folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Benzinli Araç Almak (Yatırım) ?

Benzinli Araç Almak (Yatırım) ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Merhaba, bir heves sıfır benzinli peugeot 2008 almak istiyorum( hem yatırım hem kullanım için). Ancak Elektirikli araçların çıkması kafamı kurcalıyor.

Hali hazırda megan 4 aracım var satıp üzerine biraz nakit (100.000) koyup ve üzerine arac finansmanı çekmeyi düşünüyorum.

Ve hesap yaptım, zamanında(2019 yılı) meganı aracı almayıp altında dursaydım, 90.000 civarı zararım oluyormuş.

Sizce ne yapmalıyım ? zarar edermiyim ?

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spyware__007
    Spyware__007's avatar
    Erkek

biniyorsan al 

ben şahsen elektrikli almam en fazla hybrid alırım

nerde şarj edücük kışın montlamı binek arabaya

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Selam hocam..Elektrikli araç gerek dünya üzerinde gerek Türkiye'de halen oturmamış bir sistem maalaesef.Yakın zamanda oturacak gibi de durmuyor.Bende şahsen elektrikli araç almam alabilmem için kendimi güvende hissettirecek kadar şarj noktası,menzil ve teknik alt yapının oturması gerekiyor.Bunların da yakın zamanda Türkiye'de oturma ihtimali görünmüyor.

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam

Eğer kullanacaksan, evinde/ofisinde vb şarj etme imkanın varsa tavsiye ederim. keyifli olur

Yok ben istasyon kuramam, evim 17. katta, ofis uygun değil dışarıda ücretli şarj edicem diyorsan, herhangi bir lpgli araçtan daha ucuza gelmiyor yakıtın

Keyifli araba. Ama TOGG piyasaları altüst eder mi bilmiyorum. Ben pek sanmıyorum ama kardeşim TOGG yüzünden bizim ZOElerin fiyatları düşecek diyor. Bi 5 sene daha düşecek kadar üretemezler bence. Güven sağlaması da zaman alacak.

Evde şarj ederim dersen de batarya zoede 52 kW, kayıplarla birlikte 55kW enerji çekerek doluyor desek, tasarruflu kullanımda yazın 400 kışın 300 falan rahat yapıyor. Bunlar kardeşimin rakamlar tabi. Ben hunharca kullanıyorum yaz kış 200km benim menzil :)

kWh fiyatı 2 lira falan heralde. Net bilgiye ulaşamadım. (https://solaravm.com/1-kw-kac-tl-2023) 2 lira desek 110 liraya depo doluyor maksimum 400 km yapıyorsun 110/400=30 kuruş/km minimum 200km yapıyorsun 110/200 kilometresi 55 kuruşa geliyor.

elektrik 4 liraysa 60 kuruş / 1,10 lira arası değişiyor demektir işte kilometre bazında

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    SaNaL_AjaN bunu yazdı

Selam hocam..Elektrikli araç gerek dünya üzerinde gerek Türkiye'de halen oturmamış bir sistem maalaesef.Yakın zamanda oturacak gibi de durmuyor.Bende şahsen elektrikli araç almam alabilmem için kendimi güvende hissettirecek kadar şarj noktası,menzil ve teknik alt yapının oturması gerekiyor.Bunların da yakın zamanda Türkiye'de oturma ihtimali görünmüyor.

Menzil ülkeden bağımsız bir durum
    Şarj noktası istemediğimiz kadar çok

teknik altyapı ile neyi kastediyorsun? aracın kendi servisi her türlü bakımını tamirini yapıyor

çok keyifli on numara araçlar aslında.

Doğu tarafında biraz daha seyrek istasyonlar. Haliyle araçlar da. Alttaki harita 2022 Nisan ayında güncellenmiş en son. Vızır vızır istasyon kuruyorlar. Özellikle AVMlerden talep büyük. Şarj istasyonu olmayan avm kalmadı gibi bişey :)

noname tarafından 22/Mar/23 09:44 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

benzinli aracı al sürekli değerleniyor gerekirse satıp yine elektrikli alırsın. ama bejkledikçe zarardasın bunu bil. enflasyonist bir ülkede alabildiğini hemen almalısın. Hele ki araçlar dolar durduğu halde böyleyse seçimden sonra patlayacak dolarla hiç ulaşamazsın. Arabaya yatırım gözüyle bak. Sonra keyfine göre ortama göre elektrikli alıyorsan gene al.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam direkt firma olarak bu sektörün içerisindeyiz. Kesinlikle Elektrikli araba önermiyorum. 400-350KM dediklerine bakma bu menziller maksimum menziller. Bir de kullandıkça deforme olacak. 150-200KM zor görürsün motoru yorduğun vakitlerde. 

