folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilim Dünyasında Deprem : Einstein’In Teorisi Çöküyor Mu? ( Bütün Fizikçiler Yardıma Çağırılıyor )Bilim Dünyasında Deprem : Einstein’In Teorisi Çöküyor Mu? ( Bütün Fizikçiler Yardıma Çağırılıyor )

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek

  Parçacık fiziği uzmanları, Albert Einstein’ın özel görelilik kuramını çökertebilecek bir açıklama yaparak ışıktan hızlı “nötrino” parçacıkları bulduklarını iddia etti. Eğer iddia doğrulanırsa, Einstein'ın evreni kavrayışımızın temel taşlarından birini oluşturan ve hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı ilerleyemeyeceğini öne süren özel görelilik kuramı ortadan kalkabilir.

  Gran Sasso bilim tesisindeki bilim insanları, bugün sunacakları delillerle, geçmiş ile şimdiki zaman arasındaki bağı kullanarak ve etki-tepki arasındaki temel prensipleri ele alarak geçmişe bilgi gönderebilme olasılığını açıklamaya çalışacak.

  Bilim insanları, İsviçre’de bulunan dünyanın en büyük parça fizik laboratuarı CERN’de yapılan tarihi bir deneyin sonuçlarını açıklayacak. Opera adı verilen deney kapsamında, CERN’den yola çıkan “atom altı parçacıklar” (nötrino) 730 km mesafe kat ederek Gran Sasso laboratuarına gönderildi.

  Aynı yolculuk, bir ışın için 2,4 mili saniyelik yolculuk anlamına geliyor. Öte yandan, üç yıl boyunca süren deneylerde 15 bin nötrinoyu Gran Sasso’ya gönderen bilim insanları, atom altı parçacıkların saniyenin altı milyarda biri kadar bir farkla daha hızlı hareket ettiğini tespit etti. Alınan sonuçtaki hata payı ise bir saniyenin 10 milyarda biri kadar eksik veya fazlası olarak belirtildi.

  Yapılan deneylerin sonucuna göre, ışık hızı saniyede 299,792,458 metre iken, nötrinolar saniyede 299,798,454 metre hızla yol aldı.

  Alınan son derece beklenmedik sonuç yüzünden deneyi gerçekleştiren bilim insanları bile şüpheye düştü. Fizikçiler, diğer laboratuarlar sonucu doğrulayana kadar şüphelerinin devam edeceğini belirtti.

  Opera deneyinin koordinatörü Antonio Ereditato Guardian’a yaptığı açıklamada, “Alınan sonuç bizi hayrete düşürdü. Ancak bu sonuç doğrulanıncaya kadar bir keşif olarak kabul edilmeyecek. Böyle bir sonuç aldığınızda hata yapmak istemezsiniz. Aylardan beri hiçbir sorun yaşamadan testler yapıyoruz ve şu ana kadar bir hata bulamadık” dedi.

  BÜTÜN FİZİKÇİLER YARDIMA ÇAĞRILIYOR

  Opera deneyini gerçekleştiren ekip, dünyanın dört bir yanındaki diğer fizikçilerin testlerini değerlendirerek herhangi bir hata olup olmadığının anlaşılmasına yardım etmelerini istiyor. Oxford Üniversitesi parçacık fiziği uzmanı Subir Sarkar, “Eğer bu deneyin sonucu doğrulanırsa, inanılmaz bir olay olacağını söyleyebilirim. Bu kesinlikle kimsenin beklemediği bir şeydi.”

  Opera deneyi, nötrinoları çarptıkları 150 bin katmanlı fotografik emülsiyon filmleri sayesinde tespit ediyor. Filmler arasında kurşun levhalar yer alıyor. Dedektör sistemi, yaklaşık 1300 ton ağırlığında.

