folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bir Metalin Kurşun Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Bir Metalin Kurşun Olduğunu Nasıl Anlarız ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Hastanenin birinde radyoloji teknikeriyim. Bilirsiniz röntgen çekim odalarında teknikerlerin arkasına geçtiği, onları radyasyondan büyük oranda koruyan kurşun paravanlar vardır.

Bizim paravana taktıkları metali elimle eğip bükebiliyorum, oyun hamuru gibi birşey iki parmağımın gücüyle bile istediğim şekle sokabiliyorum. Bunun kurşun olup olmadığını nasıl anlarız herhangi bir yolu var mıdır ?

(ucuza kaçmak için kurşun kullanmadıklarından şüpheleniyorum. çünkü ülkede hiçbir denetim mekanizması işlemiyor)

Edit: Sizlerin yazdıklarından, google'da yaptığım aramalarda çıkan görsellerden, piyasada bulunan kurşun plakaların kesit inceliğinden, havyayla yakma testinden vs birçok detaydan yola çıkarak kurşun olduğuna kanaat getirdim. Teşekkürler :)

DadasAdam tarafından 27/May/17 18:50 tarihinde düzenlenmiştir

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bozuk para ile kazı altı siyah ise kurşundur.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bozuk para ile kazı altı siyah ise kurşundur.

Kazıdım siyah değil hocam. Foto paylaşayım ama o ufak siyahlıklar kir galiba çünkü orayı parmağımla silince siyahlıklar geçiyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Normal bi metali de oyun hamuru gibi eğip bükemen anca kurşun olur fiyat açısından da en ucuzu kurşun 

Bunu en iyi bilmenin yolu hacmini ölçücen sonra tartıcan özağırlığını bulucan .)

Yapamam dersen erime sıcaklığına getiricen 300 C de eriyor olması lazım kurşunun tam hatırlayamadım ama düşüktü ergime sıcaklığı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Hocam bana gönder analiz edelim 

طדṮ
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı

Olur hocam adres verirsen pazartesi ücretini ödeyip kargolarım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Kurşun zaten yumuşak olur. En kolayı küçük bir parça kopar oradan. İster üflemeli ister kalem tip olsun havya ile eritebiliyorsan muhtemelen kursundur. Parça küçük olmalı, büyük parçayı havya ile ısıtıp eritemezsin. Hastanenin teknik servisinde havya mutlaka vardır

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek

Hocam benim bildigim 

Kurşunu tencerede cezvede felan eritebilirsin diye biliyorum. Egerki bu dogruysa azicik kopar ucundan erit tencerede erirse kurşundur :))

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hani o metalin yerine ne olabilir? Olsa olsa alüminyum olabilir. Ucuz olan bi o var çünkü. Gel gelelim alüminyumu öyle iki parmağınla şekle sokamazsın. Öyle parçapinçik kolay kolay olmaz. Ayrıca eğildiği zaman eğildiği kısmında beyazlıklar oluşur. Rengi nispeten daha mat olur.

Kurşun daha dayanıksızdır/yumuşaktır ve daha ağırdır. Şimdi öyle binlerce liralık bir fiyat farkı olmayacağı için böyle bir maliyet kısma çabasını ben açıkçası mantıksız buluyorum.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı
    Cesnist bunu yazdı

Olur hocam adres verirsen pazartesi ücretini ödeyip kargolarım

pm atıldı, ayrıntılı bakarız kurşun değilse ne var diye 

طדṮ
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Resimdeki şey kurşun. Tırnak batırıp bile anlayabilirsin. Tırnağın izi çıkar. Ve hastanedeysen o zıkkım kapılar teknik şartnameye uygun yapılır. Kurşun dışında birşey koyamazlar. Ha atıyorum 20 mm kurşun gereklidir ama onlar 15 mm koyarlar o başka. Ama kurşun olur.

Errare Humanum Est
Toplam Hit: 2054 Toplam Mesaj: 12
kurşun element kurşun paravan kurşun nasıl anlaşılır