Bilim & Din

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oneron
    oneron's avatar
    Erkek
    bilim şüphecidir arkadaşlar bakış açısı hep şüphelerle dir  din ise  görmeden iman ile olur bakış açıları olarak bir birleri ile kıyaslanamazlar ikiside birbirinin yerini tutmaz zaten din kişin kendi vicdan ve manevi doygunluk la ilgilidir bilim ise maddi doygunluk la
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    tahta bunu yazdı:
    -----------------------------
    seadog bunu yazdı:

din bilimi destekler bilim ise dini destekler. din insanı bilime ilime araştırmaya yönlendirir, bilim ise sebeb ve sonuclar ile

insanı Allaha tevekküle yönlendirir.

Hocam söylediklerine tamamen katılıyorum çok doğru demişsin

DkN bunu yazdı:

İslamiyette bilimi reddeden hiçbir olgu yoktur. Bilim de dini reddetmez. İkiside farklı yonlerden insanları aydınlatır, birbirlerini degil ama insanları tamamlarlar.

Abi bilim dini nasıl reddetmez bunu anlatabilir misin?

------------------------------------------------------------

Bak ben anlatayım bilim derki doğada çok hassas bir denge vardır bilimde sayılar çok önemlidir.bilimde çok net bir ibare vardır ve bu bilimin temeli de sayılabilir

EVRENDE HİÇ BİRŞEY YOKKEN VAR OLMAZ VAR KEN YOK OLMAZ der işte sana ALLAH'ın varlığını ispatlayan birkaç örnek yani dini tamamen destekliyor ve kuranda geçen bazı şeyleri biz yeni yeni buluyoruz ve bilim bir yaratıcının var olduğunu kabul ediyor bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabi ama umarım açıklayıcı olmuştur 

Hocam simdi eger hicbisey yoktan varolmaz mantıgını kabul ediosan, tanrı ilk basta nasıl var oldu diye sorarım sana. Madem hicbişey sıfırdan olmuyor, tamam kabul, o zaman tanrıyı da ilk yaratan var eden birinin olması gerekmez mi? ee bu durumda bu kısır bi donguye donusur.Diger yazdıklarına gelince hangi bilim yaratıcıyı kabul etmistir merak ettim simdi??? 

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

dine sadece yaratici olarak bakmayin bence...

dinler iyi amaclar icin insan uretimi seyler, tanri, allah, yani yaraticilar onlarin bu amac ugrunda yarattigi utopyalar olabilir...

ve uzun zamandir yanlis kullaniliyorlar... var mi yok mu tartismalari bile bana gore sacma! amac onemli?

olsada olmasada, seni kendi icindeki huzura yonelten bisey bulup, inanmali herkes, bence ruh sagligi acisindan...

kimisi allah der, kimisi tanri, kimisi iyi niyet, kimisi vicdan, ismin ne onemi var.

insani ic huzura, iyiye yoneltmek amac. dinler icin. ya da oyle olmali.

anca gidersin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

Kıtlığımdandır belki de bilmiyorum; ama anlamadığım şey şu:

Hangi bilim dîn konusunda hükümler veriyor? Tıp mı, matematik mi, teknoloji mi, tarih mi?

Felsefe'nin bir kısmı dışında dîn ile sürekli çatışan başka bir şey var mı? Belki yanlış düşünüyorum; ama bence yok.

Farz-ı misal klonlama olayı... Asırlar öncesinden kalma bir amcam klonlamanın  Allah'ın işine karışmak olduğunu iddia eder. Neymiş? Yaratmak Allah'a mahsusmuş. Var mı bir itirazım? Yok. Yaratmak benim inanışımda muhakkak Allah'a mahsustur. Ama öte yandan organ üretimi konusu sayısız insanın derdine deva oluyor. Ben diyebilir miyim ki; organ üretimi yapılmasın, bu gelişmeye muhtaç insanlar ölsün. Onların ölümüne fetva vermiş olmaz mıyım? Ha nedir olay o zaman; klonlama etiklerin dışına çıkmadıkça insanlığa faydalı birşeydir. İnsanlığa faydalı olan şey neden insanlığın selametini düşünen bir dîne aykırı olsun? Ama hipinin teki çıkar "ben insanda klonlarım, bilim buna müsaade ediyor" der. Sonra bir din insanı çıkıp insan klonlamanın sosyolojik, psikolojik, zamazingolojik, tarihsel yanlışlarını kendi üslubu ile ifade eder; sonra da "yobaz" etiketi yer, bilime karşı ya hani :)

Sonuç olarak bilim bazı insanî değerleri çiğnediği noktada dînler tarafından itirazlara maruz kalır. Bu da gayet doğaldır. Ama bu insanî değerleri çiğnemediği ve insanlığa fayda sağladığı müddetçe dînî açıdan hiç bir problem olmaz.

Fikrimce :) 

kendinize ayığ olunuz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

ontedi bunu yazdı:

Bu konuyu yüce insan HolySeclorum yoldaşa sormak lazım. Kendisi ilmi ve dini bütün bir kişidir :P

Bana soracak olursan, Newton olmasaydı üfürükçü kişiler elmanın düşüşünü takdiri ilahi diye buyur edecekti. 

Velev ki Newton yoldaş bunlara mikrofonu uzatmadı :D. 

değişen bir şey yok şimdide yer çekimine takdiri İlahi diyorum

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarizmaTurk
    KarizmaTurk's avatar
    Erkek
    Din bilimden ileri de bir olay tabiki Din Bilim ile açıklanamayacak bir şey. Konuşulacak bir konu da değil aslında. İkisi de farklı Pozitif ve Negatif kutuplar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErPecker
    ErPecker's avatar
    Erkek

Din bir inanma sistemidir .Bilim bir sorgulama sistemidir.ikisi temelde farklı tabiki ama dinin yapısına göre iş degişiyor.

Örnegin Katolik kiliseleri macellan dünya yuvarlak die herifi öldürdü.burda din ile bilim çatıstı.

Örnegin Akşemsettin Hz.leri ilk mikrobu bulandır bakteriyi yani ama gönülleri fethemistir İslam için çok önemli bir zattır.Allah rahmet eylesin. 

ben bi aygır sen bi taysın..Bırakın uLan ses yankılansın . fİqeR Ki Ase ME---------alayına FCUK OFFF------------
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    Biri maddi biri manevi... birbirlerini tamamlarlar, manevi olan maddide maneviyi bulacaksınız demiş, maddi olanın böyle bişey söyleme imkanı yok, yuvarlanıp gidiyolar beraber

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek
    İnanç gayb'a (Bilinmeyen) dır. Dolayısı ile isbat istemez. Zaten isbat olsa herkez inanır. Bilim ise mutlak isbat ister. Yani tamamen farklı alanlardır.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    iadesm bunu yazdı:

"BİLİMSİZ DİN  KÖR,DİNSİZ BİLİM  TOPALDIR"

EİNSTEİN                                 

tam tersi diye biliyorum.."dinsiz bilim kör,bilimsiz din topaldir."

bana + ve - yüklerin neden birbirini cektigini aciklayacak olan var mi?

ya da neden yercekiminin oldugunu?

veya neden milyonlarca yildir gunesin hararetinden hicbisey kaybetmeyip yanmaya devam ettigini?

bunlari gormeyen ilim adami kördür ; ayni sekilde "inaniyorum" diyen cahil ise tek bacakla yurumeye calisan ve her an dusmeye mahkum bir sakattir.egreti bir inanci,imani vardir.

All I need is a possibility.
Toplam Hit: 8449 Toplam Mesaj: 49