Bilgisayar Arızası Yardım Pls

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaqeStorM
    RaqeStorM's avatar
    Erkek

Sa öncelikle 3 ay oldu yeni bi sistem aldım gece kapattım bi sıkıntısı yoktu ertesi gün işten geldim oyuna girince 10-15 dk sonra siyah ekrana da kalıyor pc discord dan oyundan sesler gelmeye devam ediyor format attım tüm güncel driverları kurdum pubg indirmek için aksam saat 23:00 den sabah 7 kadar pc açık bıraktım siyah ekrana düşmemiş hiç saat 8 de uyandım pubg inmişti oyuna girdim 10-15 dk sonra yine siyah ekran aldım 

Servise gönderdim bios güncellemesi yapılmış tüm testler yapmışlar sorun yok diye geri gönderdiler dün pubg yükledim aşagıdaki video daki sorunun yine aynısını yaşıyorum internette araştırdım bi çözüm bulamadım 

video aldım yaşadıgım sıkıntıyı

https://youtu.be/YoVVUmaI0Rc

sistem özellikleri

İŞLEMCİ:

INTEL Core i9-13900K 5.8GHz 32MB Önbellek 24 Çekirdek 1700 İşlemci<strong class="composited_product_quantity">× 1</strong>

SIVI SOĞUTUCU:

Corsair H150 RGB 360mm Intel ve Amd Uyumlu İşlemci Sıvı Soğutucu<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

ANAKART:

ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI 7200MHz (OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

EKRAN KARTI:

ASUS GeForce TUF RTX 4080 16GB OC GDDR6X 256 Bit Ekran Kartı<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

RAM:

Corsair Vengeance 32GB (2x16GB) 6000 MHz RGB CL40 DDR5 Ram (CMH32GX5M2B6000C40)<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

SSD:

Samsung 980 PRO NVMe 1TB SSD 7000MB Okuma 5000MB Yazma M.2 SSD MZ-V8P1T0BW<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

KASA:

ASUS TUF Gaming GT501 RGB Tempered Glass USB 3.1 Mid Tower Kasa<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

GÜÇ KAYNAĞI:

ASUS ROG STRIX 1000G 80+ Gold 1000W Full Modüler PSU<strong class="composited_product_quantity"> × 1</strong>

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Üstad selamlar, test ve kontrol sağlamadan net bir yorumda bulunmak zor. Ama ilk aklıma gelen ekran kartı kaynaklı sorun olduğudur.

Eğer driverler güncel ise, bios da güncel ise, farklı bir ekran kartı varsa, değiştirip deneme yapmanı öneririm.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaqeStorM
    RaqeStorM's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı

Üstad selamlar, test ve kontrol sağlamadan net bir yorumda bulunmak zor. Ama ilk aklıma gelen ekran kartı kaynaklı sorun olduğudur.

Eğer driverler güncel ise, bios da güncel ise, farklı bir ekran kartı varsa, değiştirip deneme yapmanı öneririm.

Emir kardeşim maalesef ekran kartı değiştirip denicek imkana sahip değilim gün içersinde 1 saat kadar Valorant oynadım siyan ekran vermedi pubg ile mi alakalı onuda anlamadım

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek

İmkanın varsa ekran kartını çıkarıp onboard ekran kartına bağla monitörü. Sıkıntı çıkmazsa ekran kartında sıkıntı var demektir 

İmza mı? O da ne demek?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaqeStorM
    RaqeStorM's avatar
    Erkek
    osmaman bunu yazdı

İmkanın varsa ekran kartını çıkarıp onboard ekran kartına bağla monitörü. Sıkıntı çıkmazsa ekran kartında sıkıntı var demektir 

1 saat kadar önce  arkadaşımın ekran kartı ile denedim ondada aynı sıkıntı yaşadım 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek
    RaqeStorM bunu yazdı
    osmaman bunu yazdı

1 saat kadar önce  arkadaşımın ekran kartı ile denedim ondada aynı sıkıntı yaşadım 

Windows'un güç seçeneklerini kontrol edebilir misin? Güç planından dengeli olarak seçiliyse yüksek şeklinde ayarla. Buna benzer bir ayarda ekran kartı için var. Ordan da yüksek güç diye ayarla

İmza mı? O da ne demek?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Powersuply degistirip denermisin 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Güç kaynağı sorunu büyük ihtimalle.

H̶u̶z̶u̶r̶ Para islamda. Paradan 1 sıfır daha attım. Dolar artık 35 değil, 3,5 lira desin, bu halkın %60'ı bayram etmezse ben de sokaklarda ben eşeğim diye bağırarak koşturucam.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

bende konuyu baltalayım ya pc açılışta pompa çalışmıyor bazen fış fış su sesi geliyor ama randıman alamıyorum işlemci hızla ısınıyor pcyi aç kapa yapa yapa 8 - 9 kere yeniden başlatınca düzeliyor. buradaki arıza fandanmıdır pcu dan mıdır acaba. bir defa çalışırsa sonra kapatana kadar sorun kalmıyor öyle çalışmaya devam ediyor

oksijen tarafından 06/Haz/23 19:49 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek
    oksijen bunu yazdı

bende konuyu baltalayım ya pc açılışta pompa çalışmıyor bazen fış fış su sesi geliyor ama randıman alamıyorum işlemci hızla ısınıyor pcyi aç kapa yapa yapa 8 - 9 kere yeniden başlatınca düzeliyor. buradaki arıza fandanmıdır pcu dan mıdır acaba. bir defa çalışırsa sonra kapatana kadar sorun kalmıyor öyle çalışmaya devam ediyor

Termal macunlari yenile. Fanlari temizle bozuk olanlari degistir. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaqeStorM
    RaqeStorM's avatar
    Erkek
    osmaman bunu yazdı
    RaqeStorM bunu yazdı
    osmaman bunu yazdı

Windows'un güç seçeneklerini kontrol edebilir misin? Güç planından dengeli olarak seçiliyse yüksek şeklinde ayarla. Buna benzer bir ayarda ekran kartı için var. Ordan da yüksek güç diye ayarla

Dengelideydi şuan işteyim eve gidince deneyim kardeşim 

Toplam Hit: 1424 Toplam Mesaj: 15
bilgisayar siyah ekran