folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar Topluyorum, Öneri Ve Görüşlerinize İhtiyacım Var.

Bilgisayar Topluyorum, Öneri Ve Görüşlerinize İhtiyacım Var.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

ben güle güle kullan demeye geldim şimdiden

güle güle kullan

imza mı gelmiş?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

son durum nedir, hangi parçalar seçildi ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için hepinize teşekkür ederim, 970 yonga anakart FX 9590 desteklemeyeceği için(9370 yerine buna karar verdim) anakartı asus sabertooth 990fx olarak karar verdim gibi.

https://www.asus.com/tr/Motherboards/SABERTOOTH_990FX/

Bunun haricinde rami görüşleriniz doğrultusunda 16'dan 8'e düşüreceğim.

+ Intel işlemciler çok pahalı geldiğinden intel anakartı tercih edemezdim, ama ekran kartı konusunda kararsızım.

+ Daha önce aldığım AMD ekran kartlarından gerçekten memnun kalmadım ve gözümde Nvidia daha oyun odaklı performans veriyor gibi bir izlenim var, belki doğru belki yanlıştır bilemiyorum.

+ PSU Watt hesabını yaptırdığımda idle:150 loaded:550 watt gibi bir değer çıkıyor günlük 8 saat kullanımı dikkate alarak ve fanlar vb. her şey dahil bu yüzden 600W yeteceğini düşündüm. Önerilen watt zaten 598 gibi bir şey çıkıyor hesap makinelerinde.

O da yok.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek
    KafirImam bunu yazdı

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için hepinize teşekkür ederim, 970 yonga anakart FX 9590 desteklemeyeceği için(9370 yerine buna karar verdim) anakartı asus sabertooth 990fx olarak karar verdim gibi.

https://www.asus.com/tr/Motherboards/SABERTOOTH_990FX/

Bunun haricinde rami görüşleriniz doğrultusunda 16'dan 8'e düşüreceğim.

+ Intel işlemciler çok pahalı geldiğinden intel anakartı tercih edemezdim, ama ekran kartı konusunda kararsızım.

+ Daha önce aldığım AMD ekran kartlarından gerçekten memnun kalmadım ve gözümde Nvidia daha oyun odaklı performans veriyor gibi bir izlenim var, belki doğru belki yanlıştır bilemiyorum.

+ PSU Watt hesabını yaptırdığımda idle:150 loaded:550 watt gibi bir değer çıkıyor günlük 8 saat kullanımı dikkate alarak ve fanlar vb. her şey dahil bu yüzden 600W yeteceğini düşündüm. Önerilen watt zaten 598 gibi bir şey çıkıyor hesap makinelerinde.

+ aynen intel işlemciler biraz fazla pahalı amd işlemciler f/p ürünleri çıkarıyor.
    + Ekran kartında amd bir ara baya sorun çıkarıyordu fakat yeni nesillerinde mantle api üzerinde çalışıp birde direcx 12 üzerinde daha fazla yoğunlaşmaları sebebiyle yeri geldiğinde nvidia tokatlamakta ve yine işlemcide olduğu gibi f/p ürünlerle piyasada r9 serilerine bakmanı öneririm hatta karşılaştırma ve detaylı inceleme yazı/videolarına bak derim bende yeni topladım bilgisayar 2-3 ay sırf ekran kartını araştırdım en sonunda r9 280x aldım. Ekran kartında bit ve gpu çekirdek hızı önemli bir etkendir bunlara dikkate alarak araştır ve direcx 12 desteğinin olup olmamasını kontrol et çünkü yakında direcx 12 e geçilecek oyunlarda ve daha low level bir yapı olduğu için direcx 12 ekran kartlarında performans artışı gayet yüksek olucak.

+psu konusunda ise ucu ucuna psu almak yanlış 598 olup 600w almak biraz kumar çünkü ilerde ram takarsın hdd takarsın veya ek fan/fanlar takarsın bi bakarsın psu yetmiyor ki başıma geldi amd fx 8320 işlemci msi r9 280x ekran kartı 1x 8gb ram, 2x 7200rpm hdd, 1x ssd, 3x 20cm fan, sıvı işlemci soğutucusu ve fan da 600w yetmemişti. gittim 80+ 750w aldım makina rahatladı ve bu psu yüzünden ekran kartına biraz zarar verdim servise gidicek bakalım. 

edit: hatalı yazım.

Ccaglayan tarafından 03/Eki/15 20:43 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EWELANCHE
    EWELANCHE's avatar
    Erkek

Bence işlemci soru işareti 5-6 ay sonra yeni mimarı işlemcileri çıkacak biraz beklemekte fayda ver hem anakartta değişecek pişman olma sonra.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

O almayı düşündüğün 600w kasanın yüzde kaç verimli çalıştığını araştır. 

Yani ben 650w diye alınıp, sonradan %40 verimli çalıştığı için adamı çıldırtan enerji kaynakları da gördüm.

Ayrıca AMD işlemci alacaksan ek olarak  bir de işlemci için soğutucu fan masrafın var çünkü o kutudan çıkan fan biraz moralini bozacak.

Ekleme: Sabertooth anakarta 700 küsür lira vermektense, yine asusun 990 FX 300 - 400 liraya anakartlarından tercih edebilirsin. Tasarıma para verme.

NaZi_ tarafından 03/Eki/15 21:50 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek

hocam oyun için bilgisayar topluyosan ekran kartına ağırlık ver, işlemcin çok fazla iyi olmasada olur, sonuç olarak ekran kartı en çok iş yapar, ben 3 hafta önce linkteki ekran kartını aldım, maximum seviyede bütün oyunları kasmadan 60fps oynuyorum

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx970-rog-strix-gddr5-4gb-256bit-dx12-nvidia-geforce-ekran-karti.html

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı

hocam oyun için bilgisayar topluyosan ekran kartına ağırlık ver, işlemcin çok fazla iyi olmasada olur, sonuç olarak ekran kartı en çok iş yapar, ben 3 hafta önce linkteki ekran kartını aldım, maximum seviyede bütün oyunları kasmadan 60fps oynuyorum

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx970-rog-strix-gddr5-4gb-256bit-dx12-nvidia-geforce-ekran-karti.html

müthiş nokta, bunu alıyorum öyleyse. rami 16'dan 8'e falan düşürerek bi şekilde bütçeyi oradan halledeceğim

O da yok.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    KafirImam bunu yazdı
    ArduouS bunu yazdı

müthiş nokta, bunu alıyorum öyleyse. rami 16'dan 8'e falan düşürerek bi şekilde bütçeyi oradan halledeceğim

Nihaha. Lan adama aynı ekran kartıyla sistem yazdım ilgilenmedi bile, şimdi müthiş nokta diyor. Müthiş tabi hocam...

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek

Nazi hocam dikkatli görmemişim arada kaçmıştır kusuruma bakma sen daha müthişsin :D

O da yok.