folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Browser Oyunu Yapan Var Mı?

Browser Oyunu Yapan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikilller
    Antikilller's avatar
    Erkek

Çok çok eskiden türk yapımı bir askeri oyun vardı. Dümdüz asker tank uçak vs. bastığın tamamen oGame mantığıyla aynıydı. Adını hatırlamıyorum. Onun aynısı yapılırsa 1k oyuncu tek başıma getiririm 

UCİ MTB Racer DÜ Faculty of Economics and Administrative Sciences
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Ogame deki matematik formulleri zamanında cok işime yaramıştı. aşağı linkini birakayim belki işinize yarar. Bunun daha detayli olanları da vardı. mesla gezegen üretiminde vs olan formulleri. Bi ara bi arkadaş idle game projelerinde backend developer olarak görev almişti. Orada ki level'e göre kaynak ve süreç hesaplamada nasil yol izleyeceğini belirleyememişti buradan kopya çekmiştik.

https://ogame.fandom.com/wiki/Formulas 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    sandman bunu yazdı

Oyun içi koşullarla başlayalım eğer olaya statement değil event olarak bakarsan daha doğru bir yaklaşım olur.

Mesela oyuncu sınıfından türemiş oyuncu1 objemiz olsun ve bu sınıf içerisinde para(int), itibar(string), araba sayısı(int) ve itibar bonusu(float -> çünkü yüzdelik) özellikleri bulunsun. Şimdi oyun içerisinde her aksiyonu bu özelliklerden birini veya bir kaçını değiştirebilsin.

Örnek: 

Araç sat event'i tetiklendiğinde oyuncu1 objesi içerisindeki "satış" fonksiyonunu çağırsın, bu fonksiyon objenin sahip olduğu araç sayısını bir düşürüp, parametre olarak gelen para miktarını değiştirsin. Böylelikle tek bir obje ve standart değişkenler üzerinden bir sürü fonksiyon ekleyerek n adet farklı oyun event'ini işleyebilirsin. 

Mesela sahte araç satışı event'i tetiklensin ve oyuncu itibar kaybetsin, bu durumda itibar parametresinin üstüne yazıp bonus değerini( % cinsinden bir çarpan) istediğin gibi değiştirirsin.

Umarım ilk kısmı anlatabilmişimdir. Eventleri nasıl tasarlamam lazım, nasıl event yakalarım felan kısımları ayrı bir tasarım konusu.

İlk sorunun cevabı daha karışık ve bir kaç pattern var.

Aklıma ilk gelen seninde dediğin gibi her 5 dakikada felan çalışacak bir batch process tasarlayıp, tüm oyunlarının durumlarını kontrol edip topluca güncelleyecek. Burada crontab yerine her dilin kendi batch job yapısı vardır ona bak.

Başka bir yöntemde oyuncuların statüleri biri o oyuncunun statlarına eriştiği durumda kontrol edilip güncellenmesi. Mesela oyuncunun satış danışmanı var ve her saatte 1 adet araç satıyor. Bunu sürekli güncellemek yerine oyuncu her sayfayı yenilediğinde statu kontrolü yaparak tekrar hesaplatabilirsin.
    Ben oyuna girdim satış danışmanına satış komutu verdim, 5 saat sonra tekrar oyuna girdiğimde durumumu ekrana getirmeden önce (mevcut giriş - son giriş saati) * bonuslar * ektiler şeklinde bir hesaplamayla topluca güncelleyebilirsin.

Aynı durum bir rakip benim sayfama bakmadan önce veya beni etkileyecek bir event olmadan(düşman mafya tuttu ve dükkanı yakacak) tam tetiklenme anında tekrar hesaplanabilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

abi çok teşekkür ederim.

aklıma gelen şeylerdi zaten dediklerin.

benzer bişey yapmayı düşünüyorum ben de. ufak bir demo yapıp başlıcam galiba.

adam her girdiginde durumunu hesaplamam gerek gibi bi psikoza girmiştim ama db de tutabilirim gayet.

mongodb kullanırsam da kafama göre json olarak gömerim istediğimi hatta bazı oyun içi işleri direkt aggregation frameworke yaptırırım.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    rakkoc bunu yazdı

Ogame deki matematik formulleri zamanında cok işime yaramıştı. aşağı linkini birakayim belki işinize yarar. Bunun daha detayli olanları da vardı. mesla gezegen üretiminde vs olan formulleri. Bi ara bi arkadaş idle game projelerinde backend developer olarak görev almişti. Orada ki level'e göre kaynak ve süreç hesaplamada nasil yol izleyeceğini belirleyememişti buradan kopya çekmiştik.

https://ogame.fandom.com/wiki/Formulas 

guzelmis belki calarim biseyler burdan. eyvallah reisss

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

https://www.tahribat.com/forum/spymafia-browser-oyunumu-actim-94491

Seneler önce açmıştım bi mafia oyunu. tahribat kullanıcıları kıyamet gibi çökmüştü oyuna. Ne yıllardı be. :D

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

beyler ama şöyle şeyler de olsa güzel olmaz mı?

mesela 1 araba çıksa günün ya da haftanın bir saati yakalayan ekstra para kazansa

ya da ne bilim aldığı araba bozuk çıksa vs

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    biri bunu yazdı

Seneler önce açmıştım bi mafia oyunu. tahribat kullanıcıları kıyamet gibi çökmüştü oyuna. Ne yıllardı be. :D

hatırlıyorum bu oyunu, baya eğlenceliydi :)

kuytul tarafından 23/Eki/23 16:44 tarihinde düzenlenmiştir

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

şu an gaza geldim ben de bişeyler yapayım diyorum. browser değil de masaüstü program ile bi projeye başlayım. zevkine uğraşalım bakalım neler çıkacak :))

0 grafik ile önce hikaye yazıp sonra kodlara dökmeyi en son da grafik eklemeyi planlıyorum :))

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caglar99
    caglar99's avatar
    Erkek
    Antikilller bunu yazdı

Çok çok eskiden türk yapımı bir askeri oyun vardı. Dümdüz asker tank uçak vs. bastığın tamamen oGame mantığıyla aynıydı. Adını hatırlamıyorum. Onun aynısı yapılırsa 1k oyuncu tek başıma getiririm 

www.savasim.com  dediğin yer buydu sanırım. beyaz üstüne kırmızı yazılardı. 2003-2006 arasında aktifti yanlış hatırlamıyorsam.

Caglar.Boss
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    biri bunu yazdı

Eyt be kendi gönderilerimi de okuyunca epey bir garip ve nostaljik hissettim, 14 sene geçmiş ya dile kolay

GusFring tarafından 23/Eki/23 21:27 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2434 Toplam Mesaj: 25
browser oyunu