folder Tahribat.com Forumları
linefolder Download / Dosya Paylaşım
linefolder Bilgisayarınız İçin Orhun Alfabesi (Gök-Türkçe)

Bilgisayarınız İçin Orhun Alfabesi (Gök-Türkçe)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Yık doksan filandı herhalde:) Ortaokulsanırım 2. sınıfta tarih dersinde görüp merak etmiştik, o zaman internet hak getire olduğu için bizde kütüphaneden bulmuştuk  iki arkadaş. Çok kısa zamanda ezberledik, aramızdaki tüm yazışmaları bu şekilde yapıyor, hatta tahta aracılığıyla yapıyor hava atıyor kendimizce:) çocukluk işte. Ancak hoştu çoğu harfi hala unutmadığım gibi keşke vakit olsaydı da daha fazla uğraşabilseydim demişimdir hep. Cidden Türk veya benzeri konular açılınca neden bu kadar rahatsız olan var ? klasik İngilizce, Almanca vs deseler atlar bakarsınız hemen.

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Windowsta kalıcı olarak fontu değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

Windows+R --> regedit

- HKEY_LOCAL_MACHINE

- SOFTWARE

- Microsoft

- Windows NT

- FontSubstitutes

Sonrasında MS Shell Dlg ve MS Shell Dlg 2 'yi Gokturk olarak değiştirip bilgisayarı yeniden başlattığınızda artık windows unuz Göktürk yazı fontuyla görüntülenecektir.

diye de ekleyelim.

Not: Windows 7'den eski sürümlerde denenmedi.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı
    Ayro bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Çoktandır öğrenmek için uğraşıyorum ama tembellikten...

Takip et derim : https://www.facebook.com/turkcenindirilishareketi?fref=nf

Güzel şeyler paylaşılıyor

Bu sayfayı 3-4 ay takip ettim, ama çok zorladıklarını düşünüyorum. Zaten takip etmeyi bıraktığım dönemde de azımsanmayacak sayıda kişi aynı durumdan şikayetçiydi.

Mesela sayfaya girince ilk çıkan örnek:

https://tr-tr.facebook.com/turkcenindirilishareketi/posts/1003218913027575

Hocam zaten bu tarz uç terimler değil de günlük dili döndürebilirsek yeter.

Örneğin :

**

Bizi okulda 6 bin kadar yabancı öğrenci var. Farsça, Arapça bilenler çok. Filistinden, Libya'dan oradan buradan geliyor. Konuşurken 1-2 cümlede en az bir kelime ya Arapça ya Farsça. Çok sinir oldum. Yani bilmem kaç bin kelimelik özTürkçe'yi konuşmak yerine Arapça, Farsça konuşuyoruz. O bitti, İngilizce var !

Bu tanıtılar (tabelalar) ise Türkiye'den ;

Diz boyu rezillik.Eskişehir'de Barlar Sokağı'na giriyorum saçma sapan tanıtılar, ilerliyorum yok "lavash" falan ! Dilimiz bozulmaya başlarsa, kültürümüz bozulur.

Bak İran'a, 30 milyon Azeri Türkü orada, Kürt var, Farsi var, var oğlu var ancak adamlar dillerinden bindikleri arabaya kadar kendilerini koruyorlar. Dili kaybedersek tutamayız.

Bir yanda Arapça-Farsça, diğer yanda İngilizce-Fransızca, şimdi onlar bitti Osmanlıca başladı. O yüzden takip ediyorum, dikkat etmemiz gerek. Elimizden geldiğince.

Gök-Türkçe mi ? İşin fantazisi gibi dursada, ufakta olsa bilgi sahibi olmak iyi olacak.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Haymatlos bunu yazdı

Windowsta kalıcı olarak fontu değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

Windows+R --> regedit

- HKEY_LOCAL_MACHINE

- SOFTWARE

- Microsoft

- Windows NT

- FontSubstitutes

Sonrasında MS Shell Dlg ve MS Shell Dlg 2 'yi Gokturk olarak değiştirip bilgisayarı yeniden başlattığınızda artık windows unuz Göktürk yazı fontuyla görüntülenecektir.

diye de ekleyelim.

Not: Windows 7'den eski sürümlerde denenmedi.

Hocam izninle blogta paylaştım : http://www.emrecetinblog.com/bilgisayarinizin-yazi-dili-gokturkce-olsun/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Ne güzel söylemişsin, işin fantezisindesiniz.

Kültürleşmenin, evrensel sınırların neredeyse tamamen kalktığı bir ortamda bu denli hızla ilerlediği bir devirde siz hala daha özü koruyalım, kendi içimizde kapalı olalım, yüzlerce yıl önceki dilleri yaşatalım hatta onu ana dil yapalım derdindesiniz. Dilin canlı bir varlık olduğunu ve adapte olduğunu, şartlara göre değişip geliştiğini bildiğinizi tahmin ediyorum. Öyle ki dil konusunda üstün bir birikiminiz varmış gibi görünüyor...

