folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Bilgisayar Müh. Kuzenime İş Veya Önce Eğitim Sonra İş Şeklinde Yer Bakıyorum.

Bilgisayar Müh. Kuzenime İş Veya Önce Eğitim Sonra İş Şeklinde Yer Bakıyorum.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XmV
    XmV's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, kuzenim katü bilgisayar müh. bitirdi bu sıralar pek yok piyasada çocuk kendini geliştirmeye aç c# falan biliyor üniversitede genel öğretilen şeyler işte. İş bulma konusunda nasıl ilerlemeli, önce eğitim sonra programları var mı veya direk işe alacak yerler olabilir mi fikirlere açığım. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

O fakülteyi ikincilikle bitiren kuzenim iki yıl önce iki sene kpss kasarak hazine müşteşarlığına girdi.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Önce asgari ücretle başlayacak bir yerlerde pişecek 3-4 yıl sonra hevesli ise maaşına % 15 yıllık zam ekleyerek hayatını sürdürecek, bitirici katma değer sağlayıcı bir seviyeye geldiğinde kendi maaşını işini kendi belirleyebilir durumua gelecek.

süper marketlerde mi başlar, bir bilgisayarcı, yazılımcı, bir satış sektöründe mi başlar kendine kalmış. Gel 4-5 bin maaş, c# ta for döngüsü yaz diyen yer var mıdır bilmiyorum ama dediğim yöntenlerle ilerlemek daha stabil daha garanti yol diye düşündürttürüyot bana tecrübelerim.

ben bahsettiğim yol ile ilerledim. Mühendis diplomam olsa sıçramayı yakalayacaktım. Mühendis olmak zamanı geldiğinde işe yarayacaktır. Ancak ondan önce yol puslu ve zor malesef. 

Olumsuz yazmıyorum yazıyı okuma şekline bağlı. 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bilge adam akademiye başvuru yapın hocam. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

O fakülteyi ikincilikle bitiren kuzenim iki yıl önce iki sene kpss kasarak hazine müşteşarlığına girdi.

Hocam anlamadığım için soruyorum , yani? Bu bir tavsiye mi , anı mı , fikir mi :) mesajdan bir anlam çıkaramadığım için sordum , yanlış anlama :) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Hocam anlamadığım için soruyorum , yani? Bu bir tavsiye mi , anı mı , fikir mi :) mesajdan bir anlam çıkaramadığım için sordum , yanlış anlama :) 

Hayatın gerçekleri bu.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    Cayan bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Hayatın gerçekleri bu.

Hayatın gerçekleri maalesef beş para etmez tiktokcuların aylık kazandığı yüzbinleri de kapsıyor hocam :) 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Kendini gelistirmeye ac bir insan okudugu 4 yilda kendini gelistirememis mi? Zaten en büyük yanlisi o zaman yapmis. Cünkü üniversite zamanlari en cok bos zamanin olacagi zamanlar.. Dört yilda bambaska bir noktada olabilirdi.. Olay ders gecme olayi oldugu müddetce böyle mezunlar verilmesi gayet normal..

Neyse olan olmus.. Suan yapacagi is; kendini gelistirmeli. C# ile bircok sey yapilabilir. Arkadasin ne üzerine yogunlasmak istiyorsa onunla ilgili online egitim setlerine, kitaplara vs baksin. Ayni zamanda gerekirse ücretsiz olarak bir yerde calismaya baslasin (stajyer olarak bile.. aci ama gercek.). Yazilim genelde proje üretirken üretilen bir sey. Kendi basina ya da freelance olarak calisirsa kendini gelistirir ama is hayatinda bunlarin pek degeri olmuyor yani maas konusunda vs.O yüzden bir yerde calismasi onun avantajina olacaktir. Hatta part-time calisabilir. Atiyorum 3 gün calisabilir, kalan günlerde de kendini gelistirebilir. Bir seyler ögrendikten sonra farkli bir is bakip düsük bir maasla ise baslayabilir, yine calistiktan sonra artik normal bir is arayabilir.. 

Ben olsam böyle yapardim.. 

Ben kursa gitmeye gerek yok diyorum ama bazi insanlarin ögrenme yöntemi farkli olabilir. Anlasilan okuldan bir sey ögrenemeden mezun olmus, o yüzden bazen bu özel kurslar faydali olabilir cünkü para ödüyor.. Kuzenin kendi ögrenme yöntemine göre bir yol belirlesin mesela kitapla ögrenebiliyorsa kitap alsin, video egitimle ögreniyorsa onlara baksin, kurs lazimda onlara baksin.. Ancak dedigim gibi bunlarin haricinde bir yerde calismasi kariyeri icin önemli. Para beklentisi olmasin ya da düsük ücret olsun. Is verenin karsisina sifir bilgiyle gitmemek icin, bir seyleri ögrenip gitmesi gerek.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Çok iyi ingilizce öğrensin.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Once egitim sonra is seklinde is aramaktan vazgecerse bulur. Zira alayli insanlar ve cer cop universitelerin mezunlari basvurularini hakkinda mediumda iki yazi okudugu her konu icin "icinden gecerim" seklinde cahil cesaretiyle yapiyor. Bunlarin yaninda mutevazi olursa is bulamaz. Bu yaklasim burda da gordugun gibi universiteyi bosa gecirmis gibi algilanarak ezikleyen mesajlar almis. Mis gibi ktu bitirmis ordan onune gelen cikamiyor once biraz ozguven.

sigara değil, balık olan.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

Eğitim hayatında sağlam proje geliştirmediyse, open source katkısı yoksa ya da hackathon benzeri başarıları yoksa kolay kolay bulamayacak maalesef. Linkedinden ilanlara başvurun. 100 başvuru yapacaksınız 10 tanesi geri dönecek. 5i mülakata çağıracak. 3ü ne aradığını bile bilmiyor olacak. 1i için yeterli olmayacak diğer son kalanda verilen maaş asgariden hallice olacak.

İlanların çoğu da 3-5 sene tecrübeli arıyor. Çakallar ne junior arıyor ne de çok maaş işter diye fazla tecrübeli adam. 

1 sene çalışsın bir yerlerde sonra yurtdışı ilanlarına yüklensin. Türkiye'de yazılım sektöründen bir bok beklemesin. Ha amele ha yazılım geliştirici.

Toplam Hit: 2109 Toplam Mesaj: 17
bilgisayar mühendisi