folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Beyin Kanaması-Acil Yardım

Beyin Kanaması-Acil Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    devil_bugatti
    devil_bugatti's avatar
    Erkek

beyin kanaması dışa doğru oluşmuş hocam Allah'ın izniyle düzelmeyecek birşey değil iyi bir fizik tedavi ve annenin bu duruma psikolojik olarak yaklaşımı çok önemli bu hususta. Mümkün mertebe morali üst seviyede tutun ki şevk ile eski haline gelebilmesi için çabalasın. Büyük geçmiş olsun çok üzüldüm. 1 hafta önce de sevdiğim kızın teyzesi beyin kanamasından vefat etmişti...

Mesafe her zaman iyidir... Ne haddini aşan olur azizim, Ne de canını sıkan...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pr_x71
    pr_x71's avatar
    Erkek

ptchicko bunu yazdı:
    -----------------------------

Çok geçmiş olsun. Mesleğim gereği bu konuya oldukça vakıfım.

Öncelikle hastanede kaldığı süreçte rehabilitasyon sürecinin başlatılması lazım. Hemen hemen altın kriter olmuştur, iyileşmenin %80'i klinik stabilizasyonun sağlanmasından sonra 2 ay içinde gerçekleşir. Erken veya geç tüm rehabilitasyon çalışmaları muhakkak doktor ve fizyoterapist tarafından yönlendirilmelidir. Temel olarak rehabilitasyonun kriterlerini yazıyorum.

1. Doktorla irtibatlı olarak en kısa sürede ayağa kalkmalı, ayakta durma ve yürüme çalışmalarına en kısa sürede başlanmalıdır. Babanızda ne kadar serum vs. bağlı olsa bile ayağa kalkma ve oturma çalışmaları için hiçbir engel teşkil etmez. Korkmayın.

2. Cihazlama: Etkilenen bölgede el ve ayak için uygun cihaz seçimi yapılarak gelişecek deformitelerin önüne geçmek hedeflenmelidir. El -El bileği splinti ve Ayak-Ayak bileği için uygun cihazınıza (AFO - Ankle Foot Orthosis) fizyoterapistiniz karar verebilir. Etkilenim durumuna göre (ki çok büyük bir oranda hastalar gereksinim duyarlar) OMUZ ASKISI çok önem arzetmektedir. Omuz eklemini kaslar tuttuğu için ve felçli olan tarafta kasların çalışmamasından ötürü omuz subluksasyonu (çıkığı) için koruyucu olarak her dik pozisyona geldiğinde (oturma ve ayağa kalkma) omuz askısını takmak çok önemlidir.

3. Konuşma ve Yutkunma ile ilgili sorunlar için işin gerçek uzmanlarından faydalanmak gerekir. Dil ve konuşma bozuklukları uzmanı kelaynak kuşları gibi nadir bulunduklarından sahteleri çoktur. http://www.skybd.org/dilvekonusma.aspx adresinden gerçeklerine ulaşabilirsiniz. Bu kişilerin haricindekiler boşuna zaman ve para kaybına neden olmaktadır.

4. Hep atlanır ama bu konuda çalışan iyi bir psikolog (adres veremeyeceğim) hem hasta hem de yakınları için gereklidir. İyileşme sürecini arttıracağından şüphem yoktur.

5. Doktor tavsiyesi isterseniz Cengiz KUDAY'ın üzerine tanımam. Gerek bilgi gerekse insancıl açıdan harika bir doktordur.

6. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon çalışmaları için bir kaç farklı alternatifiniz var.

* Eve fizyoterapist çağırarak egzersiz ve çalışmaları evde yaptırabilirsiniz. Toplamda yaklaşık 6 ay sürer. İlk 2 ay yoğun olmak kaydıyla sonrasında seyrelterek çalışmaları yaptırabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye edebileceği bir fizyoterapist olursa iletişimde olmaları açısından daha rahat olacaktır.

