folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Bilgisayarda 2 İşletim Sistemi Çalıştırma (Boot Etme)

Bilgisayarda 2 İşletim Sistemi Çalıştırma (Boot Etme)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    By_HC bunu yazdı
    Mx0TBT bunu yazdı

Merhaba. Daha önceden forumda görmüştüm. Bir türlü bulamadım. 

Öncelikle yapmak isteğim virtualbox vs ile bi işletim sistemi ustunde başkasını çalıştırmak değil. 

Yapmak istediğim 2 işletim sistemimi  aynı anda boot etmek. Birbirlerinden ayrı. Tabi kolayca 2 si arası geçiş yapmalıyım.

senin pc 1 tanesini zor çalıştırıyor napıcan 2. OS i ? :D

İş yeri için :)

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Kısa cevap, istediğin şey mümkün değil...

Ancak VirtualPc ile bir işletim sistemi içerisinde sanal bilgisayar ile mümkün.

Ancak ben bir ara BeOS  denemiştim, bunu Windows bilgisayar üzerine bir program kurar gibi kurmuştum.

Windows üzerinde BeOS u bir program çalıştırır gibi çalıştırmış ve kurcalamıştım.

Onun mantığı da VirtualPC gibi midir bilemiyorum.

https://archiveos.org/beos/

https://archive.org/download/BeOSPersonalEdition5.0.1

SerYolcu tarafından 18/Eki/18 22:54 tarihinde düzenlenmiştir

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

Windows içinde linux kurabiliyorsun. 

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install-win10

!!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

Sanırım aradığın şey bare-metal virtualization. Hyper-V veya Xen işini görebilir. Bunun haricinde işletim sistemlerine donanımı paylaştırmanın yolu yok.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Daha önce hiç rastlamadım. Kur vmware e sistemi tam ekran yap alt tab ile sistem değişirsin pratik olur onun dışında mümkün dğil en azından ben öyle biliyorum.

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi27
    asi27's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı
    Https bunu yazdı

Virtualbox gibi sanal makinalarda işletim sistemi kullanmak verimsiz olur.

Secure boot kapatıp kuruluyordu galiba. Benim makinada 4 işletim sistemi var

Osgeolive

Parrot

Ubuntu 

Windows

Ubuntu ve windows harici öyle denemek için kurdum

4 işletim sistemin aynı anda mı çalışıyor ?  eğer aynı anda çalışıyor ise müridi yönlendirebilirsin. cevap hayır ise aradığı şey o değil :) 

Ben de merak ettim varsa bir doküman yada kendin anlayacağın bir kaç resim yada kelimeyle anlatırsan makbule geçer.. 

BİZDE BİLİRİZ BİR KALBİN EN DERİN YERLERİNE İZ BIRAKMASINI,ŞAYET FARKINDA OLMASAYDIK YÜREĞİMİZDEKİ TAHRİBAT'IN...!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    william bunu yazdı

öncelikle söylemek isterim ki, istediğin şey MÜMKÜN!

daha önce onlarca defa yaptım, o yüzden anlatıyorum.

bilgisayara önce bir windows yükleyin.

sonra linux distrosu için diskte alan açın. windows diski bölümle ve biçimlendir yolunu izleyin.

ardından debian based bir distro yükleyin.

1) yükleme ekranında yarattığınız boş diski seçin.

2) yükleme ekranında GRUB kurulumu sayfasına gelince, GRUB'u kurun.

açılışta iki işletim sistemi liste şeklinde gelir. hangisini başlatmak istiyorsanız ona klavye yardımı ile geçiş yapın ve sistemi başlatın.

haa sonra sıkıldınız, distroyu silmek sadece windows kullanmak istiyorsanız:

windows'u başlatın.

http://www.ambience.sk/experiments/MbrFix.exe adlı toolu indirin.

C: dizinine atın. küçük birşey zaten.

CMD'yi açın,

c:
    cd \
    mbrfix /drive 0 fixmbr

yolunu izleyin. ardından diski bölümleme ekranına gidin. orada distro için ayırdığınız alanı silin. kullanıma devam edin.
    bu kadar.

hocam arkadaş aynı anda boot etmek istiyor senin dediğini yıllardır yapıyoruz sein dediğin yöntemle istediğin kadar kurarsın ama sadece birini boot edersin amaç ikiside aynı anda boot olsun donanımı paylaştırma gibi düşünenlirmiyiz bilemedim. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek
    Dr_X bunu yazdı

Hyper-V kullanarak yapabilirsin Sanallaştırma olmadan zor.

Hyper-V haakinda bilgi verirmisiniz.

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Aradığın şeye dair hazır bir ürün var mı bilmiyorum. İstediğin şeyin bana göre tanımı: özelleştirilmiş bir işletim sistemi öyle ki bilgisayar çalışmaya başladığında önce kendisini boot edecek sonra ortamı hazırlayacak sonra diğer işletim sistemlerini boot edecek, giriş ve çıkış birimlerini aktif olan işletim sistemine göre yönlendirecek bir işletim sistemi. Böyle birşey varsa ancak -sanallaştırma için özelleştirilmiş olan bir işletim sistemi- esxi'de vardır fakat istediğine dair bir özelliğin hali hazırda var olduğundan neredeyse hiç umutlu değilim.

Eğer istediğin aynı fare, klavye ve monitör ile aynı ortamda fiziksel olarak bulunan birden fazla cihazı kontrol etmek ve bunlar arasında hızlıca geçiş yapmak ise tam olarak bu işi yapan KVM diye aletler var. İnternette araştırabilirsin.

Eğer amacın remote debugging için birden fazla cihaz ise ben bunun için kendi işletim sistemimden ayrı olarak iki sanallaştırılmış işletim sistemini ağdan birbirine bağlamak ile yapıyorum. Debug ettiğim yazılımlar da genelde anti vm özellikleri taşımadığı için sorunsuz işimi görüyorum. Problem yaşarsam eski iki dizüstümü birbirine bağlayarak anti vm'ide sorun olmaktan çıkarıyorum.

Eğer amacın daha da başka birşeyse lütfen bizi bilgilendir resmen meraktayım şu an :D

Sadece bi imza..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam selam

öncelikle istediğin şey mümkün ama bunun için 3 işletim sistemine ihtiyacın olacak.

vmware i duymuşsundur, vmware in esxi diye ürünü var : https://www.vmware.com/products/esxi-and-esx.html

bunu alıp pc ye kuruyosun, bunun üstüne istediğin os u kuruyosun falan. lakin bi sunucu ürünü olduğu için senin donanımların için buna driver bulamazsın bence (çok tecrübem yok, bulunuyorsa müridler düzeltir.)

onun yerine windows server kur. server 2012 falan kurup gereksiz servisleri kapatıp onun üzerinde iki tane sanal makine oluşturup kullanabilirsin. iki makine de aynı anda çalışır ve aralarında hızlıca geçiş yaparsın. snapshot alma, vmleri yedekleme vs vs gibi avantajların da olacak.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 3059 Toplam Mesaj: 21
çoklu windows