Bir Matematik Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    Kurtismail bunu yazdı

Cevap B seçeneği hocam eksik yazdım. 7×5=35

7+5=12      çıkan sonuçlar 35 ve 12 birbirinden çıkarırsak 35-12=23

35 i anladım da 12 yi neden çıkardık hocam?

sonuç doğru olabilir ama bu şekilde bi formül mü var onu merak ediyorum?

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Ben hemen brute force cizerek girdim, 2 dk surdu.

edit: paint cizimi haric tabiiki, bir de cift derken duplicate demek istiyorum cift sayi degil.

AMpul tarafından 10/Ara/17 03:51 tarihinde düzenlenmiştir

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

1. kolay ona girmiyorum. 3. için şıklar gerekli. 

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

@1234567B, hocam ben de cok farkli yontemler denedim direkt genel bir sonuca ulasilabilir mi diye, kombinasyon, asal sayilarin kombinasyonu, 35 den kucuk asal sayilarin listesinden elemeyle gitme vs vs. Her seferinde bu 4, 6 ve 12 parazit cikardi, bu istisnalari senin cozumunde de gordum, yukardaki resimde de mavi noktayla isaretledigim yerler bunlar, muhtemelen genel bir cozum yok, onlari ozel olarak cikaracagiz.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

Bu kombinasyonla çözülecek ihtimal hesabı yaparak ama cevabı çıkaramadım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

@1234567B, hocam ben de cok farkli yontemler denedim direkt genel bir sonuca ulasilabilir mi diye, kombinasyon, asal sayilarin kombinasyonu, 35 den kucuk asal sayilarin listesinden elemeyle gitme vs vs. Her seferinde bu 4, 6 ve 12 parazit cikardi, bu istisnalari senin cozumunde de gordum, yukardaki resimde de mavi noktayla isaretledigim yerler bunlar, muhtemelen genel bir cozum yok, onlari ozel olarak cikaracagiz.

Aynen genel bir çözümü yok hocam. 4,6,12 ihtimalini gözden kaçırmak işten bile değil. Senin yaptgın yöntem daha sağlamcı. Sınavda olsam bende öyle yapardım.

@Skynetx

Mat1'in olayı pratik ve hızlı düşünmedir. Sınavda çözemediğin bir soruyu sınav çıkışı çözebildiğin olur. Tamamen zaman yönetimi ile alakalı. Sen, ben veya senin soruları gösterdiğin matematik hocası, zaman yönetiminde iyi olmayabiliriz ama ALES denen zımbırtıdan 98-100 alan adamlar var. Demekki yapılabiliyor 1 dk içinde sadece biz yapamıyoruz :D 

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@1234567B;

Sevgili Bilal 'e

asadada kahkaha attım hocam nerden aklına geldi asdadsada

Hocam senin yöntem gibi bir yöntem denedim bende. x v y elemanlarını {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7} 8 elemanlı bir küme gibi düşünüp, C(8, 2) den şartları sağlamayan 5 durumu çıkarınca 23 veriyor.

Ama ne kadar mantıklı onu bilemiyorum. :) Bu arada Mat2 de iyi olmama rağmen Mat1 de o kadar iyi değilim. Hızlanmak için ne yapmalı?

@AMpul;

Senin yöntem de mantıklı. Hatta sınav esnasında bu şekilde çözmek daha mantıklı.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

@1234567B;

Sevgili Bilal 'e

asadada kahkaha attım hocam nerden aklına geldi asdadsada

Hocam senin yöntem gibi bir yöntem denedim bende. x v y elemanlarını {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7} 8 elemanlı bir küme gibi düşünüp, C(8, 2) den şartları sağlamayan 5 durumu çıkarınca 23 veriyor.

Ama ne kadar mantıklı onu bilemiyorum. :) Bu arada Mat2 de iyi olmama rağmen Mat1 de o kadar iyi değilim. Hızlanmak için ne yapmalı?

@AMpul;

Senin yöntem de mantıklı. Hatta sınav esnasında bu şekilde çözmek daha mantıklı.

8'in 2li kombinasyonları  yemez hocam. 5,5 4,4, 3,3 gibi eşleşmeler olmayacaktır. Dediğim şekilde yada ampül'ün yaptıgı gibi yapabilirsin. Ama dediğim gibi salt mantık sorusu. Formül arama.

Bende 4 gün önce alese çalışmaya başladım. İzlediğim yöntemleri anlatayım sana istersen.

+Günde 50 matematik sorusu çözüyorum süre tutarak. Sonra yapamadıgım soruların süre bittikten sonra tekrar çözmeye çalışıyorum. Bu arada zorlandıgım konuları not ediyorum. Daha sonra onlarla ilgili özel çalışma yapacağım. Şimdilik böyle ilerliyor.  

Sınava yönelik tavsiyelerime gelecek olursak; Değer vermeyi iyi öğren. Şaka maka iyi zaman kazandırır. Şimdi örnek bir çarpanlara ayırma sorusu alalım.

Kimse senin çarpanlara ayırma skillerini önemsemiyor. Baktın değer verebiliyorsan değer ver. X'e değer verip çözmek yapamadıgın çarpanlara ayırma sorularının çoğunu yapmana imkan sunar. Ayrıca soruya tripli sevgili gibi bağlanma. Baktın gözün kesmiyor hızla ilerle. Tüm soruları gör tekrardan başa dönersin. Birde bölümlere süre ayır misal ben ales için sayısala 110dk ayıracağım. 

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

(52)+(61)+(71)=23

5*2+6+7=23  .)

Tayga tarafından 10/Ara/17 15:14 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zengo
    zengo's avatar
    Erkek

konuyla alakası yok ama şu problemlere bakarken sanki çince okuyormuşum hissi geliyor bana size çok basit gelen sorular bana kocaman bir soru işareti anlayamıyorum arkadaş burada da temelde bize hiç matematik öğretilmediğinin kanıtıdır şu saatten sondada sanmıyorum anlayabileceğimi ve kendimde kocaman bir eksiklik hissediyorum bu matemetiği :(

kimse yeteri kadar meşgul değildir mühim olan önceliklerdir..
Toplam Hit: 4048 Toplam Mesaj: 43
matematik