yedirir. türkiyede sevmediği eşeğe ot vermeme olayı var iktidarların

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Uçmak istiyorsan kanat takacaksın.. Kanadın yoksa ibnelik yapmayacaksın..

Akıl bilim düşmanı olmayacaksın.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek

Almanyaya işci göçünde bi dönem dedemde gitmiş sonra memleket hasreti diye koyup gelmiş orada 1970lerdeki çifcilik usulunu anlattı hayran kalmıştım.

köylerde genel olarak köylünün kendi arazisi yok dedi tapu olarak var ama vakıf gibi hepsini birleştirmişler tüm köy tek tarla arazisi gibi kullanılıyor. Köylüden özel bir ekip çifçilik yapıyor farklı bi ekip o üretilen ürünü işliyen fabrikalarda çalışıyor. Farklı bir ekip besicilikte çalışıyor. Diğer bir ekipte ürünlerine pazarlama işinde çalışıyor demişti.  Büyük tarım arazileri olduğundan gelişmiş tarım makinalarıda kullanılabiliyor, yakıttan, emekten tasarruf edilmiş oluyor.Dedemin anlatmış oldugu bu olay 50 sene önceki birlik ve beraberlikle yaptıkları tarımcılıktı şimdilerde nasıl bir gelişmişlik vardır bilemiyorum bile.

Bizde durum nasıl her köylü kendi kafasına göre 10 dekar arazisi var onu ekip dikiyor.  Elinde 20-30 bin tllik traktörü var o arazi için rahat rahat yetecekken Oradan kazandığı 2 kuruş paraylada gidip son model traktör alıyor 70-80 bin tllik traktör alıyor. 5 sene onu borçunu ödemeye çalışıyor. Hayda şimdide traktör büyüdü arkaşına taktıgı malzemeleride büyütmesi gerekiyor birde onlara ayrı ayrı maşraf yapıyor. Havadan 100bin tl gitti ama elindeki ne bi elindeki arazisi büyüdü nede aldığı verim değişti. Çünkü kafa yapısıyla ilgili bir değişiklik yok malzeme büyüdü ama aynı yöntemlerle çifciliğe devam ediyor.Ne bir arazileri birleştirmeyle uğrasılıyor nede modern yöntemlere geçiş yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek
    carizart bunu yazdı

Almanyaya işci göçünde bi dönem dedemde gitmiş sonra memleket hasreti diye koyup gelmiş orada 1970lerdeki çifcilik usulunu anlattı hayran kalmıştım.

köylerde genel olarak köylünün kendi arazisi yok dedi tapu olarak var ama vakıf gibi hepsini birleştirmişler tüm köy tek tarla arazisi gibi kullanılıyor. Köylüden özel bir ekip çifçilik yapıyor farklı bi ekip o üretilen ürünü işliyen fabrikalarda çalışıyor. Farklı bir ekip besicilikte çalışıyor. Diğer bir ekipte ürünlerine pazarlama işinde çalışıyor demişti.  Büyük tarım arazileri olduğundan gelişmiş tarım makinalarıda kullanılabiliyor, yakıttan, emekten tasarruf edilmiş oluyor.Dedemin anlatmış oldugu bu olay 50 sene önceki birlik ve beraberlikle yaptıkları tarımcılıktı şimdilerde nasıl bir gelişmişlik vardır bilemiyorum bile.

Bizde durum nasıl her köylü kendi kafasına göre 10 dekar arazisi var onu ekip dikiyor.  Elinde 20-30 bin tllik traktörü var o arazi için rahat rahat yetecekken Oradan kazandığı 2 kuruş paraylada gidip son model traktör alıyor 70-80 bin tllik traktör alıyor. 5 sene onu borçunu ödemeye çalışıyor. Hayda şimdide traktör büyüdü arkaşına taktıgı malzemeleride büyütmesi gerekiyor birde onlara ayrı ayrı maşraf yapıyor. Havadan 100bin tl gitti ama elindeki ne bi elindeki arazisi büyüdü nede aldığı verim değişti. Çünkü kafa yapısıyla ilgili bir değişiklik yok malzeme büyüdü ama aynı yöntemlerle çifciliğe devam ediyor.Ne bir arazileri birleştirmeyle uğrasılıyor nede modern yöntemlere geçiş yok.

bizde bu dediğin olmuyor işte :) bizde herkes karşısındaki kazanmasın derdinde :)

herügn traktör almak için uğruyorlar bizim ilçe tarıma. tek çeker vardı çiftt çeker alacağım diyor ihtiyacın varmı diyoruz yok oda yetiyordu bu daha iyi olur diye alacağım diyor. adamlar kendini borca sokmayı seviyor. üretim namına hiç bir bilgi istemiyor. adamların tek derdi alacağı destek parası ve bankalardan çekeceği kredi.

Yurt dışındakiler çiftçi, bizimkiler köylü aradaki fark bu.

biz hep çiftçi deyince köyde yaşayan adamı çiftçi gördük o yüzden kaybettik 

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Yazacaklarımın çoğunu zaten yazmışlar durumun farkında olanları görmek güzel. Bizde tarım olayını büyük oranda bilgisiz eğitimini tamamlayamayan insanlar yapıyor. Eğitimini tamamlayanlar da şehirlere bilindik meslekleri icra etmek üzere yerleşiyorlar. İlk önce tarımın cahil adam işi olmadığını çözmemiz gerek ulusça. Ondan sonra gerçekten tarımda yurt dışına bağımlılıktan bahsetmek bir yana gerçek anlamda dünyanın ileri gelen ülkesi oluruz.

Bir de şu devlet teşvik verdiği anda zam yapan fırsatçıları bir şekilde engellemek gerek nasıl yapılacağını bilmem ancak lazım.

Mustafa
Toplam Hit: 2443 Toplam Mesaj: 16
avrupa birligi ap projeleri ipard besicilik