folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bir Dairenin İçine Kaç Daire Girebilir ?

Bir Dairenin İçine Kaç Daire Girebilir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

Aşağıda fotoğrafını paylaştığım soruyu çizim olarak yapabiliyorum ama formüle edemiyorum. tam olarak nasıl bulunması gerekir ?

1, 2 ve 3 numaralı borular 9 cm çapında bunları bu şekilde dizdiğimde kaç cm çaplı bir boru olmalı ki içine sığabilirsin.

düz mantık olan 22.5 cm yaparak denemiştim. İlk büyük çizgili olan daire. 2. kırmızı olan daire de sıfıra sıfır olan bunda da sonuç 20cm olarak çıkıyor.

bu 20 cm değerini matematiksel olarak nasıl bulabilirim ?

https://i.hizliresim.com/Ey2kVB.png

Ey2kVB.png (717×658)

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

anlamadım

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

anlamadım

hocam 9 cm çapında 3 tane boru var görseldeki gibi toplu halde olacak ve bir borunun içine girecek. bu gireceği borunun çapı kaç cm olmalı sıfıra sıfır bir şekilde olacak görseldeki kırmızı alan gibi.

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

ps de denedim 19,5 cm gibi bişi çıkıyor.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

3 adet ayni tipte boruyu bu sekilde kullanica olusan 120 derecelik acidan faydalanarak gerekli capi bulabilirsin hocam.

Ekleme:

Kafada, icteki dairelerin merkezlerini birlestirince eskenar ucgen cikiyor. Oradan 30-60-90 ucgenine gore islem yapinca 60 derecenin karsisi (9√3)/2 cikiyor. Ucgenin agirlik merkezi Kenar ortaylarda da 1'e 2 orani var. Kisacasi kucuk dairelerden bir tanesinin merkezinden buyuk dairenin merkezine uzaklik (6√3)/2 yani 3√3. Kucuk dairenin normal yaricapi da 4,5 olunca:

3√3 + 4,5 + 3√3 + 4,5 = 9 + 6√3 = ~19,3923 cikiyor.

Belki yaniliyor da olabilirim, hayal gucu :)

Ek 2: Fatura uzerine karalama ;)

https://www.dosya.org/f.php?h=0Prt21Zy&p=1

telekom tarafından 10/Kas/17 20:03 tarihinde düzenlenmiştir

vatandaşa kafam girsin!..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    telekom bunu yazdı

3 adet ayni tipte boruyu bu sekilde kullanica olusan 120 derecelik acidan faydalanarak gerekli capi bulabilirsin hocam.

Ekleme:

Kafada, icteki dairelerin merkezlerini birlestirince eskenar ucgen cikiyor. Oradan 30-60-90 ucgenine gore islem yapinca 60 derecenin karsisi (9√3)/2 cikiyor. Ucgenin agirlik merkezi Kenar ortaylarda da 1'e 2 orani var. Kisacasi kucuk dairelerden bir tanesinin merkezinden buyuk dairenin merkezine uzaklik (6√3)/2 yani 3√3. Kucuk dairenin normal yaricapi da 4,5 olunca:

3√3 + 4,5 + 3√3 + 4,5 = 9 + 6√3 = ~19,3923 cikiyor.

Belki yaniliyor da olabilirim, hayal gucu :)

Ek 2: Fatura uzerine karalama ;)

https://www.dosya.org/f.php?h=0Prt21Zy&p=1

Sağol hocam aydınlatıcı oldu gerçekten eşkenar üçgeni falan bende düşündüm ama daha ileri gidememiştim 😊

@LynXMaSTeR aynen hocam bende oradan buldum zaten 

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

Uc dairenin merkezlerinden bir ucgen ciz. Ucgen kenarlari 9 olacak. Odak noktasini bulman lazim. Oradan buyuk dairenin yaricapini 4.5+o kenar olacak. O kenari 1/3 2/3 oraninda bulacaksin. Kenar pisagir teoremi ile cikacak. 9kare-9/2kare=o tum kenar kare. İhtiyacin olan kisim bu islemin 1/3 u. 4.5+1/3o kenar

Umarim anlarsin :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı

Uc dairenin merkezlerinden bir ucgen ciz. Ucgen kenarlari 9 olacak. Odak noktasini bulman lazim. Oradan buyuk dairenin yaricapini 4.5+o kenar olacak. O kenari 1/3 2/3 oraninda bulacaksin. Kenar pisagir teoremi ile cikacak. 9kare-9/2kare=o tum kenar kare. İhtiyacin olan kisim bu islemin 1/3 u. 4.5+1/3o kenar

Umarim anlarsin :)

Hocam ben sözelci olduğum için AutoCAD'de Circle ile çizip Dimension ile ölçtüm. Saygılar :)

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

iç çemberlerin merkezlerini birleştirisen eş kenar üçgen olur..

çemberlerin çap R ise eşkener üçgenin kenarları 2R olur

üçgen 123 üçgeni nin [2-3] te verdiği yükseklik [( eşkener olduğu için hepsinde aynı , i. açıları 60 derece)]

h=2R*kök(3)/2 dir

üçgenin ağırlık merkezi aynı zamanda dış teğet çemberin de merkezi olur

Üçgenin ağırlık merkezini kenar ortayların kesişim noktasıdır [ G ] 

köşeden G ye çizdiğin doğrunun uzunluğu 2 birimse G den kenar ortasına çizilen çizgi 1 birim olur yani kenar ortayı 1birim kabul edersek 2/3si köşe merkez 1/3 ü merkez kenar ortası arası mesafedir

Bizim üçgende Yükseklik=Kenar Ortay= Açı ortay

= 2Rxkök(3)/2

1'in köşesinden G ye yani çemberin merkezine olan mesafe 

2Rxkök(3)/2x2/3

olur

=Rxkök(3)x(2/3)

1 çemberinin dış teğet çemberi teğet kestiği nokta T olsun [ T-1] doğrusu R ye eşittir

Dış teğet merkezin yarı çapı G merkezinden 1 köşesine ordan da dış teğet çembere kadar gider  dolayısıyla [G-1] + [1-T] doğrusu yarıçaptır

RBüyük=Rxkök(3)x2/3+R

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kurtismail
    Kurtismail's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

En dıştaki borunun çapı 18+12√3 ten büyük olması lazim

Işık Savaşçısı...
Toplam Hit: 2575 Toplam Mesaj: 16
matematik formül daire boru çember