folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Bıçaktan Çelikten Anlayan Var Mı ? (Çakı Önerisi)

Bıçaktan Çelikten Anlayan Var Mı ? (Çakı Önerisi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba

şu tarz bir çakı almak istiyorum : https://urun.n11.com/caki-ve-bicak/sog-caki-bicak-avci-cakisi-av-bicagi-21cm-outdoor-kamp-b-45-P290806408

daha önce victorinox çok kullandım lakin ilk aldığımdaki keskinlik çok kısa sürece kayboluyor. paslanırda olsa sert bir çelikten yapılma sürekli yanımda taşıyabileceğim aşırı büyük ağır olmayan bir çakı arıyorum.

mesela linkini attığım ürünü tam alacaktım yorumlara biri "ağız tutmuyor çin malı çakıdan farksız" yazmış. vaz geçtim direkt.

önerebileceğiniz çakı ya da çelik var mıdır ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

@amele_2 konuda uzman mümin kardeşimiz  ithalat ihracat bilimum üretimini yapar :) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Linki verdigin caki nin orjinali 80-100 dolar dan basliyor.

Orada bulduklarin cakmasi. Tabi ki Cin mali ve kalitesiz ürün.

Orjinal ürün bulmadigin surece almamaya calis.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

o linkteki çakı müadili bir çakı var taşımak için güzel. sustalı degil ama içinde mekanizma var bilek hareketiyle sustalı hızıyla açtırabiliyorsun.

kullanmak için degilde taşımak için iyi bir bıçak ormanda orda burda yekpare bıçak al

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    underzero bunu yazdı

Linki verdigin caki nin orjinali 80-100 dolar dan basliyor.

Orada bulduklarin cakmasi. Tabi ki Cin mali ve kalitesiz ürün.

Orjinal ürün bulmadigin surece almamaya calis.

abi orjinalini nasıl anlayacağım onu çözemiyorum ya. baya kutulu falan n11 de. 500 e satsa adam alır orjinal diye mal gibi kullanırım :p

mesela şu orjinal midir : https://www.avfoni.com/urun/sog-ff-24-bead-blasted-caki-28392

@do_som ormana falan gitmiyorum ya gunluk hayatta yanimda dursun yeter. bide arada ağaca falan fırlatır ninjacılık oynarım stres atmak için

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Sog icin konusuyorum kendi sitesinde bir tane yetkili firma var.

Onlari arayim orjinal satan firmalari bulabilirsin.

https://www.sogknives.com/store-locations/?type=3&country_id=TR&location=3592

ALTUNBAS DIS TIC VE SAN A.S.

Anit Cad. No:8/15
    Ankara, 06580 TR
    Phone: +90 312 212 70 61
    Fax: +90 312 212 70 29

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Çelikten kastın ne kendin mi yapacaksın anlamadım.

arbeit macht frei
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

@emirhantutgun askerdemiydi? Bıçak işi yapıyordu sanırım. 

Naber la?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    1234567B bunu yazdı

Çelikten kastın ne kendin mi yapacaksın anlamadım.

ilk mesajda da dediğim gibi ""sert bir çelikten yapılma sürekli yanımda taşıyabileceğim aşırı büyük ağır olmayan bir çakı arıyorum." 

çelik ne kadar sertse o kadar zor köreliyor. ama paslanıyor falan. zaten bıçağı suya falan sokmayacağım için bana pas kısmı farketmez.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

2 yıldır var bu bende gayet güzel arka kısmıyla gazoz felanda açarsın sana lazım olur. beline takıyorsun klipsinden hissetmiyorsun bile

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Kardeş çakıyı bıçağı bana soracaksın :) Şöyle söyleyim: Bir defa sağlam kaliteli bir çakı istersen sağlamlığı ve kaliteyi belirleyen etkenler var. Mesela çelik... 440c, D2, S35vn, S30v gibi popüler çeliklerden yapılmış çakılar tavsiye ederim. 440c giriş seviyesindeki kullanıcılar için ideal bir çelik. D2 tam fiyat performans çeliği. S35vn ve S30v çelikleri biraz daha üst segment çelikler. Ben bunlar arasında Türkiye şartlarında tartışmasız D2 derim. 

Diğer bir etken kilit sistemi. Axis lock, frame lock, tri ad lock kilit sistemleri güvenilir kilit sistemleridir. Tabiki kaliteli firmaların elinden çıkan çakılar için geçerlidir. 

Başka bir etken çakının şasisi diyebileceğimiz çerçevesi, linerları, pivot vidası vs parçaların sağlamlığıdır. Yine bunların sağlamlığını belirleyen şey kullanılan malzemenin (çeliğin, vidaların, g10 veya karbon fiber kabzenin aşınma dayanımıdır.) 

Biliyorsunuz Türkiyeye AliExpressten çakı getirtmek yasaktır. Ama yasak olmasa idi kesinlikle önerebileceğim çakılar şunlar olurdu: 

Giriş seviyesi için Axis lock kilit sistemli Ganzo marka çakılar. Bu çakılar Türkiyede de satılıyordu. Şimdi var mı bilmiyorum. Önereceğim model Benchmade Griptilian çakması "Ganzo 7392 CF" modelidir. Kabze karbon fiber olup eldeki hissiyatı mükemmeldir. Çelik ise 440C. Dediğim gibi bunu Türkiyeden de alabilirsiniz. Ama yurt dışı fiyatına göre çok pahalıya satıyorlar onu da deyim. 

https://youtu.be/T6SGuqElJNM

Başka bir model ise Jiaheng JH04 olurdu ki bu çakı adamın dibidir. Benchmade Amicus klonudur. Yıllarca kaç çeşit kaliteli çakı kullanmış birisi olarak bunu şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca yılların tecrübesi ile benim günlük çakım budur. Çok zengin olsam orijinalini yani Benchmade Amicus alırdım. Bu çakının kabzesi G10, çeliği D2 dir. 

https://youtu.be/MD2aoNBlAyA

Daha üst kalite birşeyler ararsan AliExpresste Benchmade 581 Barrage, Benchmade 940, Benchmade 943 ve Shirogorov F95 klonları gibi Shirogorov serisi çakılar tavsiye ederim. Ama dediğim gibi AliExpressten çakı almak yasak işte. Bana kalırsa Türkiyeden Ganzo 7392 CF al, temiz kullan işine bak. Ayrıca çakı saplamaya, kanırtmaya vs gelmez. Namlu kırılır bunların. Elinde kalır güzelim çakı. Saplamaya tek parça birşey alacaksın. 

Çakı ve bıçak hakkında ne sorarsan cevaplarım müsait oldukça. 

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
Toplam Hit: 2459 Toplam Mesaj: 23
bıçak çakı çelik