* Fizik Tedavi Hastanesinde yatarak:

http://www.erenkoyftr.gov.tr/

http://www.istanbulftr.gov.tr/

http://www.dsftr.com/   - En iyi yerdir

* Fizik Tedavi Merkezlerinde ayakta tedavi: Çevrenizde muhakkak vardır. Tavsiye edebileceğim özellikle bir kurum olmadığı için link veremiyorum.

Tekrar çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.

Hocam çok teşekkür ederim.Sayende yararlı bilgiler elde ettim.Bu bilgileri ailemle paylaşacağım.Son eklediğiniz bilgi beni nispeten rahatlattı.Sağ dizini oynatabiliyor çok çok az olsada.sanırım bu iyileşebilme işaretlerinden birisi.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ptchicko
    ptchicko's avatar
    Erkek

Diz ekleminde hareketin başlaması elbetteki bir gelişme ancak olayın bütününe bakmak lazım. Mümkün mertebe günlük yaşam becerilerinde bağımsız hale gelebilecek hatta üretkenlik sağlayacak gelişmeler önem arz etmektedir.

Bunu şu nedenle söylüyorum, genelde hasta ve yakınları en ufak bir gelişmeden dolayı aşırı umutlanıyorlar. Sonrasında da en basit bir gerilemede aşırı umutsuzluğa kapılıyor. Lütfen böyle olmayın. Mehteran takımı gibi 2 ileri 1 geri seyreden süreçte iyileşme olabilir. Çok hassas olmayın. Özellikle hastanızı devamlı el üstünde tutarak motivasyonunu yüksek tutmaya çalışmak çok zarar verir. Çünkü insanız ve her zaman her istenileni yapamayız, gerek maddi gerek manevi.

Kararlı olun, sakin davranın, kendinizi fazla yıpratmayın. Çünkü sizin enerjiniz (hasta yakınlarının tümünü kast ediyorum) hasta için her zaman gerekli olacak. Bıkkınlığa mahal vermeyin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Acını kalbimde hissettim. Acını paylaşıyorum. Büyük geçmiş olsun kardeşim.

Allah acil şifa versin

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pr_x71
    pr_x71's avatar
    Erkek

ptchicko bunu yazdı:

Diz ekleminde hareketin başlaması elbetteki bir gelişme ancak olayın bütününe bakmak lazım. Mümkün mertebe günlük yaşam becerilerinde bağımsız hale gelebilecek hatta üretkenlik sağlayacak gelişmeler önem arz etmektedir.

Bunu şu nedenle söylüyorum, genelde hasta ve yakınları en ufak bir gelişmeden dolayı aşırı umutlanıyorlar. Sonrasında da en basit bir gerilemede aşırı umutsuzluğa kapılıyor. Lütfen böyle olmayın. Mehteran takımı gibi 2 ileri 1 geri seyreden süreçte iyileşme olabilir. Çok hassas olmayın. Özellikle hastanızı devamlı el üstünde tutarak motivasyonunu yüksek tutmaya çalışmak çok zarar verir. Çünkü insanız ve her zaman her istenileni yapamayız, gerek maddi gerek manevi.

Kararlı olun, sakin davranın, kendinizi fazla yıpratmayın. Çünkü sizin enerjiniz (hasta yakınlarının tümünü kast ediyorum) hasta için her zaman gerekli olacak. Bıkkınlığa mahal vermeyin.

Çok büyük sabır gerektirdiğinin farkındayız.Sabırla aşabileceğimizi düşünüyorum.Allah kimsenin yakınına,kendine böyle bir durumu  yaşatmasın.Ama öğrendiğim kadarıyla herkes risk grubunda yer alıyor.Son günlerde hayatın ne kadar kısa ve sürprizlerle dolu olduğunu görüyorum.Bir dakika sonrasında ne olacağını kimse bilemiyor.Arkadaşlar halinize şükredin.İnanın sağlık gibisi yok.

Sabır ve sükunetle herşey aşılır.Bu bize Allah'ın bir sınavı...Benim,kardeşlerimin,babamın ve hatta annemin sınavı.Ya sabır ya isyan...Sabırla ve sükunetle tüm bunları aşacağız inşallah.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Toplam Hit: 7257 Toplam Mesaj: 46