folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bulgaristan Çifte Vatandaşlık

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    Jilet_Boris bunu yazdı

Arkadaşın anne babası bulgar, burada doğdu çifte vatandaşlık aldı. Bunun gibi bissürü var

Yurt Dışı doğum olarak geçer,anne ya da babanın vatandaşlığı olan ülkenin iç işleri bakanlığına gidip yurt dışı doğum diyip vatandaşlık işlemi başlatabilirsiniz.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek
    zeyrekli bunu yazdı
    Branxian bunu yazdı

Benden önceki tüm aile fertleri bulgaristan doğumlu.

18 yaşını geçtiysen (şimdi nasıl bilmiyorum benim aldığım dönemde farklıydı) vatandaşlık alma hakkını biraz zorlaştırıyorlar.

Ben vatandaşlığı alırken 18 yaşından küçüktüm.

Bulgaristandan agzarajdene diye söylenen :D bir doğum kağıdı aldık.

Önceden istanbul beşiktaştaydı diye hatırlıyorum bayındırlıktan isim denklik kağıdı ve biz 89 göçmeni olduğumuz için soyadı alırken bir belge verilmiş tam hatırlamıyorum o belgeyi istemişlerdi.

Bu belgeleri topladıktan sonra Bursa'daki bulgaristan konsolosluğundan sıra aldık tam 6 ay sonraya sıra verdiler.

Sıramız geldiğinde belgeleri, harç, biometrik foto cart curt ne istendiyse hepsini verdik tam 6 ay sonra kırmızı pasaportu yolladılar. (Çift vatandaşların kullandığı)

Pasaport geldikten sonra bulgaristana gidip Bulgaristan Kimlik Kartı "Licna Karta"yı alarak vatandaşlığı tamamladık.

Ama ben onlarla uğraşamam cart curt dersen konsolosluk civarlarında bu işleri koşturan kişiler çok oluyor. Gerekli komisyonu verdikten sonra bütün evrak işlemlerini hallediyor.

78 yılının öncesindeki döneme ait vatandaşlıkları doksanlı yıllarda koşturanlar alabildi ve ardından da pek çok taşınmaz için davalar başladı, zira gelenlerin hepsinin orada arazileri vardı. Bu durum elbette onlar için hoş olmadı artık iyice zorlaştırdılar. Ama yine de belli olmuyor, zor olabilir ama bence başvur. Şayet olanağım olsa inan başvururum, orada yaşamak cidden çok ucuz, kaldıki kalabalık yok tam inzivalık, kafa dinlemelik yer, üzerine birde Schengen olayı var:)

Hocam dediğin aynen doğru 78 evveli kim göçtüyse artık çok çok zor vatandaşlık alıyor. Ancak hayatta olan bir dedeniz filen varsa orda doğmuş ve doğum kağıdı olan ancak o şekilde alınabilir. Onun haricinde Schengen bölgesinde değil Bulgaristan boşuna sevinme.. AB ye üye ama Shengen dahilinde değil.

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    TR-SCOPJE bunu yazdı

Hocam dediğin aynen doğru 78 evveli kim göçtüyse artık çok çok zor vatandaşlık alıyor. Ancak hayatta olan bir dedeniz filen varsa orda doğmuş ve doğum kağıdı olan ancak o şekilde alınabilir. Onun haricinde Schengen bölgesinde değil Bulgaristan boşuna sevinme.. AB ye üye ama Shengen dahilinde değil.

nasıl yok yav :S

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/01/140101_romanya_bulgaristan.shtml

serbest dolaşım var. hatta schengenden daha geniş. mesela ingilterede schengen geçmiyor ab geçiyor. linki de tma okuyamadım ama okuyacam.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZyreX
    ZyreX's avatar
    Erkek

Schengen vizesi alan icin bg yi kapsamaz.fakat bg vatandaşı ab vatandasidir.schengene vs gerek yoktur.bir alman ne ise bg li aynidir.ingiltere vs farketmez.vizeye gerek yoktur cunku.vatandaşlık bu vize degil

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    TR-SCOPJE bunu yazdı

nasıl yok yav :S

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/01/140101_romanya_bulgaristan.shtml

serbest dolaşım var. hatta schengenden daha geniş. mesela ingilterede schengen geçmiyor ab geçiyor. linki de tma okuyamadım ama okuyacam.

Haklısın kardeşim benim kafa dalmış vizeye.. Bulgaristan, Makedonya, Karadağ gibi ülke vatandaşlarının serbest dolaşım hakları var. Bunun haricinde şunu söyliyeyim batı avrupalılar doğu ve güneydoğu avrupa kökenli milletleri hep ezikliyor aşşağı görüyor. Özellikle Romanya ve Bulgaristan vatandalarının "Pis Çingene" diyilerek kovulduklarına şahit oldum 2 defa.. Hee bir de Arnavutlar var avrupalılar en çok onlardan çekiniyor..

TR-SCOPJE tarafından 01/Eyl/14 23:05 tarihinde düzenlenmiştir

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
Toplam Hit: 4595 Toplam Mesaj: 26