  Dortmund Üniversitesi’nden Heinrich Paes ise Opera deneyinden alınan sonucu açıklayabilecek bir teori ortaya attı: Nötrinolar uzay-zamanda kısa bir yol seçerek Cern’den Gran Sasso’ya ek boyutlar aracılığıyla ulaşıyor. Paes, “Böylece nötrinolar aslında daha hızlı olmamalarına rağmen ışıktan daha hızlı hareket etmiş gibi görünebilir” dedi.

  Opera deneyi, ilk olarak Japonya’daki T2K ve ABD’nin Chicago kentindeki MINOS deneylerinde doğrulanmaya çalışılacak.

  Bilimsel kaynak : ( Yaptığım araştırmalara istinaden yazıyorum ) NASA , MIT ( Massachusetts Institute of Technology ), CERN Sonuca varılmadan sadece teorilerle böyle büyük bir kuram hakkında yorum yapılmasının makale yazılmasının etik olmadığını varsayarak bilimsel olarak açıklama yapmayıp sadece deney sonuçlarını yayınlamakla yetinme kararı almış.

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Robinson_Crusoe
  Robinson_Crusoe's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Erkek

  Peki ışık hızında giderken farları yakarsak ne olur,


  Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Caliber
  Caliber's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Aralık/2009
  Homo

  Işıktan da hızlı hareket edebilen nötrinolar tespit edildi denilse daha iyi olur çünkü nötrinonun varlığı ve ışıktan yavaş olduğu zaten biliniyordu. İçinde hızlı olanları da varmış'a mı geliyor şimdi bu açıklama.


  Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  1-618-GR
  1-618-GR's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Haziran/2011
  Erkek

  Zamanında en bulunmuş bir teori, bunu kendide rakip olabilirdi yaşasaydı araştırmalara devam etseydi diğer birşeyide bulup onun içinde " bundan hızlı " birşey yoktur derdi... eğer bu gerçekse, birileri 20 yıl sonra nötrino'danda daha hızlı birşey bulduğunda nötrino yalan mı olacak ? hayır o zaman o bulunduğu için öyle sanıılıyor ...

  Araştırmaya devam :P Ama bilimdeki en büyük yalan şudur milyon milyon milyar yıllar önce diye başlayan cümleler :D


  Bir domino taşıyım yıktığına sevinme....
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Antikilller
  Antikilller's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Eylül/2008
  Erkek

  Kalkın gidek


  UCİ MTB Racer DÜ Faculty of Economics and Administrative Sciences
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  sokoban
  sokoban's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ocak/2010
  Erkek

  Bunlar kitapta yazıyor zaten boşuna araştırmayın.


  .
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BuZuL
  BuZuL's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Eylül/2005
  Erkek

  bence şu bunu geçemez bu bunu geçemez demek yanlış sonuçta okyanusda bir damla kadar bilgimi var... einstein dedi diye kesin olacak diye bir şey yok bence ışık hızını geçen şeylerde vardır.


  DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  baristbt
  baristbt's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2011
  Erkek

  fiziktirin gidin ya..


  http://www.leyladansonra.com/
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Bosluk
  Bosluk's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Kasım/2007
  Erkek

  Başlığı görünce dedim savaşmı cıktı , gidip ekmek alıyım ben


  ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Fatih
  Fatih's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Temmuz/2005
  Erkek

  Robinson_Crusoe bunu yazdı:
  -----------------------------

  Peki ışık hızında giderken farları yakarsak ne olur,


  -----------------------------


  enjoy i'm vaccinated
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  harddeath0070
  harddeath0070's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Nisan/2007
  Erkek

  BarisYigit bunu yazdı:
  -----------------------------

  fiziktirin gidin ya..


  -----------------------------

  Aynen :) öyle bir başlık yazmışki arkadaş dedim ne oluyo lan :D 2012 gerçek oluyo sandım :D...

   


  Kafan seni dağıtmadan sen onu dağıt...
Toplam Hit: 5971 Toplam Mesaj: 36