Hocam Megane 4 satmayı düşünüyorsan talip olabilirim aracına bilgin olsun :D Bu aralar ben de araç arıyorum ama piyasalar uçtu gitti. 

Bu arada Megane 4 Sahibinden fiyatından satarsan muhtemelen TESLA alabilirsin megane 4 satıp.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

0 bulursan al . Ama üstüne 200k aksesuar eklenmiş fiyat olmasın ;) 

Kıl tüy araç olmasın. H0nda j4z hybrd.  Ara. Güzel ama 2. Eli nasıl olur belli olmaz.  

Ben olsam . 

Toyota corolla hybrd  bakmalısın . 

Biraz daha çıkarsan.  Toyota corolla cross  bakmalısın.  

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek

araba alma arifesindeyim.

trakyanın güzide bir ilçesinde yaşıyorum; yaşadığım yerde renault hem satış hem servis olarak var, opel sadece satış var. diğer marka araçların bayii ve servisi ya vardı da kapandı ya da hiç olmadı.

farklı ilçelere gidiyoruz araç bakmak için.

aklımda soru şu: diyelim gittim istanbldan aldım, arıza yaptı araba yürümüyor. sanayiye çekemem, çünkü sanayideki usta bilmiyor. istanbul'a mı götüreceğim çekici ile?

elektrikli otomobil için şahsi hedefim 2030.

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

@noname hocam da çok güzel anlatmış. Çok uzun yol yapiyorum demiyorsan elektrikliye göz kırp. Hem farkli bir deneyim iyidir. Hemde benzinli araclara göre kafa sağlığını yerinde tutar. Benim ortakta bmw var elektrikli toplantılara onun araç ile gidelim yolda uyuyayım diyorum. Benim araç RangeRover güya rahat araç vs ama o motor sesi rahatsız ettiğini elektrikliye gecince anlıyorsun. Biraz bütçe ayarlayıp bende elektrikliye geccem

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam direkt firma olarak bu sektörün içerisindeyiz. Kesinlikle Elektrikli araba önermiyorum. 400-350KM dediklerine bakma bu menziller maksimum menziller. Bir de kullandıkça deforme olacak. 150-200KM zor görürsün motoru yorduğun vakitlerde. 

Hocam Megane 4 satmayı düşünüyorsan talip olabilirim aracına bilgin olsun :D Bu aralar ben de araç arıyorum ama piyasalar uçtu gitti. 

Bu arada Megane 4 Sahibinden fiyatından satarsan muhtemelen TESLA alabilirsin megane 4 satıp.

Hocam sektörün içindesin madem sorularım var. Elektrikli araçlarda yaz ve kış mevsimleri arasında menzil farkı oluyor mu oluyorsa  yaklaşık fark ne  kadar ? 

Bataryaların ömrü kaç sene ve batarya değişimi yapılıyor mu? Yapılıyorsa periyodu ve maliyeti nedir? 

Bahsettiğiniz batarya deformasyonu araç yaklaşık kaç km de iken kendini hissettirir ?

Şahsi düşüncem, batarya ile ilgili soru işaretleri giderilirse elektrikli araba almanın oldukça mantıklı olduğu yönünde. Şarj istasyonu sıkıntısı çekilmeyeceğini düşünüyorum. Mesela İstanbulda yaşayıp Ankara' dan daha doğuda bir ile seyahat ihtiyacı olmayan biri için yolun yarısına  kadar km yani yaklaşık 200 km gidip sonra şarj etmek yeterli olacaktır. Daha uzun yollar  için de güvenli  sürüş sağlanmış olur  belli aralıklarla molalar verilerek. Şarj süresi boyunca da yeme içme, dinlenme olayı yapılır zaten. Şehir içi kullanımda zaten sorun olmaz, şarj durumunu kontrol ettikten sonra. 

Toplam Hit: 3070 Toplam Mesaj: 29
yatırım benzinli araç