Merak etmeyin, sizin gibi pek çok azınlık yakında sesini çıkartmaya başlayacak. Türkçe şu anda esas tartışma konusu vaziyetindeyken, yakında Arapça’da eklenecek Kürtçe de eklenecek başka pek çok dil de Türkiye’ye adapte edilecek. Ülke zaten şu anda fikri olarak ayrışmış vaziyette, yakında yol tabelalarında dahi resmi olarak pek çok dil yer alacak ve bölgelere ayrılacağız. Herkes kendi fantezi dünyasını yaşatacak diye koskoca ülke ne hale geldi, nerelere sürüklendi, nerelere ilerliyor.

Bahsettiğin diller öldü, senin şu anki dilin onun üzerine kuruldu ve kendini gününe adapte etti. Senin şu anki dilinin temelini o dil oluşturuyor. Yani sen o dili zaten yaşatıyorsun. Sen dilini o güne tamamen döndürdüğünde bugüne kadar dilinin üzerine katılan, kültürüne adapte olan pek çok şeyi sileceksin ve işleri zorlaştıracaksın. Hani bugünlerde çok moda olan bir söz var ya “bir gecede cahil bırakıldık” şeklinde, olay tam olarak öyle olacak. TDK yarın kırma kelimelerin hepsini Türkçeleştirip artık bunlar kullanılacak dese özel alanlarda kullanılan kelimeleri (tıp ve mühendislik gibi) de buna dahil etse her şey öyle bir karışır, öyle bir kültür şoku yaşarsın ki kendin bile şaşırırsın.

İşin evrensel yanı da var elbette. Pek çok dil böyle bir değişim yaşıyor, yalnızca Türkçe değil. Günün şartlarının gerektirdiği şekilde pek çok kavram öyle ya da böyle ya ortak telaffuzda ya da ortak yazımda birleştirilmeye çalışılıyor (örn: http://9gag.com/gag/aBRqZ4x/the-german-language). Önceki yüzyıllardaki gibi kapalı kültürler içinde kendi milletini yücelterek bir yere varamazsın. Bunu yıllarca yaptık ta ne oldu? Koskoca bir imparatorluk yıkıldı. Üzerine bir ülke kuruldu ve o da farklı bir noktaya çekilip yıkılarak farklı bir pozisyona getirilmeye çalışılıyor. Tıpkı tarihteki pek çok Türk devletine olduğu gibi.

Türklerin devlet kurma geleneğinden söz edilir ya ben size söyleyeyim, Türklerde devlet kurma geleneğin devletini sürdürmeyi becerememesi yüzünden bu kadar göz önüne geliyor. Bu kadar Türk devletinin kurulup yıkılmasında elbette bir bozukluk var. Bu kadar karma bir kültür elbette bir noktada patlak verecek. Baksanıza, herkes kendininkini yüceltme ve ön plana çıkarma derdinde.

Austen tarafından 26/Ara/14 14:07 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EMRE955
    EMRE955's avatar
    Erkek

yapanın ellerine sağlık 10 numara çalışma olmuş.

xxx
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

birzamanlar kullanırdım eski orkun ile yeni orkun fontlarını bi ara messengerede uyarlamıştım, vay be atsizcilar.com daki efsane yıllar aklıma geldi adasfafagsagaf :)

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gozkopat
    gozkopat's avatar
    Erkek
    Ayro bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Çoktandır öğrenmek için uğraşıyorum ama tembellikten...

Takip et derim : https://www.facebook.com/turkcenindirilishareketi?fref=nf

Güzel şeyler paylaşılıyor

güzel bir sayfadır tavsiye ederim

Kolera Açık Hava Üniversitesi Sexoloji Profesörüyüm : "Efenim manita seni seviyorum evlenelim ayakları yaparsa önce yüz mumluk ampüle yarım metre mesafeden bakın.Sonra gözlerinizi ampülden ayırıp manitanın gözlerinin içine dikin,eğer hala cıvırın gözlerini görüyorsanız onunla hemen evlenin..."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı

Ne güzel söylemişsin, işin fantezisindesiniz.

Kültürleşmenin, evrensel sınırların neredeyse tamamen kalktığı bir ortamda bu denli hızla ilerlediği bir devirde siz hala daha özü koruyalım, kendi içimizde kapalı olalım, yüzlerce yıl önceki dilleri yaşatalım hatta onu ana dil yapalım derdindesiniz. Dilin canlı bir varlık olduğunu ve adapte olduğunu, şartlara göre değişip geliştiğini bildiğinizi tahmin ediyorum. Öyle ki dil konusunda üstün bir birikiminiz varmış gibi görünüyor...

