folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayarda Durduk Yere Fps Düşüşü Ve Yavaşlama

Bilgisayarda Durduk Yere Fps Düşüşü Ve Yavaşlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocalar merhaba,

2 gün önce bilgisayarımda bir kasma meydana geldi ve yeniden başlattığım açtığımda ise 144hz çalıştırdığım oyun 20-30hz çalışmaya başladı. Ayrıca internet tarayıcı, discord vs gibi uygulamalarda da kasma  sorunu var. Görev yöneticisinden kontrol ediyorum hiçbir şey güç tüketmiyor. Her şey stabil ekran kartı çalışıyor işlemci çalışıyor zaten çalışmasa görüntü ve güç alamam. 

Virüsten şüphelenip format atmama rağmen sorun devam etmekte ve hiçbir şekilde çözüme ulaşamadım. Acaba sorun neyden kaynaklı olabilir? Aklıma hiçbir şey gelmiyor şimdiden herkese teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yavuzselimpusat
    yavuzselimpusat's avatar
    Erkek

Sorun donanımsal gibi görünüyor.İmkan var ise farklı bir ekran kartı takıp denemek lazım.Sıfır dizdiğim makinede ekran kartı sorunlu olduğundan ısındığını ve kazınarak çalıştığına şahit oldum.Ama ihtimal diğer bileşenler de olabilir.Anlatımına göre ekran kartı gibi.

Yaşamak her şeye rağmen.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    yavuzselimpusat bunu yazdı

Sorun donanımsal gibi görünüyor.İmkan var ise farklı bir ekran kartı takıp denemek lazım.Sıfır dizdiğim makinede ekran kartı sorunlu olduğundan ısındığını ve kazınarak çalıştığına şahit oldum.Ama ihtimal diğer bileşenler de olabilir.Anlatımına göre ekran kartı gibi.

Hocam ekran kartı canavar gibi. Gerekli ısı testlerinde işlemcinin 86 ila 90 derece arası değer verdiğini gördüm. Termal macun değiştirdim ancak sorun devam etmekte. Yine de daha kaliteli bir termal macun alıp bir daha deneyeceğim. 

İşlemcinin bu denli ısınması kasma problemi oluşturur mu?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

İşlemci fanın da sıkıntı olmasın. Speccy kurup hiç bir şey açık değilken sistem yük altında değilken sıcaklıklara baksana 

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    noname bunu yazdı

İşlemci fanın da sıkıntı olmasın. Speccy kurup hiç bir şey açık değilken sistem yük altında değilken sıcaklıklara baksana 

İşlemci fanlarini radyatoru her seyi temizledim hocam. Çalışıyorlar hatta buz gibiler ama sorundevam ediyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

varsa elinde bir disk sistem kur dene sorun aynı şekil devam mı değil mi bak. Ya da o sorun yaşayıp reslediğin gün ya da bir öncesine geri yükleme yap sstemi öyle bir dene. Olmazssa tüm donanımların driverlarını kontrol et varsa update lerini yap. 

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

varsa elinde bir disk sistem kur dene sorun aynı şekil devam mı değil mi bak. Ya da o sorun yaşayıp reslediğin gün ya da bir öncesine geri yükleme yap sstemi öyle bir dene. Olmazssa tüm donanımların driverlarını kontrol et varsa update lerini yap. 

Hocam hddden olduğunu sanmıyorum ssd kullanıyorum ve verimli çalışıyor şu an.

Cayan bunu yazdı
    noname bunu yazdı

İşlemci fanlarini radyatoru her seyi temizledim hocam. Çalışıyorlar hatta buz gibiler ama sorundevam ediyor.

Hocam speeccy kurdum. İşlemci ısısı 84-92 arası gidiyor işlemci cayır cayır yanıyor resmen 2 kere termal macun sürdüm.

cpu kullanımı %5-%10 arası gösteriyor bilgisayarı zorlamıyorum bile ama işlemci 100 derece neredeyse...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

144hz çalıştırdığım oyun 20-30hz çalışmaya başladı.   Bunu bir açıkla.

Birde afterburner kur oyun içinde gpu kullanımını + cpu hızı ve kullanımı olacak şekilde ekran görüntüsü postala buraya bakalım

Almanya Fatihi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Birde afterburner kur oyun içinde gpu kullanımını + cpu hızı ve kullanımı olacak şekilde ekran görüntüsü postala buraya bakalım

Hocam ekran kartında sıkıntı yok işlemci 90 dereceyi geçiyor gozlemledigim bu. Termal degisti, fanlar calisiyor... Ancak derece uçuyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    Cayan bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

Hocam ekran kartında sıkıntı yok işlemci 90 dereceyi geçiyor gozlemledigim bu. Termal degisti, fanlar calisiyor... Ancak derece uçuyor.

Dostum bize birşey göstermen lazım samanlıkta iğne aratıyorsun. Dediğimi yap sen görelim belki atladığın birşey vardır.

Almanya Fatihi
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

bu 2 program haricinde başka bir şey açık değil pc 10dkdır çalışıyor değerler bu şekilde hocam. 

bu da çekirdek bazlı hocam;

Cayan tarafından 01/Ağu/19 14:21 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 4181 Toplam Mesaj: 42
pc sorun yavaşlama kasma