Merak etmeyin, sizin gibi pek çok azınlık yakında sesini çıkartmaya başlayacak. Türkçe şu anda esas tartışma konusu vaziyetindeyken, yakında Arapça’da eklenecek Kürtçe de eklenecek başka pek çok dil de Türkiye’ye adapte edilecek. Ülke zaten şu anda fikri olarak ayrışmış vaziyette, yakında yol tabelalarında dahi resmi olarak pek çok dil yer alacak ve bölgelere ayrılacağız. Herkes kendi fantezi dünyasını yaşatacak diye koskoca ülke ne hale geldi, nerelere sürüklendi, nerelere ilerliyor.

Bahsettiğin diller öldü, senin şu anki dilin onun üzerine kuruldu ve kendini gününe adapte etti. Senin şu anki dilinin temelini o dil oluşturuyor. Yani sen o dili zaten yaşatıyorsun. Sen dilini o güne tamamen döndürdüğünde bugüne kadar dilinin üzerine katılan, kültürüne adapte olan pek çok şeyi sileceksin ve işleri zorlaştıracaksın. Hani bugünlerde çok moda olan bir söz var ya “bir gecede cahil bırakıldık” şeklinde, olay tam olarak öyle olacak. TDK yarın kırma kelimelerin hepsini Türkçeleştirip artık bunlar kullanılacak dese özel alanlarda kullanılan kelimeleri (tıp ve mühendislik gibi) de buna dahil etse her şey öyle bir karışır, öyle bir kültür şoku yaşarsın ki kendin bile şaşırırsın.

İşin evrensel yanı da var elbette. Pek çok dil böyle bir değişim yaşıyor, yalnızca Türkçe değil. Günün şartlarının gerektirdiği şekilde pek çok kavram öyle ya da böyle ya ortak telaffuzda ya da ortak yazımda birleştirilmeye çalışılıyor (örn: http://9gag.com/gag/aBRqZ4x/the-german-language). Önceki yüzyıllardaki gibi kapalı kültürler içinde kendi milletini yücelterek bir yere varamazsın. Bunu yıllarca yaptık ta ne oldu? Koskoca bir imparatorluk yıkıldı. Üzerine bir ülke kuruldu ve o da farklı bir noktaya çekilip yıkılarak farklı bir pozisyona getirilmeye çalışılıyor. Tıpkı tarihteki pek çok Türk devletine olduğu gibi.

Türklerin devlet kurma geleneğinden söz edilir ya ben size söyleyeyim, Türklerde devlet kurma geleneğin devletini sürdürmeyi becerememesi yüzünden bu kadar göz önüne geliyor. Bu kadar Türk devletinin kurulup yıkılmasında elbette bir bozukluk var. Bu kadar karma bir kültür elbette bir noktada patlak verecek. Baksanıza, herkes kendininkini yüceltme ve ön plana çıkarma derdinde.

Çok ilginç.

Osmanlıca'yı gerçek gerçek Türkçe sanan ve Osmanlı'yı Türk tarihi olarak bilenlere karşı GökTürkçe'nin bilinmesi gerektiğini söylememi ana dile kadar çektiniz.

Söyleyecek çok şey var ama burada yazdım :  http://www.emrecetinblog.com/turkluk-ve-turk-dunyasi-uzerine-oynanan-oyunlar/

daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Globalleşen dünyada donuna kadar, yediğin buğdaya kadar yabancı üretime batmışken bakalım nereye nasıl devam edeceksiniz.

*

Düzenleme

Değerli arkadaşlar,

Bir insanın kendi tarihini, dilini ve kültürünü iyi bilmesi gerektiğine inanıyorum. Buradaki paylaşım amacımda budur. Kendi tarihini, dilini ve kültürünü öğrendikten sonra başkalarının tarihini, dilini, kültürünü öğrenmesi fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Yazılarımın yada düşüncelerimin içinde ırkçı söylemler yoktur. "Türk ırkı" diğer ırklardan yücedir, hepsinden zekidir gibi söylemlere girmedim. Diğer ırkları, tarihleri, dilleri yada kültürleri aşşağılamadım ve hakaret etmedim. Bu yüzden, mevcut konumda dil, tarih ve kültür ile ilgili gönderi haricinde olan kişilik ve Türklüğe karşı iyi yada kötü herhangi bir eleştiri içeren mesajlarınız konudan alakasız olacaktır. Alakasızdırda.

Tartışma konusu olmadığı için, böyle mesajları gereksiz görüyorum. Üstteki gibi yapılan bazı yorumlarında fazlasıyla duygusal olduğunu düşünüyorum. Neden bu kadar duygusal olduğunuzu bilmem ancak bu konuda bu kadar duygusal mesajların kimseye faydası yoktur.

Teşekkürler.

Ayro tarafından 26/Ara/14 15:38 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Zodiac bunu yazdı

birzamanlar kullanırdım eski orkun ile yeni orkun fontlarını bi ara messengerede uyarlamıştım, vay be atsizcilar.com daki efsane yıllar aklıma geldi adasfafagsagaf :)

ATILDIN! :D :D

Toplam Hit: 4398 Toplam Mesaj: 34